Kun täällä ei ole erityistä kaukoputkipalstaa, niin menköön sitten tänne, kun putkia kuitenkin joskus käsitellään:
No, en ole mikään kaukoputkiguru, ja tuli vastaan tällainen tilanne, että kaukoputkeni Yukon 6-100x100, jota harvakseltaan käyttelen, ilmentää tällaista ongelmaa, että kun näin keväisin kun valoa on runsaasti lumen ansiosta, että kaukopotken kuvassa näkyy inhottava sininen "huntu" voimakkaassa valaistuksessa kohteiden ympärillä.
Sitten kun on hyllyssä myös muutama valovoimainen lyhyt teleobjektiivi, tuli havainnoitua, että myös nämä käyttäytyvät aivan samoin aurinkoisilla lumihankikeleillä.
Näissä laitteissahan on se ero, että objektiivissa on himmennin, kaukoputkessa ei. Objektiivia kun himmentää, kontrasti paranee ja sininen haamoitus hälvenee.
Niin pälkähti päähäni kokeilla omatekohimmentimen käyttöä kaukoputkessa.
Eli kun sattui kaapista löytymään sopivaa mustaa pahvia: reikä siihen ja leikataan siitä kaukoputken vastavalosuojaan sopiva pyörylä, ja kokeillaan.
Mielestäni tämä auttoi tilanteessa. Kuvanlaatu kaukoputkessa etenkin suurella suurennoksella parani jopa huomattavasti.
Teoriassahan tuon himmentimen pitäisi myös kasvattaa syväterävyysalaa ja lyhentää kaukoputken lyhintä mahdollista tarkennusetäisyyttä.
Kaukoputkille tarkoitettuja himmentimiä näyttää olevan ihan kaupallisesti saatavilla.
Himmennin kaukoputkeen
1
57
Vastaukset
- Anonyymi
Tästä tuli mieleen toinen juttu, mikä paremminkin kuuluisi valokuvausalalle, mutta jatketaanpa mietiskelyä kumminkin:
Eli, kun tekee tuollaisen pyörylähimmentimen vaikka tavallista kameran objektiivia varten, niin tällähän saattaa olla vaikutusta objektiivin bokeh-ominaisuuksiin.
Sillä onhan näin, että objektiiveissa ei ole sama määrä himmentimen lehtiä, vaan saattaa niitä olla vain 5, tai jopa kymmeniä.
Täytyykin kokeilla tuota, kun hyllystä löytyy jokunen 5-lehtisellä himmentimellä oleva objektiivi: eli, että päästäänkö inhoista viisikulmaisista kauniisiin pyöreisiin bokeh-palleroihin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392793Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2622449Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261466- 1211162
- 1081123
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041033Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13992Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La58896Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.297867Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.62864