Kun täällä ei ole erityistä kaukoputkipalstaa, niin menköön sitten tänne, kun putkia kuitenkin joskus käsitellään:
No, en ole mikään kaukoputkiguru, ja tuli vastaan tällainen tilanne, että kaukoputkeni Yukon 6-100x100, jota harvakseltaan käyttelen, ilmentää tällaista ongelmaa, että kun näin keväisin kun valoa on runsaasti lumen ansiosta, että kaukopotken kuvassa näkyy inhottava sininen "huntu" voimakkaassa valaistuksessa kohteiden ympärillä.
Sitten kun on hyllyssä myös muutama valovoimainen lyhyt teleobjektiivi, tuli havainnoitua, että myös nämä käyttäytyvät aivan samoin aurinkoisilla lumihankikeleillä.
Näissä laitteissahan on se ero, että objektiivissa on himmennin, kaukoputkessa ei. Objektiivia kun himmentää, kontrasti paranee ja sininen haamoitus hälvenee.
Niin pälkähti päähäni kokeilla omatekohimmentimen käyttöä kaukoputkessa.
Eli kun sattui kaapista löytymään sopivaa mustaa pahvia: reikä siihen ja leikataan siitä kaukoputken vastavalosuojaan sopiva pyörylä, ja kokeillaan.
Mielestäni tämä auttoi tilanteessa. Kuvanlaatu kaukoputkessa etenkin suurella suurennoksella parani jopa huomattavasti.
Teoriassahan tuon himmentimen pitäisi myös kasvattaa syväterävyysalaa ja lyhentää kaukoputken lyhintä mahdollista tarkennusetäisyyttä.
Kaukoputkille tarkoitettuja himmentimiä näyttää olevan ihan kaupallisesti saatavilla.
Himmennin kaukoputkeen
1
53
Vastaukset
- Anonyymi
Tästä tuli mieleen toinen juttu, mikä paremminkin kuuluisi valokuvausalalle, mutta jatketaanpa mietiskelyä kumminkin:
Eli, kun tekee tuollaisen pyörylähimmentimen vaikka tavallista kameran objektiivia varten, niin tällähän saattaa olla vaikutusta objektiivin bokeh-ominaisuuksiin.
Sillä onhan näin, että objektiiveissa ei ole sama määrä himmentimen lehtiä, vaan saattaa niitä olla vain 5, tai jopa kymmeniä.
Täytyykin kokeilla tuota, kun hyllystä löytyy jokunen 5-lehtisellä himmentimellä oleva objektiivi: eli, että päästäänkö inhoista viisikulmaisista kauniisiin pyöreisiin bokeh-palleroihin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845327Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.323544Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j562927Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin372135Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.611896Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2861676- 471596
- 941402
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441376Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.71195