Harjasin oikein kunnolla vanhaa rautapaistinpannua. Nyt sen pohjasta näkyy vaaleampaa pintaa, kuin musta pinta olisi kadonnut osaksi. Olenko pilannut nyt lempipannuni? Painava se on ja vanha, ei mikään teflonpannu siis.
Pannun pinta?
7
238
Vastaukset
- Anonyymi
Et ole pilannut, pese pannu hyvin haalealla vedellä ja polta se uudestaan, kestää sitten taas vuosia.
- Anonyymi
Jos se näyttää irtoavan kuin teflonpannusta, kierrätykseen. On varmaan niitä halpoja pannuja joissa on musta maali päällä. Pinnoitusta osaa tehdä vain harvat.
- Anonyymi
Jos se on valurautapannu niin kuin otaksun tee niin kun toi eka kommentoija neuvoi, muuten tosiaan heitä pois.
- Anonyymi
Valurautapannu kai se on kun on painava kuin toinen valurautapannuni, erinäköinen tosin. Pohjassa nyt näkyy vaaleampaa pintaa, ihan sileää kuin teräs. Sain sen käytettynä, joten uutena en ole sitä nähnyt.
Löysin netistä kuvan samanlaisesta pannusta. https://2.bp.blogspot.com/-wqBPKtSjGbU/W4F7C2TCQJI/AAAAAAAAL8k/uL_d5PMukGMT_e-JohKR67IGvYl42UJ5ACLcBGAs/s640/IMG_4089.jpg- Anonyymi
Jep, tuo on todella hyvä pannu, mulla on kaksi tuollaista, toinen on lettupannuna jota ei pestä koskaan vaan pyyhitään vaan rasvat pois, toisessa tehdään yleensä läskisoosia tai tirripaistia.
Muista että käytön jälkeen korkeintaan peset pannun haalealla vedellä ja rasvaat sen hyvin öljyyn kastetulla talouspaperilla, voit myös ostaa kaupasta sian läskiä ja pyyhkiä sillä pannun kuumana ennen paistoa, läskiä voit pitää pakastimessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jep, tuo on todella hyvä pannu, mulla on kaksi tuollaista, toinen on lettupannuna jota ei pestä koskaan vaan pyyhitään vaan rasvat pois, toisessa tehdään yleensä läskisoosia tai tirripaistia.
Muista että käytön jälkeen korkeintaan peset pannun haalealla vedellä ja rasvaat sen hyvin öljyyn kastetulla talouspaperilla, voit myös ostaa kaupasta sian läskiä ja pyyhkiä sillä pannun kuumana ennen paistoa, läskiä voit pitää pakastimessa.Kiva että on hyvä muttei auta asiaa ollenkaan...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiva että on hyvä muttei auta asiaa ollenkaan...
En ymmärrä? Mitä asiaa ei auta??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1391412
- 104901
- 75723
- 51625
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15553ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40494Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153461Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..36441- 26409
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185402