Jos liikkumis rajoitus olisi koskenut esim. LAPPIA tai Kainuuta oisko nuo etelän politiikot hyväksyny ne. Politiikka pelaa härskiä peliä. Jos Uudenmaan luvut lähtee nousee niin syy ei ole hallituksen .vastuun kantaa rajoituksen torpanneet
Corona rajoitus
Anonyymi
1156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
...liikkumisrajoitus...
ei noita sinun jorinoitasi jaksa lukea täällä muutenkin pöhlö päiden sivuilla jos tekstikin on vinoon kirjoitettu. Sori siitä.
Hei, korjataan muutama juttu. Politikot ovat suurelta osin juntteja marinista lähtien. Eivät ole mitään etelän tai pääkaupunkiseudun ihmisiä. Monet ovat pohjoisen jutteja josta syystä päätöksiäkään ei osata tehdä. Jokainen lapsikin hoitaisi tuon paremmin kun tuo maalaistollohallitus. Etenkin Helsingin lähellä asuvat tietävät mitä tarkoittaa tauti ja sen leviäminen. Maalaistollot ei tajua.
Koko suurin ongelma olisi vältetty jo heti alkuun, jos liibalaabamarin olisi osannut toimia ja käyttää ammattilaisia. Mutta ei kun jotain poliittisia apulaisia palkataan jotka eivät ole saaneet mitään aikaiseksi. Tämä hallitus on katastrofi.
Syy on junttipolitikkojen, punikkien ja muiden junttien.
Neuvotteleeko hallitus samana iltana iltakoulussaan liikuntarajoituksista ja niiden poistamisesta? Pitäskö ne rajoitukset saada ekana voimaan ja alkaa sitten pohtia niiden poistamisesta? Tuntus ainaski näin maalaisjärjellä ajatellen siltä. Empä tiijä. Näkkyypähän ehkä joskus. Jäädään odottelemaan.
Kun hallitus ei parin kuukauden pohdinnoissaan saanut aikaiseksi liikkumisrajoituksia niin alkavat nyt pohtimaan rajoituksien purkamista. Aivan sama mitä pohtii kunhan pohtii jotain. Gallubit näyttävät pohtimisen suunnan.
Olipa taas niin valaiseva höpötystunti eduskunnassa koronasta. Opposititio kysyi aidasta ja ministerit vastasivat aidan seipäistä. Täyttä höpötystä koko tunti. Lopettakaa näyttäminen ja näyttäkää tilalla vaikka Piiroisen pässi elokuvaa.
Kaksi kärkeä hallituksella ja kansa aivan ymmällään. Ja kannatus laskee kuin lehemän häntä. Ei hyvältä naytä.
Tai tietenkin näyttää Perussuomalaisten ja Kokoomuksen kannalta.
Kyllä on touhua tuon hallituksen toimet! Ensin yritetään saada liikkumisrajoituksia, kun ei onnistu niin samaan hengenvetoon lähes aletaan puhumaan rajoitusten purusta.
Ihan kummaa touhua! Annetaan väärää signaalia tilanteesta. Jotkut luulevat, että mitään ei tarvitse enää välttää vaan voi jo kaikessa pian unohtaa taudin. Näinhän ei todellakaan ole. Muuntovirus leviää ja raja länteen tuo meille tartuntoja. Voi, voi ei tätä hallituksen ajatuksen juoksua jaksa ymmärtää!
Pitää muistaa että vaalit tulossa.
Ei ne kunnallisvaalit auta tuohon hallituksen hölmöilyyn!
Pääkaupukiseudulla on puolet Suomen äänestäjistä ja kyllähän sen mukaan siellä edetään.Polittista peliä koko touhu. Ylen tekemät ennusteet määräävät suunnan miten toimitaan. Tarjoitan hallituksen touhua.