YLE:
"Maailman pohjoisin sisävesihöyrylaiva Kouta avaa kautensa ennätysaikaisin vappuristeilyllä...
100 vuotta sitten risteilyliikenteen aloittanut kajaanilainen höyrylaiva Kouta käynnistää uuden risteilykauden jo vappuna. Koudan kausi ei ole koskaan alkanut näin aikaisin."
Ei tuokaan kylmenemiseen viittaa. Kotijärvestäkin lähtivät jäät ennätysaikaisin, vaikka täälläkin hehkutettiin, kuinka kylmä talvi oli.
"Maailman pohjoisin sisävesihöyrylaiva Kouta avaa kautensa ennätysaikaisin vappuristeilyllä...
100 vuotta sitten risteilyliikenteen aloittanut kajaanilainen höyrylaiva Kouta käynnistää uuden risteilykauden jo vappuna. Koudan kausi ei ole koskaan alkanut näin aikaisin."
Ei tuokaan kylmenemiseen viittaa. Kotijärvestäkin lähtivät jäät ennätysaikaisin, vaikka täälläkin hehkutettiin, kuinka kylmä talvi oli.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Onko unohtunut että lumen kertymä jäälle estää jään paksuuntumista . Satoiko lunta ppaljon?
Lunta on satanut ennenkin paljon. Se ei yksin riitä selittämään varhaista jäidenlähtöä.
Kyse on siitä, että parin erityisen lauhan talven jälkeen lähellä normaalia oleva talvi tuntui kylmältä. Pitkiä kovia pakkasjaksoja ei kuitenkaan ollut polaaripyörteen häiriöistä huolimatta.
Ja niin ne jäät sulivat tavallista aikaisemmin.
Järvet jäätyivät normaalia myöhemmin lauhan alkutalven (marras-joulukuu) vuoksi. Kun ne sitten sai jääpeitteen, pian satoi jäälle lunta, joka suojasi jäätä eikä paksua teräsjäätä syntynyt. Lumi painoi myös vettä jäälle, syntyi kohvakerroksia joiden jää oli varsin heikkoa. Niinpä keväällä jäät sulavat aikalailla normaalisti vaikka jäätyminen tapahtui myöhässä.
Kyllä tuon täytyy todistaa jotain Etelämantereen jäistä ja La Nina-ilmiöstä ja kolmenkymmenen vuoden ilmastosta.
Syynä rusteilyyn on korona jonka takia kotimaan matkailun kysyntä on kaikkien aikojen huippua.
Syynä rusteilyyn oli myös poikkeuksellisen aikainen jäiden lähtö.
Alla olevassa linkissä vanhaa tilastoa Oulujärven jäiden lähdöstä. Tilasto kattaa vuodet 1854 - 1885. Aikaisin jäidenlähtö on ollut 13.05. eli kaksi viikkoa myöhemmin kuin nyt. Kymmenenä vuotena jäät ovat lähteneet vasta kesäkuun puolella.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiO7sKpu6rwAhUyAxAIHSfiBHoQFjAAegQIBBAD&url=https://geoclimhomeblog.files.wordpress.com/2018/02/oulujc3a4rven-jc3a4iden-lc3a4htc3b6-ja-jc3a4c3a4tyminen-vuosina-1854-1885.pdf&usg=AOvVaw1LWeVBkxfkI3-w52NnH_AA
Näsijärven jäiden lähdöstä (Rauhaniemi) tilasto tietää kertoa seuraavaa:
1974 - 1983
Aikaisin 01.05.
Myöhäisin 21.05.
2010 -2019
Aikaisin 13. 04.
Myöhäisin 02.05
Tilastossa näkyy myös vuosi 2020, mutta silloin jäät lähtivät Nässystä kahteen kertaan. Ensimmäisen kerran jo 19.02. ja lopullisesti 09.04.
Kolmenkymmenen kuuden vuoden aikana tilanne on muuttunut niin, että myöhempänä 10 v. tarkkailuaikana myöhäisin jäidenlähtö on yhtä päivää myöhempi (kun 2020 jätetään pois) kuin varmaisemman jakson aikaisin. Melkoista muutosta lyhyessä ajassa.
Ai niin. Se linkki unohtui.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwimkZ77vKrwAhXkAxAIHYpxCBEQFjAEegQIBxAD&url=https://www.rauhaniemi.net/historia/jaiden-lahto/&usg=AOvVaw2iiYE6EP5oC_EFhmjIAwvH
Asuin itse Tampereen seudulla järven rannassa 1980 - 2004. Jo sinä aikana jäiden lähtö aikaistui selvästi. Nyt asun lähes 200 km pohjoisempana ja täällä jäät lähtevät aikaisemmin kuin Tampereen seudulla -80 luvulla.
Nämä toki ovat yksittäisiä huomioita, mutta samaa kertovat lukuisat eri tilastot. Täällä pohjoisessa ilmasto lämpenee erityisen nopeasti.
Hurjaa on! Ei enää kovakalloisinkaan tenialisti pysty väittämään talvien ja keväiden voimakasta lämpenemistä vastaan.
Näsijärvi nyt mitään kerro ilmastosta. Pelkkää säätä. Ja nuissa jäiden sulamisissa ei nyt niin hirveesti eroa ole keskiarvoltaan.
Tässäpä vähän tietoa kouta laivasta ja historiasta.
Yle vetää tarkoituksella taas harhaan ja jutun tekijät on (2 henkilöä)?
https://yle.fi/uutiset/3-11907010
Ja historiaa
https://fi.wikipedia.org/wiki/S/S_Kouta