Oli alkanut yksi valkosipuli itämään, eli jokaisesta kynnestä kasvaa nelisen senttiä pitkä vihreä itu. Jos laitan yhden sellaisen kynnen tuollaisenaan multaan, jatkaako se kasvuaan?? Arvelen, että vastaus on ei, vaikka silti toivon että se on kyllä. Hienoahan se olisi, jos valkosipulin kasvattaminen tosiaan olisi noin helppoa. Kannattaako kokeilla?
Valkosipulin kasvatus?
*garlic*
3
9921
Vastaukset
- viljelijä
kyllä kannattaa kokeilla. Kevät sipulin kynnet idätetään ensin hiekassa ja istutetaan peltoon vihreän idun kanssa. Lannoita multa hyvin. Valkosipuli tykkää erittäin voimakkaasta mullasta. Liikaa tuskin osaat lannoittaa.
- Valkosipulista
Pistin joskus valkkarit kasvamaan, niistä tuli aika epämääräsen näköisiä. Joku maajussi sanoi että vasta toisena vuonna ne näyttää oikeilta. Eli eka vuosi alkukasvatus ja vasta tokana niistä tulee oikeen näkösiä. Vai olenko nähnyt unta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad951503- 541043
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että394895- 163880
- 56733
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124727- 51678
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38645- 57641
- 76632