Muistakaa vanhemmat ruokkia lapsenne kotona niin ei tartte kylähän tulla syömähän. Ei mitää tapoja toisilla. Meillä loppuu lounaspalvelut juuri.
Käytöstavat
9
1399
Vastaukset
- Anonyymi
totta, muistan 70-luvulla kun mentiin kylään niin kotona syötiin. Kylässä vain vanhemmat saivat mennä kahvipöytään ja me lapset saimme sitten vaikka vanilijajäätelöä kipossa joka syötiin sitten jossain, yleensä ulkona ja vain kesällä.
ja vanhempien keskustelua ei saanut häiritä ja mankua ei saanut.
Olen nämä tavat myös opetanut lapsilleni ja ovat nyt aikuisina oikein hyvätapaisia. - Anonyymi
Meille on kyllä tervetullut jos varoittaa etukäteen jos ei niin pakkasessa on aina veripalttua,maksapihvejä sms ''päivän ruuaksi'' vaikka olisinkin suunnitellut esim.makaronilaatikkoa ...eipä ole pikku kuokkijat syömään jääneet :D
- Anonyymi
No eipä ole sinun käytöksessäsi kehumista.
Kuka tahtoo tuoda lapset tuollaiseen kyläpaikkaan? Tai käydä itse?
Jos ette saa suuntanne auki lapsien läsnäolon aikana, on turha valittaa selän takana jäljestä päin.
- Anonyymi
Raitsulle kiitos, Jumala on armokas.
-x-tenava- - Anonyymi
Ei ole ollut kskaan ongelma, ainakaan medän perheessä, jonna myös naapureiden lapset ovet tulleet syömään 'iskän paistamia pihvejä', eli ei tämä kovin halvaksi meille tule...
- Anonyymi
Hyvä käyttis sano kettu pihljalinnassaan.
- Anonyymi
Kerran naapurin kakarat tuli meille lounasaikaan. Meinasivat mokomat porsaat varmaan että saavat itsekin ruokaa. Pari kertaa vetelin avokämmenellä pitkin korvia niin eipä pikku paskat häiritse enää!
- Anonyymi
Meillä pohjoisessa on tapana kysyä vierailta että onko nälkä tai ootteko syönyt. Jos sapuska on just valmis niin "otahan lautanen" "otahan pottuja" jne.
Köyhä antaa vähäsestäkin. - Anonyymi
Täällä Keski-Suomessa ruokavieraat on tapana kutsua. Silloin tietää, ketä on tulossa ja monelleko ruokaa valmistetaan. Kun ei olla mitään isotilallisisa.
Joskus kyllä lasten kavereilta tulee kysyttyä, maistuisko nakkikeitto, jos sattuvat olemaan ruoka-aikaan. Mutta monet syövät kotonaan ja monilla on myös kaikenlaisia leergioita, jolloin ei uskalla oikein mitään tarjotakaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110944
- 525230
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452433- 302133
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131701Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421544Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892