Käsien pesu alle viidessä sekunnissa

Anonyymi

Mielipiteitä siitä, riittääkö muutaman sekunnin kestävä käsien pesu poistamaan käsistä lian (esim. hiki, rasva, mikrobit, eritteet) ja saippuan.

Olen sivusta "päässyt" seuraamaan, kuinka eräs kuusikymppinen mieshenkilö huolehtii hygieniastaan, ja siten myös kaikkien ympärillään olevien terveydestä.

Pestessään käsiään hän annostelee nestesaippuaa tai nestemäistä tiskiainetta toiselle kämmenelleen, avaa hanan ja alkaa hieroa juoksevan veden alla kämmeniään yhteen. Koko toimitus kestää MAKSIMISSAAN viisi (5) sekuntia.

Väitän, ettei nestesaippua leviä tuolla tekniikalla tasaisesti (eli mitä järkeä edes annostella sitä käsiin)
ja että huuhteluun käytetty aika on liian lyhyt varsinkin kun henkilö pitää koko huuhtelun ajan kämmeniään tiukasti yhdessä (vastakkain tai nyrkissä).

Koska henkilö itse on tyytyväinen pesutulokseen, niin kysäistään asiaa kansalta. Kansa tietää - vai miten se menikään?

2

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pääasia että hän kuiten pesee kätensä. En suosittele neuvomaan sekuntimäärissä tuon ikäistä, voipi johtaa huonompaan.

    • Anonyymi

      Huuhteluks sanoisin suoritusta tuota. 20 sek hyvä jo on about 40 sek. paras.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3213
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2915
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2172
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1615
    5. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      6
      1399
    6. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1394
    7. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1379
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      17
      1349
    9. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1331
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      35
      1285
    Aihe