Keski-ikäisen kitarointiaikeet/-alkeet

Anonyymi

Pyysin joskus (sähkö)kitaraa soittavaa veljeäni auttamaan minua hankkimaan kohtuupätevän ja -hintaisen akustisen kitaran jotta voisin koittaa kitaransoiton opettelua. Ei uskonut vaan epäili aikeitani, ja väitti että kitara (varsinkin akustinen?) menee vain pilalle jos sitä ei jatkuvasti soita, joten homma jäi siihen.

Ajatus on kuitenkin aina välillä ollut mielessä, ja tosiasiahan on että tuskin tulen kitarointiin koskaan perehtymään jos mitään kitaraa ei edes ole käsillä! Tarkoitus ei ole kehittää mitään vakavaa harrastusta, vaan enemmän kyse olisi "rämpyttelystä" omaksi huviksi.

Akustiseen kitaraan ja sen ostoon liittyen muutamia mietteitä ja kysymyksiä harrastajille:
- halvimmat alle 100€ mallit kannattaa varmaan heti unohtaa, ja valita joku tunnettu merkki (Yamaha, Fender...?)?
- pidän myös perinteisen klassisen nailonkielisen pehmeämmästä soundista, mutta onko niin että teräskielinen on monipuolisempi ja sillä voi paremmin soittaa melkein mitä vain?
- normaali täysikokoinen akustinen kitara on melko iso laite, onko mitään järkeä aikuisen ihmisen hommata vähän pienempää (3/4?)?
- perinteisenmallinen koppa näyttää hyvältä, mutta jos haluaa välillä kokeilla jotain kitarasoolotyyppistäkin niin onko sellainen koppa jossa on kolo kaulan alapuolella parempi valinta?
- miten kitaraa kannattaa säilyttää ettei mene pilalle - riittääkö esim. kangaspussi ja teline? Talvi ja liika kuivuus haitallista?
- osaan muutaman soinnun ja ehkä kitarasoolontapaisenkin, mutta missä järjestyksessä se opettelu kannattaa oikeasti aloittaa? Toki oppaita aiheesta löytynee runsaasti

7

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kysymyksistä päätellen unohtaisin koko jutun.
      Halvin Landola on soitettavana ja laadullisesti todellakin riittävän hyvä aloittamiseen. Jos harjoittelet pari tuntia päivässä joka päivä, parin vuoden päästä on hyvinkin syytä vaihtaa parempaan.

    • Anonyymi

      Riippuu siitä minkälaisen musiikin "lahjan" ihminen on syntyessään saanut. Joillekin se soiton opettelu on tuskan takana,,ja lienee silloin turhaa, mutta toki joitakin kappaleita VOI opetella vaikka ulkoa.

      Toisille taas....hetki ja homma on "hanskassa" mutta silloin lienee kyse ominaisuudesta ihmisessä itsessään.

      Kitara ei kylläkään mene miksikään jos sitä säilytetään kostuttimen kanssa laukussa.

    • Anonyymi

      Mulla on kasarin Landola. Periaatteessa kelvollinen, mutta tuntuu liian isolta. Soittelu on jäänyt alkeisiin treenaamisen tylsyyden vuoksi. Viime aikoina olen miettinyt laadukkaan puoliakustisen skitan hankkimista. En ole koskaan kokeillut, mutta ne vaikuttavat istuvammilta kuin akustiset jättilootat. Laatua on oltava, että kieliä ei tarvitse painella otsa hiessä. Laatulaitteen saa myytyä pois, jos into lopahtaa, joten en ymmärrä halpissuosittelijoita.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kiitokset vastauksista. Juu ei tämä näköjään niin simppeli juttu olekaan. Surffailin englanninkielisillä sivuillakin, ja aika hyvin kyllä löytyy esim. kaikenlaista arvostelua ja demosoittelua eri kitaramalleilla. Jossain kovasti julistettiin että olikohan se nyt Yamaha FS800 on paras kohtuuhintainen kitara kaikille aloittelijoille (hintaluokka tuolla kai ~300€). Toisaalla taas sanottiin sen soveltuvan lähinnä vain lapsille ja naisille kai vähän pienemmän kokonsa takia. Itseäni pienempi koko ei kyllä haittaisi kunhan kaula ja soitettavuus on "normaali". Kämppäkin on pienehkö, eikä kitaran välttämättä tarvitsisi olla kovin äänekäs - vai onko niin että pienempiääninen(-koppainen) ei sitten myöskään soi niin puhtaasti.

      Jostain myös ymmärsin että halvemman pään kitaroissa on yleensä laminoitu kansi jolloin soundit ois huonommat, pitäis olla kuulemma kokopuuta. Mutta onko tuokaan sellainen asia jota perusharrastaja edes huomaa. Loppujen lopuksi tässä(kin) on kyse kai pitkälti makuasioista.

      • Anonyymi

        Kitaransoiton alkutaipaleella ja opettelussa eivät äänen laatu ja käytetyt materiaalit ole niitä ykkösprioriteetteja. Pääasia on, että soitin on tasapainoinen, eli sopii soittajan käteen ja että se pysyy vireessä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kitaransoiton alkutaipaleella ja opettelussa eivät äänen laatu ja käytetyt materiaalit ole niitä ykkösprioriteetteja. Pääasia on, että soitin on tasapainoinen, eli sopii soittajan käteen ja että se pysyy vireessä.

        Aloittelija voi tosiaankin tehdä vaikka koivuhalosta itselleen kitaran.

        Laatuun kannattaa kuitenkin aina sijoittaa, ja kitara on kaunis koriste vaikka seinällä, jos ei muuten moisella kapistuksella mitään tee.

        Nuorempana mulla oli vaan yksi kitara kerrallaan. Joskus 30 vuotta sitten oli jopa Gibsonin Les Paul custom black beauty, joka meni rahapulassa kaniin. Sitten, vuosikymmen myöhemmin ostin korealaisen Cortin ja sen kanssa meni vuosikymmen. Yksi kitara riitti mulle ihan hyvin, mutta elämäntilanteenkin muututtua iski kunnon himo näihin hiton keppeihin, ja nyt on sitten 6 sähköskebaa ja 1 klassinen kitara.

        Käytetty kitara on aina hyvä valinta, jos ei halua kaupassa hävitä mitään, jos soittelu ei jostain syystä maistukaan, niin sen saa aina myytyä samaan hintaan, kuin minkä itsekin siitä maksoi. Vähän turhan kalliita nämä Fenderit ja Gibsonit, nimi maksaa. Täytyy myöntää, että niihin sitä on itsekin hurahtanut, jenkki on aina jenkki, ei maha mitään. Fenderiä tosin saa muidenkin maiden tuotantona. Gibson ei ole sellaiseen touhuun lähtenyt mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      157
      8362
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      440
      7466
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      74
      3844
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      150
      3542
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      112
      3009
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      51
      2597
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2026
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1863
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      36
      1684
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1530
    Aihe