Hämmästyttää, että 210 g tomattimurskasäilykepurkki sisätöineen maksaa vain noin 0,58 euroa, ja se on tehty kokoaan rautapellistä, jota siinä on 38 g. Tietenkään rauta ei ole kovin kallista, noin 134,4 euroa per 1000 kg, eli 0.0001344 eur per gramma, tomattimurskasäilykepurkin materiaali siis maksaisi vain 0,5 senttiä plus työ. Mutta maailmassa syödään todella paljon säilykkeitä vastaavanlaisista purkeista.
Ruuan hinnan koostumuksesta, pakkauksineen
Anonyymi
3
367
Vastaukset
- Anonyymi
Täyssäilyke voidaan pitää normaalilämpötilassa. Se on kova juttu maailmalla, ei niinkään Suomessa kun täällä kylmäsäilytys on ja toimii.
- Anonyymi
Energiaa kuluu pelti- ja lasipurkkien tekoon ja tietysti kaikkiin pakkauksiin, mutta teollisuushan saa energian halvalla. Kuluum myös kun niitä rahdataan toiselta puolelta maapalloa, etenkin lasipurkit painaa paljon.
- Anonyymi
Se on nykyaikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663402Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463212Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1272820- 452574
- 311963
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391291