Tässäpä muutama unicode kootusti.
xⁱ
x⁰x¹x²x³x⁴x⁵x⁶x⁷x⁸x⁹
x⁺x⁻x⁼x⁽x⁾xⁿ
x₀x₁x₂x₃x₄x₅x₆x₇x₈x₉
x₊x₋x₌x₍x₎
xₐxₑxₒxₓxₔxₕxₖxₗxₘxₙxₚxₛxₜ
Pythagoras sanoi
a² b² = c²
Ylä- ja alaindeksejä kootusti
9
73
Vastaukset
- Anonyymi
Hienoa, kiitos.
- Anonyymi
Kreikkalaiset kirjaimet aakkosjärjestyksessä.
Αα Ββ Γγ Δδ Εε Ζζ Ηη Θθ Ιι Κκ Λλ Μμ Νν Ξξ Οο Ππ Ρρ Σσς Ττ Υυ Φφ Χχ Ψψ Ωω
E=mc² - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kreikkalaiset kirjaimet aakkosjärjestyksessä.
Αα Ββ Γγ Δδ Εε Ζζ Ηη Θθ Ιι Κκ Λλ Μμ Νν Ξξ Οο Ππ Ρρ Σσς Ττ Υυ Φφ Χχ Ψψ Ωω
E=mc²Lämpötilan yksiköissä symboli °C °F
± ≈ ≤ ≥ √ ∂
∂/∂t ( ∇ · b ) ( ∇ × b ) - Anonyymi
Mikä on tuo yhdiste nimeltään?
En nyt heti löytänyt kuukkelilla.
- Anonyymi
Tälle sivustolle on myös koottu aika hyvä kattaus:
https://en.wikipedia.org/wiki/Mathematical_operators_and_symbols_in_Unicode - Anonyymi
Vaihtoehtoinen plus - merkki, kun SUomi24 ei näköjään suostu jättämään viesteihin sitä näppäimistöltä löytyvää plussaa näkyviin:
Vaihtoehtoinen "full width" plussamerkki eli U+FF0B: + + + +- Anonyymi
Varsin käsittämätön tilanne joka nyt on jatkunut jo parin kuukauden ajan. Palstaohjelmisto lahoaa eikä kukaan tee asialle mitään, mitä ilmeisimmin evvk.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varsin käsittämätön tilanne joka nyt on jatkunut jo parin kuukauden ajan. Palstaohjelmisto lahoaa eikä kukaan tee asialle mitään, mitä ilmeisimmin evvk.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17689079/plusmerkki-quot+quot-haviaa-viesteista
Tuossa siis ylläpidon palstalla keskustelu aiheesta. Olen itse antanut palautetta myös Suomi24 palautelomakkeen kautta. Toivoisin että myös muut antaisivat palautetta palautelomakkeen kautta sillä yhden ihmisen ääni ei kauas kanna. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17689079/plusmerkki-quot quot-haviaa-viesteista
Tuossa siis ylläpidon palstalla keskustelu aiheesta. Olen itse antanut palautetta myös Suomi24 palautelomakkeen kautta. Toivoisin että myös muut antaisivat palautetta palautelomakkeen kautta sillä yhden ihmisen ääni ei kauas kanna.a + b = c
Ainakin matematiikkapalstalla näyttäisi plussat taas toimivan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1196196Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto625131SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun664256SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023854Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost123611Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1203168SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522546Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352489Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672242Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271597