Suosittaisin pyöräilyä kyllä kaikille.

Eikä edes tarvise olla hirviö-pyöräkään, huvikseen rullailemaan kesän säähän, aivan voi olla joku romujuttukin, mukavempi rullata kuin talsia.
34109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Minulla on pyörässä sellainen pyörän peräkärry. Siihen saa laittaa 40kg tavaraa kyytiin ja yli 20km/h saa sillä vetää kuormaa.
Halvempiakin pyöränperäkärryjä on, mutta niissä suurin sallittu vetonopeus on vaan 10km/h, että aivan liian alhainen nopeus.
Pyöräperäkärryssä kulkee kauppaostokset mukavasti, ei tarvi ohjaus tangossa kuskata ja pelätä, että menee maitopurkki pinnojen väliin.
Selkäreppu on myös hyvä, mutta kesällä hiostaa selkää.
Talvella selkärepussa kuskaan ruokaostoksia, kun pyöränperäkärry ei kulje niin hyvin, jos on lumivalleja ja paljon lunta.

Äänestä

Kunhan nyt tiet kuivaa. Ei viitsit mutavellissä loortaa.

Äänestä
  • Täällä kaupungissa on kevyenliikenteen väylät ja kertaalleen harjattu hiekoitus sepelistä ja tiet on ihan kuivat.
    Pitäs vaan pyörä pesasta, kun se on vähän kurassa kevään kurasesongin jälkeen, kun ei ollut teitä vielä harjakoneella putsattu ja märässä hiekoitus sepeli mudassa ajoin.
    Hybridillä olen ajanut ja siinä on renkaat ajettu sileiksi, pitäs siihen uudet ulkorenkaan hankkia.
    Eilen vaihdoin siihen uudet jarrupalat, kun olivat niin kuluneet, ettei hyvin enää jarruttanut.
    Yhdestä jarrupalasta oli kumiosa jo kulunut loppuun.

    Äänestä

Just näin 👍

Äänestä

Mutaa polkemaan niimpä... kuin koirankakkas söisit aina aamiakseksi joka taikin olla aina koi5romistajien lempiaamiainen... koirasi pyllyn tuote.

Äänestä
  • Ja vielä matonen!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja vielä matonen!

    Täytyyhän sitä proteiiniakin...

    xLiner

    Äänestä

Mutta tuollainen ei ole urheilua jos jollain sähköpotkulaudalla vain ajaa, eikä sähköpyörälläkään ajelu ole urheilua.... näin joo hitto hirviö-vauhtia sähköpotkulaudalla menee joku tyttö, ei ole urheilua, kuten autolla ajaminenkaan ole.

Äänestä

Tänään pyöräilin, oli sellainen puh, puh, puuuuuuh olo, kun aurinko paistaa kirkkaasti ja silmiä häikäisee ja silmistä vuotaa nesteet.
Näkyi olevan pyöriä liikkeellä ja tämänpäivän ensimmäisen tiukkoihin trikoisiin pukeutuneen lenkkeilijänaisen bongasin.
Kyllä vaan silmät hakeutuivat naisen kauniiseen ja kiinteään pyllyyn.
Kyl siinä silmät lepäisi, hyvä, ettei ojaan pyörällä ajanut.

Äänestä
  • Mikäs sen mukavempaa, sinkkuna on vapaa antaa katseen vaeltaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mikäs sen mukavempaa, sinkkuna on vapaa antaa katseen vaeltaa.

    Ja välttää turhia riitoja, kun tällainen voi toisissa synnyttää mustasukkaisuutta?

    Äänestä

Kyläpyöräilyä?

Äänestä

Mitä vähemmän pyöräilyä, sen vähemmän onnettomuuksia. Nykyisillä nopeuksilla ja yhdistetyillä kävely- ja pyoräteillä onnettomuudet ovat vakavia.

Äänestä

Pyöräilen kesät ja talvet. 6000 km vähintään poljen vuoden aikana.

Äänestä

Pyöräily hankaa miehen jalkoväliä niin paljon jotta erektio katoaa. Mitenkäs naisilla on tuon hankaamisen laita ?

Äänestä
  • Höpö, höpö..... Älä levittele näitä ufojuttuja. Itse pyöräilen pajon. Ei katoa, päinvastoin paranee vain, kun kunto pysyy hyvällä tasolla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Höpö, höpö..... Älä levittele näitä ufojuttuja. Itse pyöräilen pajon. Ei katoa, päinvastoin paranee vain, kun kunto pysyy hyvällä tasolla.

    Juu, ei katoa erektio, usein alkaa seisomaan, kun pyöräilee ja jos eteen sattuu tulemaa tiukoissa legginsseissä pyöräilevä neito, niin silloin haaveilee, että saisipa olla naisen pyörän satula.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juu, ei katoa erektio, usein alkaa seisomaan, kun pyöräilee ja jos eteen sattuu tulemaa tiukoissa legginsseissä pyöräilevä neito, niin silloin haaveilee, että saisipa olla naisen pyörän satula.

    Tai lenkkeilevä neito tiukoissa legginseissä ja täydellinen tiimalasi perä. Pitää hieman hidastaa mäen laella ja hengitellä ennen kuin raaskii mennä ohi.

    Äänestä

  • Jossain oli että parantaa, kun eturauhanen saa pyöräillessä hierontaa. Tiedä näistä sitten.

    Äänestä

  • Pyöräily ja spandexit vievät mieskunnon.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pyöräily ja spandexit vievät mieskunnon.

    Se tarkoittaa niitä tilanteita, joissa on tapahtunut onnettomuus, että muna on mennyt murskaksi, kun on jäänyt satulan tai runkotolpan väliin.
    Kerran sattui niin, että nainen tuli pyörällä ja törmäsi eturenkaaseeni ja tein äkkijarrutuksen käsijarruilla, että pyshdys oli niin nopea, että muna jäi reiden ja satulan väliin, meinaan sattui ihan järjettömän kipeää, mut ei menny munat murskaksi, vaikka niin jo oletin, että vaarallistakin tämä on, vaikka päässä on kypärä, mut ei se munia suojaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juu, ei katoa erektio, usein alkaa seisomaan, kun pyöräilee ja jos eteen sattuu tulemaa tiukoissa legginsseissä pyöräilevä neito, niin silloin haaveilee, että saisipa olla naisen pyörän satula.

    Kyllähän tuo erektio tulee pyöräilyn aikana vaan kun paisuvainen joutuu siinä puristuksiin niin pikkuhiljaa erektiokyky häviää. Tilanne on sama jos alkaa käyttämään kikkelipumppua luullen saavansa siten isomman qikulin. Molemmissa tapauksissa tulee soluvaurio ja impotenssi uhkaa.

    Äänestä

Pyöräily on aurinkoisena päivänä yksi parhaista tavoista liikkua, aistii ympäristön.
Rullaluistelua joskus ja toisinaan metsälenkkejä polkuja pitkin kävellen.
Monipuolinen tapa liikkua ei laita paikkoja jumiin, aktivoi eri lihaksistoa.
Tänään oli ihan huippu päivä, 7 kilometriä kävelyä, siihen päälle muu kuntoilu ja sauna.

AsianVierestä

Äänestä

Tykkäisin pyöräilystä, ja aikanaan pyöräilin paljon, mutta nivelrikkoiset polvet ei oikein ole antanut myöten viime vuosina. Kun muutenkin on jo paljon kipuja kropassa, en yhtään ylimääräistä halua lisätä siihen komboon.

Äänestä
  • Sinulla on haastavaa kun et voi harrastaa mitä haluaisit, kroppa määrää tahdin.
    Kun nyt katsoo ulos on mitä parhain päivä ulkoiluun. Jokainen voi ulkoilla omien tuntemustensa mukaan. Luurit korville ja menoksi.

    https://www.youtube.com/watch?v=M38aWHxwtXE

    AsianVierestä

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sinulla on haastavaa kun et voi harrastaa mitä haluaisit, kroppa määrää tahdin.
    Kun nyt katsoo ulos on mitä parhain päivä ulkoiluun. Jokainen voi ulkoilla omien tuntemustensa mukaan. Luurit korville ja menoksi.

    https://www.youtube.com/watch?v=M38aWHxwtXE

    AsianVierestä

    Se on haastavaa, ja siksi olo onkin usein turhautunut, kun tekisi mieli lähteä liikkeelle, mutta samalla tietää liikkumisen tuottavan lisää tuskaa. Mulla tosiaan liikkuminen pahentaa kipuja helpottamisen sijaan, mutta välillä en välitä siitä vaan painan menemään.

    Vuosi sitten kun korona tuli ja lähes kaikki paikat suljettiin, ajattelin et pyrin siihen että kävisin päivittäin kauniilla säällä kävelemässä, ja samalla saisi tekemistä. Pari kertaa sen onnistuinkin tekemään, kunnes kivut pamahti päälle joka päiväiseksi seuralaiseksi. Silloin tein sen päätöksen, että kun muru tulee käymään mulla, lähden sen kanssa pienelle lenkille jos yhtään olen siinä kunnossa että sen pystyn tekemään. Kovin montaa kertaa se ei ole jäänyt toteutumatta menneen vuoden aikana.

    Mä en vie Tirppaa lenkille, vaan se vie mut, ja samalla se pääsee haistelemaan tänne isoon cityyn sieltä korvesta missä se haistelee vaan pupujussien, siilien ja peurojen jälkiä, ja minä ulkoilemaan. Siis selkeä win-win -tilanne. :D

    Päivä kerrallaan ja voinnin mukaan tekee sen minkä pystyy. Itse asiassa odotan jo kovasti kesän helteitä, koska vaikka varsinaisesti en paahtavasta kuumuudesta välitä, ainakin viime kesänä ne helpotti olotilaa sen verran paljon että nautin liikkumisesta.

    Hyvä biisi muuten. Kuuluu mun suosikkeihin kyseiseltä bändiltä. :)

    Äänestä

Kävellessä ei tule hiki, eivätkä selkä ja jalat kipeiksi kuten pyöräillessä. Mieluummin siis kävelen ja kuljen bussilla. Tuulipukukansa ja opiskelijat pyöräilkööt.

Äänestä
  • Juuri päinvastoin. Pyöräily säästää niveliä, kun koko paino ei tule niiden varaan. Vaihteiden ja vauhdin säätelyllä saa mieleisensä rasituksen. Myös keuhkoja voi rasittaa helposti vauhtia säädellen. Itseltäni niska- ja hartiasäryt loppuivat, jotka aiemmin vaivasivat vuosia. Myös tasapaino kehittyy ja maisema vaihtuu, eli todella monipuolinen harrastus, jota voi suositella kaikille.

    Äänestä

Tuossa ohjelmassa tuo joku pikkutyttö noniin joallin on aivan ylivoimainen kilpailuihin kun sellainen tanssija.

Äänestä

Njaa, pari tuhatta tullut jo pyöräiltyä tänä vuonna. Hyvää kuntoliikuntaa ja ajanvietettä nyt Korona aikaan!

Päätä pensaaseen vaan...🌳

Äänestä

Jos kumit ei puhkea kaupungin sepeliin, niin joku ne kuitenkin puhkoo. Jos sattuisi olemaan oma varasto, niin kaupan pihalla viimeistään.

Äänestä

Sellsistsa paikoikoista mihin kaupungit kuskaavat hylättyjä pyöriä halvalla ja hyviäkin voi löytää.

Äänestä

Ei puhko, kyllä voi puhkoa mutta ei täälläpäin, nyt tiedän jutun uuden pyöräilylenkin... nuoriso on maalannut erääseen paikaan kuvia, sieltä kautta ja sitten... juttua pyöräilylenkki.

En aivan vielä suunnittelussa vielä vähän.

Äänestä

Tuollainen on jo niin ääretön juttu joku ydinkeskustankin läpiajo, uusi jännempi juttu, mutta luultaasti, en ole aivan täysin vielä miettinyt tuollaista normia 3tunnin pyöräreittiäni, jotain hauskaa kuitenkin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Eikä edes tarvise olla hirviö-pyöräkään, huvikseen rullailemaan kesän säähän, aivan voi olla joku romujuttukin, mukavempi rullata kuin talsia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu