Vanhan Tunturi park cafe (alle 20 v vanha pyörä) ohjaus omaan makuuni liian herkkä ja kevyt, miten tuon saisi vähän pehmeämpiliikkeiseksi? Fillari on "kauppakassina" yms. lähialue käytössä ja varsinkin sivulaukut ostoksia täynnä kevyt ohjaus liian haparoivaa.
Ohjaus pehmeämmäksi
11
80
Vastaukset
- Anonyymi
Ainoa asia joka äkiseen tulee mieleen on rengaistus / rengastyyppi ja rengaspaineet.
Miten olisi, samassa koossa rengastyypin vaihto karkeampikuvioiseen ja / tai mikäli sen vanteille (jarrusatulakin huomioiden) mahtuisi jonkin verran paksummat renkaat, niin saattaisi vaikuttaa ohjauksen tuntumaan. Tuo ohjauksen "keveys" on lähtökohtaisesti suunnittelupöydältä lähtöisin olevaan pyörän mitoitukseen liittyvä asia jolle ei käytännössä ole mitään tehtävissä.
Tai siis on, jos aletaan muuttamaan pyörän geometriaa, eli käytännössä vaihdettaisiin toisella offset:lla oleva keula pyörään. Mikä sitten olisi oikea/sopiva onkin ihan toinen asia. Mutta toimenpiteenä käytännössä ainoa millä oikeaa vaikutusta.- Anonyymi
Pyörän kääntymiseen vaikuttaa jättö. Siis ero pyörän ohjainlaakerin keskilinjan jatkeen ja eturenkaan akselin keskeltä maahan vedetyn linjan välillä. Siihen vaikutetaan valitsemalla sopivasti kaareva etuhaarukka, joita löytyy vanhemmista pyöristä. Ne kun tehtiin vielä 60-luvulla juuri rauhallisesti kääntyviksi.
- Anonyymi
Leveämpi ohjaustanko vakauttaa hiukkasen. Ajoasennon madaltaminen niin, että painoa tulee käsille nykyistä enemmän, ehkä ihan hiukan auttaa, siis keula alemmaksi.
- Anonyymi
Niin, fillarin ajogeometriaan ei paljoa voi vaikuttaa paitsi uudella etuhaarukalla, riippuen millainen nykyisesä on, mutta eikös tuonajan fillareissa ollut edelleen hieman kaareva haarukka?
Pikavilkaisulla tosin olivat suoria tuolla alla olevassa nettikaupassa, eli ei apua ainakaan niillä malleilla.
Tulee mieleen myös ohjainkannatin ja sen off-set, mutta sen muuttaminen muuttaa hieman myös ajoasentoa.
Mutta edelleenkin ajattelen, että rengasvalinnalla voi jonkin verran vaikuttaa ohjaustuntumaan, vaika ei se siitä toista pyörää teekään. Tosin en tiedä nykyistä rengastusta.
#
Ps. Onkohan mulla jokin epäkuranti tuo vanha fillari kun sen ohjainkannattimen halkaisija on 25 mm ja liukumitan viiva päälle, mutta standardi vaikuttaa olevan 25,4 mm.
"Cat 2 Niro Stem 25,4mm Clamp 22,2mm Shaft, silver"
- https://www.bikester.fi/humpert-cat-2-niro-ohjainkannatin-254-mm-kiinnitys-222-mm-akseli-M422416.html?vgid=G472005&cgid=36949
- Anonyymi
Laita etutarakka ja ne sivulaukut siihen. Onhan se ohjaus nimittäin kevyt, jos paino on takana.
- Anonyymi
Sellainen etutarakka, jossa laukut ripustetaan haarukan sivuille.
- Anonyymi
Miten olisi, jos kiristäisi ohjainlaakerin liian tiukalle. Ilman käsiä ajo olisi vaikeampaa, mutta toisi vakautta ajoon? Itse tein näin joskus vahingossa..
- Anonyymi
Niin jos on A head. Muutoin ei tuokaan toimi
- Anonyymi
Jousi kuten joissakin vanhoissa pyörissä on ollut. Äkkiä siihen kiinnikeet jollakin pajalla hitsataan. Sitten maalia päälle. Ulkonäkö kärsii mutta mitä sitten,
- Anonyymi
Ei auta, palauttaa sitten äkäisesti. Eikös jousen merkitys ollut keskittää ohjaus kun pyörä seisoi kaksihaaraisella jalustalla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää432218Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652088Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211950HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363931697Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75945
- 27909