Korona rokote

Anonyymi

Miksi ei kehitetä rokotetta tuberkuloosi pohjalta
Koska siinä on samat oireet kuin koronastsa.vois hyvinkin tehota kotonaan.

11

171

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirjoitus virhe tarkoitin samat oireet tuberkuloosia kuin koronastsa.lääke voisi tehota kotonaan tai kehitellä siitä tehokkaampi rokote

      • Anonyymi

        Ei tainnut tuo korjaus paljon selventää kirjoitusvirheitä.


    • Anonyymi

      Kahdesta täysin erilaisesta taudista kyse, toisen aiheuttaa virus ja toisen bakteeri. Ja riippuu siitä mitä tarkoitat "rokotteen kehittämisellä tuberkuloosi pohjalta", se on joko mahdoton todeutettava tai tehty jo.

      Tuberkuloosi- rokotteissa käytetään yleisesti heikennettyä bakteeria.

      Covid-19- rokotteista ilmeisesti kiinalainen Sinovac on ainoa rokote, jossa käytettään heikennettyä SARS-CoV-2- virusta.

    • Anonyymi

      Rokotteita ei kehitellä oireiden mukaan, vaan taudinaiheuttajan mukaan.

    • Anonyymi

      Suomalaisten on hyvä aloittaa rokotteiden valmistaminen täällä omassa maassa, mahdollista nousevaa riskiä silmälläpitäen. Sekä myös käynnistää perustutkimus rokotteiden valmistamiseen tähdäten, jolla mahdollisia muutostarpeita voidaan viedä tuotantoon.
      Sinänsä harmi, että suuri osa lääkkeiden tuotantoa ja tutkimusta on ehditty siirtää ulkomaihin.
      On käynyt aika selväksi, että valmistamisen keskittyminen vain muutamiin maihin ja muutamiin valmistajiin saa aikaan sen, että tilanteiden muutokset aiheuttavat saatavuuteen liian suuria heilahduksia, jotta tavoitteisiin päästään yksittäisissä maissa, joissa valmistusta ei ole.
      Tämän hetken strategian suurimmaksi heikkoudeksi on nousemassa siis saatavuus, joka perustuu valmistajiin, joiden strategia ei ole turvata Suomen saatavuutta vaan myydä eniten tarjoavalle tai saada tuotannon keskittämiseen liittyvät ohjeet omilta vallanpitäjiltä.
      Riskinpienennyskeino tähän on saatavuuden hajauttaminen.
      Tällaisia valtioiden antamia ohjeita valmistajille ovat antaneet jo kuten UK, US ja Intia omissa maissa toimiville valmistajille "tavoite on turvata rokotteiden saatavuus omassa maassa ensisijaisesti koska [sitä ja tätä]". Seuraus on se, että lopuille tarvitsijoille jää se mitä sattuu jäämään, vaikka sopimuksia olisi ja lupauksia.
      Tällaisiin satunnaisiin jämiin perustuva strategia on riskialtis tavoitteiden saavuttamiseksi.
      Esimerkkinä valtioiden ohjeista, Intia lopetti pari viikkoa sitten koronarokotteiden viennin kokonaan, koska tilanne alkoi heikentymään omassa maassa (silloin noin 50000 tapausta per päivä). Tämän jälkeen, kun oma tuotanto ei riitä oman maan tarpeeseen, pyysivät apua US, josta vastaus oli, että vientiä ei tehdä, koska oman maan hoitaminen vie kaiken tuotannon.
      Asiaan liittyvät oikeudenkäynnit, kuten AstraZeneca vs. EU, eivät muuta tai tule muuttamaan sitä faktaa, että jos on vajausta rokotteissa, niitä yksinkertaisesti ei ole.
      En tarkoita tällä sitä, että Suomen tulisi keskittyä pelkästään koronarokotteiden tekemiseen, kyllä niiden lisäksi voi valmistaa muutakin.
      Tuotannon ei tarvitse välttämättä kattaa koko tarvetta tai tuottaa ylimäärää myyntiin tai varastoon, ellei niin haluta. Saatavuutta parantaisi jo pelkästään se, että tuotantoa pystyisi käyttämään ensisijaisena tuotteena, täydennys siihen vaikka ostaen ja vastaamaan muutaman kuukauden saatavuuteen.
      Fiksua olisi ehkä suunnitella toiminta siten, että on olemassa kyky tarvittaessa skaalata tuotanto ylös tuottamaan koko tarpeenkin.
      "Better to have and not need than need and not have" --F.Kafka
      *Tulevaisuuden tulkitsija*

    • Anonyymi

      Ainut negatiivinen puoli asiassa on ,ettei 30 vuoteen ole onnistuttu tekemään rokotetta korona virukselle,eikä se onnistunut nytkään,vaikka niin uskotellaan ja myrkkyä ruiskitaan vimmalla väestöön ympäri maailman.
      SAD BUT TRUE !

    • Anonyymi

      Modernan COVID-mRNA koronarokote sisältää tappavaa kemiallista myrkkyä
      Julkaistu 24.05.2021 12:42, 642 lukukertaa

      Suomi on tilannut 2 miljoonaa annosta Modernan koronarokotetta. Järkyttävä kysymys kuuluu nyt: Miksi tämä vaarallinen kemiallinen myrkky on Modernan tuottamassa mRNA-COVID-rokotteessa, jota kutsutaan nimellä SM-102.

      https://tinyurl.com/2uza8z3h

      • Anonyymi

        Rokote ei sisällä väitettyä kloroformia, johon ymmärtääkseni viittaat, ja josta somessa on ollut viimeaikoina vouhotusta.

        Mainitsemasi SM-102 lipidi eli rasva-aine toimii rokotteessa kuljettustehtävissä, mutta ei siis ole sama asia, kuin aiemmin mainittu kloroformi eikä ole rokotteen vaikuttava aine.

        Mainittu kloroformi on ensisijaisesti liuotin, jolla ennenmuinoin myös nukutettiin ihmisiä, jotka olivat menossa leikkaukseen, mutta koska se on myrkyllinen ja aiheuttaa mm. sydänpysähdyksiä, käyttö nukutusaineena on lopetettu aikapäiviä sitten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rokote ei sisällä väitettyä kloroformia, johon ymmärtääkseni viittaat, ja josta somessa on ollut viimeaikoina vouhotusta.

        Mainitsemasi SM-102 lipidi eli rasva-aine toimii rokotteessa kuljettustehtävissä, mutta ei siis ole sama asia, kuin aiemmin mainittu kloroformi eikä ole rokotteen vaikuttava aine.

        Mainittu kloroformi on ensisijaisesti liuotin, jolla ennenmuinoin myös nukutettiin ihmisiä, jotka olivat menossa leikkaukseen, mutta koska se on myrkyllinen ja aiheuttaa mm. sydänpysähdyksiä, käyttö nukutusaineena on lopetettu aikapäiviä sitten.

        Modernan rokotteen sisältämät aineet löytyvät täältä: https://www.gov.uk/government/publications/regulatory-approval-of-covid-19-vaccine-moderna/information-for-uk-recipients-on-covid-19-vaccine-moderna


    • Anonyymi

      Tällä videolla rokoteasiantuntija G. Vanden Bossche VAROITTAA sanoen, että tämä kokeellinen koronarokote tuhoaa ihmisen immuniteetin ja aiheuttaa jopa merkittävän uhan koko ihmiskunnan olemassaololle 😳😳 Tää video kannattaa katsoa ja jakaa eteenpäin!!
      https://rapsodia.fi/rokotekehittajan-varoitus-rokote.../

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      134
      1427
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      88
      1262
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      81
      756
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      11
      690
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      28
      687
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      553
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      19
      545
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      515
    9. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      115
      509
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      502
    Aihe