Korona rokote

Anonyymi

Miksi ei kehitetä rokotetta tuberkuloosi pohjalta
Koska siinä on samat oireet kuin koronastsa.vois hyvinkin tehota kotonaan.

11

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirjoitus virhe tarkoitin samat oireet tuberkuloosia kuin koronastsa.lääke voisi tehota kotonaan tai kehitellä siitä tehokkaampi rokote

      • Anonyymi

        Ei tainnut tuo korjaus paljon selventää kirjoitusvirheitä.


    • Anonyymi

      Kahdesta täysin erilaisesta taudista kyse, toisen aiheuttaa virus ja toisen bakteeri. Ja riippuu siitä mitä tarkoitat "rokotteen kehittämisellä tuberkuloosi pohjalta", se on joko mahdoton todeutettava tai tehty jo.

      Tuberkuloosi- rokotteissa käytetään yleisesti heikennettyä bakteeria.

      Covid-19- rokotteista ilmeisesti kiinalainen Sinovac on ainoa rokote, jossa käytettään heikennettyä SARS-CoV-2- virusta.

    • Anonyymi

      Rokotteita ei kehitellä oireiden mukaan, vaan taudinaiheuttajan mukaan.

    • Anonyymi

      Suomalaisten on hyvä aloittaa rokotteiden valmistaminen täällä omassa maassa, mahdollista nousevaa riskiä silmälläpitäen. Sekä myös käynnistää perustutkimus rokotteiden valmistamiseen tähdäten, jolla mahdollisia muutostarpeita voidaan viedä tuotantoon.
      Sinänsä harmi, että suuri osa lääkkeiden tuotantoa ja tutkimusta on ehditty siirtää ulkomaihin.
      On käynyt aika selväksi, että valmistamisen keskittyminen vain muutamiin maihin ja muutamiin valmistajiin saa aikaan sen, että tilanteiden muutokset aiheuttavat saatavuuteen liian suuria heilahduksia, jotta tavoitteisiin päästään yksittäisissä maissa, joissa valmistusta ei ole.
      Tämän hetken strategian suurimmaksi heikkoudeksi on nousemassa siis saatavuus, joka perustuu valmistajiin, joiden strategia ei ole turvata Suomen saatavuutta vaan myydä eniten tarjoavalle tai saada tuotannon keskittämiseen liittyvät ohjeet omilta vallanpitäjiltä.
      Riskinpienennyskeino tähän on saatavuuden hajauttaminen.
      Tällaisia valtioiden antamia ohjeita valmistajille ovat antaneet jo kuten UK, US ja Intia omissa maissa toimiville valmistajille "tavoite on turvata rokotteiden saatavuus omassa maassa ensisijaisesti koska [sitä ja tätä]". Seuraus on se, että lopuille tarvitsijoille jää se mitä sattuu jäämään, vaikka sopimuksia olisi ja lupauksia.
      Tällaisiin satunnaisiin jämiin perustuva strategia on riskialtis tavoitteiden saavuttamiseksi.
      Esimerkkinä valtioiden ohjeista, Intia lopetti pari viikkoa sitten koronarokotteiden viennin kokonaan, koska tilanne alkoi heikentymään omassa maassa (silloin noin 50000 tapausta per päivä). Tämän jälkeen, kun oma tuotanto ei riitä oman maan tarpeeseen, pyysivät apua US, josta vastaus oli, että vientiä ei tehdä, koska oman maan hoitaminen vie kaiken tuotannon.
      Asiaan liittyvät oikeudenkäynnit, kuten AstraZeneca vs. EU, eivät muuta tai tule muuttamaan sitä faktaa, että jos on vajausta rokotteissa, niitä yksinkertaisesti ei ole.
      En tarkoita tällä sitä, että Suomen tulisi keskittyä pelkästään koronarokotteiden tekemiseen, kyllä niiden lisäksi voi valmistaa muutakin.
      Tuotannon ei tarvitse välttämättä kattaa koko tarvetta tai tuottaa ylimäärää myyntiin tai varastoon, ellei niin haluta. Saatavuutta parantaisi jo pelkästään se, että tuotantoa pystyisi käyttämään ensisijaisena tuotteena, täydennys siihen vaikka ostaen ja vastaamaan muutaman kuukauden saatavuuteen.
      Fiksua olisi ehkä suunnitella toiminta siten, että on olemassa kyky tarvittaessa skaalata tuotanto ylös tuottamaan koko tarpeenkin.
      "Better to have and not need than need and not have" --F.Kafka
      *Tulevaisuuden tulkitsija*

    • Anonyymi

      Ainut negatiivinen puoli asiassa on ,ettei 30 vuoteen ole onnistuttu tekemään rokotetta korona virukselle,eikä se onnistunut nytkään,vaikka niin uskotellaan ja myrkkyä ruiskitaan vimmalla väestöön ympäri maailman.
      SAD BUT TRUE !

    • Anonyymi

      Modernan COVID-mRNA koronarokote sisältää tappavaa kemiallista myrkkyä
      Julkaistu 24.05.2021 12:42, 642 lukukertaa

      Suomi on tilannut 2 miljoonaa annosta Modernan koronarokotetta. Järkyttävä kysymys kuuluu nyt: Miksi tämä vaarallinen kemiallinen myrkky on Modernan tuottamassa mRNA-COVID-rokotteessa, jota kutsutaan nimellä SM-102.

      https://tinyurl.com/2uza8z3h

      • Anonyymi

        Rokote ei sisällä väitettyä kloroformia, johon ymmärtääkseni viittaat, ja josta somessa on ollut viimeaikoina vouhotusta.

        Mainitsemasi SM-102 lipidi eli rasva-aine toimii rokotteessa kuljettustehtävissä, mutta ei siis ole sama asia, kuin aiemmin mainittu kloroformi eikä ole rokotteen vaikuttava aine.

        Mainittu kloroformi on ensisijaisesti liuotin, jolla ennenmuinoin myös nukutettiin ihmisiä, jotka olivat menossa leikkaukseen, mutta koska se on myrkyllinen ja aiheuttaa mm. sydänpysähdyksiä, käyttö nukutusaineena on lopetettu aikapäiviä sitten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rokote ei sisällä väitettyä kloroformia, johon ymmärtääkseni viittaat, ja josta somessa on ollut viimeaikoina vouhotusta.

        Mainitsemasi SM-102 lipidi eli rasva-aine toimii rokotteessa kuljettustehtävissä, mutta ei siis ole sama asia, kuin aiemmin mainittu kloroformi eikä ole rokotteen vaikuttava aine.

        Mainittu kloroformi on ensisijaisesti liuotin, jolla ennenmuinoin myös nukutettiin ihmisiä, jotka olivat menossa leikkaukseen, mutta koska se on myrkyllinen ja aiheuttaa mm. sydänpysähdyksiä, käyttö nukutusaineena on lopetettu aikapäiviä sitten.

        Modernan rokotteen sisältämät aineet löytyvät täältä: https://www.gov.uk/government/publications/regulatory-approval-of-covid-19-vaccine-moderna/information-for-uk-recipients-on-covid-19-vaccine-moderna


    • Anonyymi

      Tällä videolla rokoteasiantuntija G. Vanden Bossche VAROITTAA sanoen, että tämä kokeellinen koronarokote tuhoaa ihmisen immuniteetin ja aiheuttaa jopa merkittävän uhan koko ihmiskunnan olemassaololle 😳😳 Tää video kannattaa katsoa ja jakaa eteenpäin!!
      https://rapsodia.fi/rokotekehittajan-varoitus-rokote.../

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      257
      4590
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2762
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1594
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1109
    Aihe