Buffetit taas auki

Anonyymi

Tiukkojen koronarajoituksien jälkeen, kun ravintolat ovat jälleen taas avautuneet niin haluaisin kuulla mitä mieltä ollaan samalla jo likaisella lautasella lisää hakemisesta? Nyt kun saadaan kuitenkin ohjeita maskin käytöstä ravintolan tiloissa liikkuessa sekä kahden metrin turvaväleistä toisiin asiakkaisiin.
Päivittäin näin edelleen tehdään buffeteissa ja itsestäni se tuntuu epämiellyttävältä.

2

68

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Korona aikana ja muutenkin pitäisi olla selvää ettei käytetylle lautaselle haeta lisää. Se jos joku on epä hygieenistä. Yök.

    • Anonyymi

      Lautasia on tasan yksi per asiakas ja ne on laskelmoitu tarkasti kävijähistorian mukaan, eikä ravintola ehdi pesemään uusia astioita jos jokainen alkaa niitä joka kerran uusimaan hakiessaan lisää. Tämä tieto tulee siis ravintolassa työskentelevältä henkilöltä!

      Vain jos buffetpöydässä on kyltti, missä kehoitetaan ottamaan uusi lautanen, niin silloin lautasia on tarkoitettu otettavaksi. ns Paremmissa ruokapaikoissa monesti näin on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      16
      2346
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      897
    4. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      821
    5. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      134
      816
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      797
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      766
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      725
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      161
      709
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      673
    Aihe