Moi!
Käyn salilla noin 3 kertaa viikossa koska olen töissä hyvin kiireinen. Onko tämä tarpeeksi? Olisin ehkä valmis raahautumaan useammin..Päämääränäni on laihduttaa noin 20kg ja muutenkin kohottaa kuntoa. Olen luonnostani isokokoinen ja aika urheilullinen tyttö enkä haluaisi kasvattaa lihaksiani, vaan kiinteyttää niitä ja polttaa rasva niiden ympäriltä. Onko ok jos teen kovalla sykkeellä 20-30 min pyörää, xtraineria, soutua tms. ja miten pitäisi tehdä toistot laitteilla? Yleensä teen 10-15/ 3-4 kertaa. Onko parempi tehdä sarjat painavilta tuntuvien painojen kanssa? Ja miten saa alavatsalihakset kuntoon? Kuinka paljon niitä tarvitsee tehdä että syntyy tuloksia parissa kuukaudessa? Kannattaako tehdä joka päivä? Ja mitkä tahansa rasvanpolttovinkit tervetulleita!
Kiitos tuhannesti, jospa minäkin menisin biitsille tänä kesänä bikineissä ;)
Laihduttaja kuntosalilla
7
2024
Vastaukset
- Muuri
"Käyn salilla noin 3 kertaa viikossa koska olen töissä hyvin kiireinen. Onko tämä tarpeeksi? "
Se on juuri sopiva määrä salitreeniä.
"Olisin ehkä valmis raahautumaan useammin.."
Älä raahaudu.
"Päämääränäni on laihduttaa noin 20kg ja muutenkin kohottaa kuntoa. Olen luonnostani isokokoinen ja aika urheilullinen tyttö enkä haluaisi kasvattaa lihaksiani, vaan kiinteyttää niitä ja polttaa rasva niiden ympäriltä."
Älä pelkää lihaskasvua, etenkään kun yrität laihduttaa.
Mitään lihaksen kiinteytystä ei ole olemassakaan. Salilla kannattaa käydä siksi että lihasmassa säilyy laihdutuksesta huolimatta.
"Onko ok jos teen kovalla sykkeellä 20-30 min pyörää, xtraineria, soutua tms. "
On ihan hyvä. Ota aerobinen vastusharjoittelun jälkeen.
"ja miten pitäisi tehdä toistot laitteilla? Yleensä teen 10-15/ 3-4 kertaa. Onko parempi tehdä sarjat painavilta tuntuvien painojen kanssa? "
Isot painot ja toistot vaikka välille 4-15. Kovia sarjoja pääasiassa.
"Ja miten saa alavatsalihakset kuntoon? Kuinka paljon niitä tarvitsee tehdä että syntyy tuloksia parissa kuukaudessa? Kannattaako tehdä joka päivä?"
Mistä tiedät että ne on huonossa kunnossa? Kyllä ne siinä sivussa kehittyy ihan itsellään etenkin jos/kun treenaat vapailla painoilla. Tee vatsoja kovaa vaikka kerran viikossa. Koita saada niin paljon vastusta ettei juuri mene yli 12 toistoa.
"Ja mitkä tahansa rasvanpolttovinkit ovat tervetulleita!"
Ruokailut kuntoon!- Traineri
Tyypillinen miesten tyyli treenata. Rasvaa ei todellakaan polteta kovilla sykkeillä ja maksimipainoilla. PPP, eli pysty puhumaan puuskuttamatta on tärkeä muistaa aerobisessa liikunnassa ja lihaskunto-osuuksissa pienet painot, pitkät sarjat eli 3 * 20 on hyvä.
"Mitään lihaksen kiinteytystä ei ole olemassakaan. Salilla kannattaa käydä siksi että lihasmassa säilyy laihdutuksesta huolimatta."
Mitä??? Salilla käydään myös siksi että halutaan sitä lihasmassaa sopivasti, tukemaan luustoa ja elimistöä ylipäänsä, mutta myös siitä syystä että sopivasti treenattu lihas on esteettisesti kauniimpi kuin treenaamaton.
Eli ensin kunnon lämmittely, 20 min aerobista rasvanpolttosykkeellä (eli puuskuttamatta), sitten tunnin treeni eri laitteissa, pitkiä sarjoja pienillä painoilla, kunnon kohotessa painoja lisäten, lopuksi lyhyempi aerobinen osuus 10-15 min ja sitten se ehdottoman tärkeä juttu: venyttely. Puolentoista tunnin sisällä treenistä tulee venytellä lihakset perusteellisesti nykimättä, 1 - 1,5 min per venytys.
Tällä ohjelmalla palaa rasvaa ja lihakset kehittyvät sopivassa tahdissa, myöhemmässä vaiheessa painoja lisäämällä ja toistoja vähentämällä voi sitten vaikuttaa lihasmassaan kunhan sen aika tulee. - Muuri
Traineri kirjoitti:
Tyypillinen miesten tyyli treenata. Rasvaa ei todellakaan polteta kovilla sykkeillä ja maksimipainoilla. PPP, eli pysty puhumaan puuskuttamatta on tärkeä muistaa aerobisessa liikunnassa ja lihaskunto-osuuksissa pienet painot, pitkät sarjat eli 3 * 20 on hyvä.
"Mitään lihaksen kiinteytystä ei ole olemassakaan. Salilla kannattaa käydä siksi että lihasmassa säilyy laihdutuksesta huolimatta."
Mitä??? Salilla käydään myös siksi että halutaan sitä lihasmassaa sopivasti, tukemaan luustoa ja elimistöä ylipäänsä, mutta myös siitä syystä että sopivasti treenattu lihas on esteettisesti kauniimpi kuin treenaamaton.
Eli ensin kunnon lämmittely, 20 min aerobista rasvanpolttosykkeellä (eli puuskuttamatta), sitten tunnin treeni eri laitteissa, pitkiä sarjoja pienillä painoilla, kunnon kohotessa painoja lisäten, lopuksi lyhyempi aerobinen osuus 10-15 min ja sitten se ehdottoman tärkeä juttu: venyttely. Puolentoista tunnin sisällä treenistä tulee venytellä lihakset perusteellisesti nykimättä, 1 - 1,5 min per venytys.
Tällä ohjelmalla palaa rasvaa ja lihakset kehittyvät sopivassa tahdissa, myöhemmässä vaiheessa painoja lisäämällä ja toistoja vähentämällä voi sitten vaikuttaa lihasmassaan kunhan sen aika tulee.Sinäpä osasit heittää lähes kaikki virheelliset uskomukset yhteen lyhyeen viestiin.
Mitän rasvanpolttosykettähän ei ole vaan rasva palaa sitä paremmin mitä kovempi on rääkki. Lyhyet vedot eli intervalliharjoittelu on yhtä hyvää rasvanpolton kannalta kuin tunnin hölkkä. Kannataakin vaihdella tehoja ja treenata monipuolisesti.
Oleellista rasvanpolton kannalta on kuitenkin ravinnon säätely ja vastusharjoittelu lihasmassan ylläpitämiseksi. - Traineri
Muuri kirjoitti:
Sinäpä osasit heittää lähes kaikki virheelliset uskomukset yhteen lyhyeen viestiin.
Mitän rasvanpolttosykettähän ei ole vaan rasva palaa sitä paremmin mitä kovempi on rääkki. Lyhyet vedot eli intervalliharjoittelu on yhtä hyvää rasvanpolton kannalta kuin tunnin hölkkä. Kannataakin vaihdella tehoja ja treenata monipuolisesti.
Oleellista rasvanpolton kannalta on kuitenkin ravinnon säätely ja vastusharjoittelu lihasmassan ylläpitämiseksi.Alan ammattilaisena tiedän mikä kyseessä olevaan tilanteeseen parhaiten tehoaa, sieltä vinkkini.
Täysteholla treenaaminen keskittyy lihasmassan kasvattamiseen, mutta naisten kanssa ongelma on yleensä siinä ettei sitä lihasmassaa juurikaan ole mistä ylläpitää, sitä pitää luoda hitaasti ja varovasti samalla kun poltetaan rasvaa hitaasti ja varovasti. Liiallinen lihastreeni aiheuttaa lihasten "ylikunnon", jolloinka rasva jää kudoksiin muodostamaan massaa niiden lihasten lisäksi. Toinen seikka on sitten ylitreenattujen lihasten turvotus, mikä ei välttämättä ole sitä mitä naispuolinen rasvanpolttaja hakee. Lisäksi, treenaaminen pitää aina aloittaa varovasti muutenkin, ihan jo pelkän innostuksen ylläpitämiseksi.
Ruokavalion pitää ilman muuta olla treenatessa kohdillaan, mutta oikeanlainen harjoittelu on se mikä rasvanpolton todella saa aikaan. Vastusharjoittelu, mikäli maksimivoimaharjoitusta tarkoitat, tulee kuvioihin vasta myöhemmässä vaiheessa, kun rasvaa on jo poltettu reilusti ja lihasten peruskunto on hyvä.
Ohjeesi ovat tyypillisiä bodareittein suosimia, nikamien ja nivelten rasituksiin johtavia, eivätkä ne todellakaan ole suositeltavia aloittelijoille.
moi itselläni on kans paino ongelmia(odotus aikana nousi 20kg)ja tuntuu etten pääse niistä millään eroo!minulle laadittiin salille oma ohjelma mulla on n.3*10-12 toistoa vatsassa mulla on enin rasva ja teen joka kerta jotain vatsaliikkeitä salilla mut kerran viikossa semmosen kovan vatsatreenin missä on kaikki sivu,ala ja keski vatsa..henk.kohtasella kokemuksella suosittelen jos käy sellasella salilla et on noi jumppa mahollisuudet niin kannattaa kokeilla rpm tuntia ja rasvanpolttoa.ne kyllä toimii!!
- Maza
Moi,
Tärkein asia on ruokavalio. Syö parin tunnin välein heldelmiä töissä. Jätä kaikki pullat ja karkit. Vaihda pasta ja riisit ja peruna kasviksiin. Juo niin paljon vettä päivässä kuin jaksat. Ja sitten sopivasti hyötyliikuntaa - ja mieluiten ulkoliikuntaa; kävelyä, lenkkeilyä..
Jos et laihdu tällä konstilla niin saat tän meilin takas... :)- Traineri
Hiilihydraatit ovat elintärkeitä laihduttajalle, pitkäkestoisina luonnollisesti parhaita. Sinänsä hyvä idea vähentää hiilihydraatteja, mutta liikkuja tarvitsee niitä elinvoimansa ylläpitämiseksi, ihan siinä missä proteenejakin. Netistä löytyy lukuisia eri laskureita joilla voi tarkistaa oman hiilihydraatti/proteiini/rasva -tarpeensa ja useilta sivustoilta löytyy myös valmiita ateriavaihtoehtoja.
Perussääntönä kuitenkin se, että mikäli aikoo muuttaa elintapojaan kokonaan, on hitaus valttia. Eli jos karkit ovat elinehto, kannattaa miettiä millä ne korvaa, pitkä panttaus johtaa yleensä vain kahta kauheampaan repsahdukseen. Hedelmät ovat hyviä karkin korvikkeita, kannattaa vain muistaa että muun ruuan ja hedelmien nauttimisen väliin tulisi jättää puolisen tuntia aikaa ettei seos saa aikaan käymisreaktiota suolistossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713105
- 922875
- 512115
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201575- 151349
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51338Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131273- 181270
Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232