Mies ajoi auton katolleen ja joutui korjauttamaan sekä katon että savupiipun.
Arkkitehdille sattui vahinko; oli käytävä vessassa.
Saunottajan lempiasiakas on vastapäinen mies.
Mitä teit puolityhjälle pullolleni?
- Vein vajaan.
Huonon pidon vuoksi 10 panssarivaunua piti teloittaa.
Ette tulleet kutsuntoihin?!?
- Minulla oli oma syyni.
Huomenna kylvetään sanoi likainen maanviljelijä.
Kaljanjuontikilpailuissa otettiin pitkästä aikaa.
Taksifirman perustamisen perustaksi riittää perustaksi.
Kiropraktikot vetävät lonkkaa.
Tietokonehakkereita ei voitu syyttää, koska näyttöä ei löytynyt.
Suutari toivoi saavansa paljon kanta-asiakkaita.
Mielisairaalassa ottamani kuvat olivat pääosin onnistuneita, vaikka joukossa oli muutamia tärähtäneitäkin.
Naamiaisissa haarniskapukuinen mies oli kokoajan pelti kiinni.
Kuuntelen etupäässä rokkia, sanoi linja-auton kuljettaja.
Joskus joutsenet näyttävät kurjilta.
Kumpi on parempi hevonen vai auto?
- Koneista ei ole mihinkään.
Enpäs lentänyt retkuun, sanoi kärpänen kun pummia väisti.
Arkkitehdille sattui vahinko; oli käytävä vessassa.
Saunottajan lempiasiakas on vastapäinen mies.
Mitä teit puolityhjälle pullolleni?
- Vein vajaan.
Huonon pidon vuoksi 10 panssarivaunua piti teloittaa.
Ette tulleet kutsuntoihin?!?
- Minulla oli oma syyni.
Huomenna kylvetään sanoi likainen maanviljelijä.
Kaljanjuontikilpailuissa otettiin pitkästä aikaa.
Taksifirman perustamisen perustaksi riittää perustaksi.
Kiropraktikot vetävät lonkkaa.
Tietokonehakkereita ei voitu syyttää, koska näyttöä ei löytynyt.
Suutari toivoi saavansa paljon kanta-asiakkaita.
Mielisairaalassa ottamani kuvat olivat pääosin onnistuneita, vaikka joukossa oli muutamia tärähtäneitäkin.
Naamiaisissa haarniskapukuinen mies oli kokoajan pelti kiinni.
Kuuntelen etupäässä rokkia, sanoi linja-auton kuljettaja.
Joskus joutsenet näyttävät kurjilta.
Kumpi on parempi hevonen vai auto?
- Koneista ei ole mihinkään.
Enpäs lentänyt retkuun, sanoi kärpänen kun pummia väisti.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Onko rahaa paljon vai vähän kun se on kortilla?
Niin, on suomi sitten niin kiva kieli...
http://www.helsinki.fi/~korppi/vitsit.html
Olen saanut samantapaisen listan paperilla jo vuosia sitten mutta tätä en vain tajua:
Ostin maastokuvioituja kamoja.
?????
mutta jos oikein yritän, voisin luulla että kamoilla viitataan "ruohoon" eli huumeisiin ja mikäs sen maastokuvioisempaa o_O
Maastokuvio on englanniksi camouflage. Sanaa camo tai kamo käytetään yleisesti lyhenteenä alan piireissä (sotilaat, metsästäjät, sotaleikkivärikuulapelaajat ym. retardit)
- en olisi varmaan tuota koskaan keksinyt kun en kuulu mihinkään mainitsemistasi ryhmistä :)
Sisustussuunnittelija iski silmänsä
vaatekoukkuun.
Matemaatikkojen kokouksessa
tilastotieteilijöillä oli statistin rooli.
Ja Iskiaslääkärille kannetaan rahaa selkä vääränä.
Hammaslääkäri voi todeta "Ei pidä paikkaansa!"
"Veteen ammuttaessa on varottava kimmokkeita, ja veneestä on paras ampua yksi metsästäjä kerrallaan"
- Keski-Suomalainen -lehti
sirkuskulkue kolaroi - osa pelleistä meni lyttyyn.
"Selvin päin en ikinä ajaisi juovuksissa"
- Sirpa PIetikäinen lehtihaastattelussa
Kokoo koko kokko
Lähes sama esitettiin muinoin isännän ja Kokko-nimisen rengin vuoropuheluna heinäpellolla:
- Kokko, kokoo kokoon koko koko!
- Koko kokoko?
- Koko koko!
Isäntä ja Kokko keskustelevat:
I:Kokko, kokkoo kokko kokkoon!
K:Koko kokkoko?
I:Koko kokko!
K:Ka kokkoon kokkoon. KOKO kokon!
Osallistuin nuoruudessani satunnaisesti erään maatalon töihin talkooperiaatteella (isäntäväen poika oli kaverini).
Talossa oli silloin tällöin palkattuna maataloustyöläisenä (renkinä) lähistöllä asuva mies, jonka nimi sattui olemaan - mikäpäs muu kuin Kokkonen! "Kokoksi" kutsuttiin. Vähän originelli kaveri, mutta ihan mukava tuttavuus ja kelpo työmies. Isokokoinen mutta hyvätapainen.
En kuullut isännän koskaan käskevän Kokkoa kokoamaan kokoa enkä kokkoa. Kuulinpa kuitenkin, että Kokko oli kerran intoutunut juomaan kesken työpäivän pullollisen VIINAA. Tämän jälkeen hän oli hypätä rojauttanut navetan ylisiltä maahan.
Luita ei rikkoutunut, mutta isäntä oli nähnyt parhaimmaksi käskeä Kokon siltä päivältä kotiin lepäämään.
Tuosta pikku episodista on aikaa nelisenkymmentä vuotta.
Talvi oli tälle rengille kulta-aikaa, koska pääsi metsähommiin. Siellä hierarkia ei häirinnyt. Esimerkki tuosta hierarkiasta metsurirengin kuvaamana puunkorjuussa:
Hevonen vetää
Metsuri vedättää
Työnjohtaja vedätyttää
Puu- ja paperiyhtiö vedätytättää
Yhtiö vedätätyttää (ei: yhtiö vedätytättää).
Nykyisin nuo tahtovat hämärtyä monelta. Kuulee sanottavan "teetätin puusepällä pöydän", kun oikea muoto olisi "teetin puusepällä pöydän".
Jos puusepällä teetättäisi jotain, tarkoittaisi tämä sitä että puuseppä ei tekisikään tilattua kalustetta itse vaan panisi asialle jonkun kollegansa.
tehdä
teettää
teetättää
teetätyttää (ei: teetytättää)
Mietin noita aste-eroja ja pahkailin minakin. Mutta lienee nahdakseni korostettu tuota hierarkiaa, mene ja tieda?
No en ole kielitieteilija, olen metsuri.
Parempi karsia sitten kesalomalla, kun voi olla paatoiminen karsija eika tarvitse karsia.
Kenen lause oli: "Oikein tai väärin, kokoon käärin"?
Näin se kävi:
Hevonen vetää
Metsuri vedättää
Työnjohtaja vedätyttää
Puunostaja vedätätyttää
Puu- ja paperiyhtiö vedätätytättää.
Ei se lausuja varmaankaan Eino Kääriä ollut.
Senniminen mies vaikutti aikoinaan (yli puoli vuosisataa sitten) pankinjohtajana samalla paikkakunnalla, missä tuo Kokkonen/Kokko-renkikin.
Ennen pankkimiesuraansa Eino Kääriä tunnettiin SM-tason hiihtäjänä.
Itse olen toiminut metsurinhommissa yhden kesän, 31 vuotta sitten, Kääriän ja Kokkonen/Kokon paikkakunnan naapurikunnassa. Kaksimetristä kuitupuuta tehtiin. Meitä oli niillä töin kaksi nuortamiestä ja toisen sisar (josta tuli saman kesän elokuussa sen toisen eli minun vaimoni).
Aluksi meillä oli vain yksi moottorisaha, mutta kesken savotan ostettiin toinen ("Pöllyanna" ei huudattanut sahaa herself vaan keräili puita meidän sahureiden jäljiltä kourakasoihin). Kesän lopussa tuli jonkin sortin Jehu (o.s. Valmet) ja ajoi kourakasamme tienvarteen. Olisikohan niistä kääritty kokoon 600 pinokuutiometriä? Rahaa emme käärineet Kääriän tai muidenkaan pankkeihin vietäväksi asti.
Sateinen kesä oli - ja hyttysiä niin maan perusteellisen paljon!
Mutta akka on pysynyt samana, joten ei tuo kesä ihan hukkaan heitettyä aikaa ollut.
Hyvä kun korjasit. Olin jo Oulussa asti ja muistelin taannoin vuosia sitten Kaleva -lehdessä ollutta kihlajaisuutista, sittemmin luin sen myös "Jyvistä ja akanoista".
Kihlautuneita Oulussa:
Anni Kakki ja Vilho Korjas
Tosi juttu, mutta ei ole itselläni tietoa tuon pariskunnan myöhemmistä vaiheista. Jos joku tuntee tai muistaa pariskunnan, niin olisi mukava kuulla.
Sinä kun olet myös urheilumiehiä, niin huastellaanpa urheilusta.
Suomalaisessa huippu-urheilussa on vuosien mittaan esiintynyt henkilöitä, joiden nimet jäävät elämään. Ei siis ole kysymys ihan tavallisista virtasista.
Niistä on kehittynyt hassuja tarinoita(ihan tosisellaisia)
Suomen yleisurheilumaajoukkue haastettiin mm. nuorten sävellahjaan ja maajoukkuekippari Reijo Stålberg vastasi haasteeseen ja toivo luonnollisesti kuulaa.
Muistanet myös nuo mainiot kiekkomiehet; Kahma, Tuokko ym. Ruotsi-Suomi maaottelussa Ruotsin boheemi kiekkomies Ricky Bruch heitteli treeniheittojaan muiden kanssa ja näytti ihastuneen Tuokon heittovälineeseen ja selvällä suomen kielellä huudahti: "Markku, tuokko kiekon..!"
Moukarissa Suomella oli aikamoinen ylivoima 70-80 -luvuilla. Eräässä landskampenissa kuitenkaan emme saaneet toivottua tulosta. Lehdet otsikoivat: "Hannu Polven polvi petti"!
Tuleeko mieleen lisää? Tässä esimakua...
Rata- ja kenttäurheilun nykyaktiiveista tulee ensimmäisenä mieleen miinakenttä - Miina Maarit Hennikki Kenttä, joka edustaa Mikkelin Kilpa-Veikkoja http://www.mikv.net/urheilijat/urheilijat.htm
Komea nimi. Vaatii kantajaltaan terveen itsetunnon, jonka turvin satunnaiset koulukiusaajat voi jättää omaan arvoonsa.
Painija Kauko Kiisseli molskahteli framilla joskus ennen syntymääni eli yli puoli vuosisataa sitten.
Eikös "painimattokin" ole jälkiruokaa? Intissä sitä oli tarjolla hernekeittopäivinä, painijan kämmenen kokoisiksi paloiksi leikeltynä!
Kauko Käyhkö ei ehkä ollut niinkään tunnettu urheilijana, mutta koska hän oli sentään justeerismiehiä kuten me kaksi muutakin metsuria, niin saanen kaivaa esiin sen (monien korvissa ehkä jo kuluneen) anekdootin:
Kauko Käyhköllä oli tapana ostaa hallikauppiaalta koiralleen sisäelimiä syötäväksi. Kysyipä taas kerran, sattuisiko löytymään sydäntä. Vastaus kuului: "Sydäntä ei nyt valitettavasti ole, mutta käykö keuhko?"
Toissa vuonna edesmennyt Veikko Hakulinen oli 1950-luvun suomalainen hiihtäjäsuuruus. Olisikohan ollut jokin Cortinan olympialaisten (1956) pidemmistä matkoista, jolla miehen kovana kilpakumppanina oli Neukkulanmaata edustava Vladimir Kusin?
Maaliin saavuttuaan Haku-Veikko kertasi matkan koettelemuksia: "Kaaduin kahdesti ja Kusin kerran!"
...ja Aarne Hiiva taisi taustalla olla "suu vehnäsellä".
Naapurissani asuneen kasvinkumppanini kotona oli postitoimisto. Leikkiessämme ampumahiihtoa hän sai itseoikeutetusti olla Hannu Posti, kuten hän muisti aina painottaa: "Kun meillä on sentään posti".
Minä sain tyytyä Tintti Tiaiseksi tai Antti Tyrväiseksi.
Kotivintillemme oli kyhätty vanhoista patjoista painimolskit. Siellä minä sentään sain valita. Joskus Vihtori Ahven ja myöhemmin Arje Nadbornik (en tiedä, menikö nimi oikein)
Viron kanssa käytiin maaotteluita niin painissa kuin yleisurheilussa. Mieleeni jäi nopeakinttuinen sprintteri Kalju Jurgatamm, liekö otsa jo ohentunut.
Painissa muistan kääpiösarjassa NL:n molskeillakin kunnostautuneen Ilmar Etelän.
Totesivat kuitenkin Viron pojat kotiinpalatessaan: "Soome sauna saime". Eivätkä liene tarkoittaneen honkarakenteisia saunamökkejä. Selkäänsä vironpojat saivat hävityn ottelun muodosssa!
Hevoset ovat turvallisia eläimiä, mutta sikojen teurastajat ovat saaneet elämässään paljon kärsiä!
Selittäiskö joku tän sanaleikin mulle, kun ei sytytä, niin ei..
"Teini-ikäinen ei käyttänyt kofeiinia"
Löytyi tuolta linkistä, mihin aikaisemminkin tässä keskustelussa viitattiin. Olen miettinyt pääni puhki ja nyt en vaan hoksaa! Ärsyttää'.
Suoraan sanottuna suurin piirtein tuo ei kolahda oikein minuunkaan.
Puhuttuna teini ja teiini saattavat kuulostaa lähes samalta; sanaleikin laatija lienee lähtenyt liikkeelle tästä ajatuksesta.
Teiini on itse asiassa sama aine kuin kofeiini. Teen sanotaan sisältävän teiiniksi kutsuttua kofeiinia.
Tämäpä oli uusi tieto minulle. koko teiini. Kiitoksia selvennyksestä :)
Lienee kysymys, että kofeiinia ei voi valmistaa käyttämällä. Alkoholihan on käymistuote, jolla saa pään sekaisin. Kofeiinihan on myös dopingaine, jolla piristetään väsynyttä päätä?
Tällä palstalla oli joskus käymättömiä juttuja:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000020&conference=1500000000000154&posting=20500000000323900#20500000000323900