Tiukkojen koronarajoituksien jälkeen, kun ravintolat ovat jälleen taas avautuneet niin haluaisin kuulla mitä mieltä ollaan samalla jo likaisella lautasella lisää hakemisesta? Nyt kun saadaan kuitenkin ohjeita maskin käytöstä ravintolan tiloissa liikkuessa sekä kahden metrin turvaväleistä toisiin asiakkaisiin.
Päivittäin näin edelleen tehdään buffeteissa ja itsestäni se tuntuu epämiellyttävältä.
Päivittäin näin edelleen tehdään buffeteissa ja itsestäni se tuntuu epämiellyttävältä.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Korona aikana ja muutenkin pitäisi olla selvää ettei käytetylle lautaselle haeta lisää. Se jos joku on epä hygieenistä. Yök.
Lautasia on tasan yksi per asiakas ja ne on laskelmoitu tarkasti kävijähistorian mukaan, eikä ravintola ehdi pesemään uusia astioita jos jokainen alkaa niitä joka kerran uusimaan hakiessaan lisää. Tämä tieto tulee siis ravintolassa työskentelevältä henkilöltä!
Vain jos buffetpöydässä on kyltti, missä kehoitetaan ottamaan uusi lautanen, niin silloin lautasia on tarkoitettu otettavaksi. ns Paremmissa ruokapaikoissa monesti näin on.