Tuhat uutta keinokieltä!

Tavukeinokieli eli Raamatussa mainittu IHMISTEN PIIRTOKIRJOITUS, jossa sanat tavutetaan tietyllä tavalla sanojen lopusta alkuun päin tarjoaa mahdollisuuden tehdä tuo tavutus jokaisen maailman kielen sanavarastolle.
Se merkitsee että on mahdollista luoda siten tuhansia keinokieliä.

Jatkuu.....

8

2915

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tavukeinokielen menetelmä on yksinkertainen:
      Kirahvi = ivahrik
      Tulppaani= inaappult
      Hevonen= neonveh
      Eli kaksi kirjainta lopusta oikealta vasemmalle, seuraavat kaksi kirjainta vasemmalta oikealle, seuraavat kaksi kirjainta jälleen oikealta vasemmalle, sitten seuraavat kaksi jälleen vasemmalta oikealle jne.
      Helppo tapa saada aikaan uusia sanoja . Jumala Jehova-Nissi antoi tämän kielen noin vuonna 2000 eli 21 vuotta sitten.

    • Kokonaisia tekstejä jo olemassa olevia voidaan kääntää tavukeinokielelle ja saada tarinoita tarinoiden päälle. Jos on kielten tulkinnan armolahja.

      Olen itse esim. Kääntänyt joitakin kappaleita Mormonin kirjasta sekä omista kirjoituksista tulkiten ja saanut ymmärrettäviä tarinoita ikään kuin alkuperäinen teksti olisi salakieltä ja käännös se oikea teksti.


      Ei kuitenkaan pidä innostua liikaa . Tässä riittää työtä tuhanneksi vuodeksi , mutta lopputulos jää laihaksi ilman johdatusta ja hengen armolahjoja.
      Pitää olla järki kädessä ettei tuhlaa aikaa. Ja vielä pitää olla asialla yhteinen johto ja organisointi.
      Tehdä eräänlainen Project Gutenberg tai Wikipedia asian tiimoilta.

    • Anonyymi

      Toisaalta kun keskimmäinen tavu jää entiseen asemaansa ja ensimmäinen ja viimeinen tavu muuttuu päinvastaisiksi voi kyse olla yleisestä kielten rakentumiseen ja muodostumiseen kuuluvasta seikasta.
      Muinaisessa Babyloniassa kielen loppuun alettiin liittämään tavuja uusia ja muinaisessa Englannin kielessä sanojen alkuun. Mutta keskimmäinen tavu on ikään kuin juuri joka on aina pysynyt muuttumattomana.
      Keskimmäinen tavu kertoo kaiken ja on sanan koko merkitys alunperin.

    • Yksi keino lähestyä keinokieliä voisi olla heprean kielen tavoin merkitä vain konsonantit. Siis myös Suomen kielessä. Sen jälkeen kokeilla eri vokaaleilla täyttää konsonanttien välit.

      Tavara = tvr
      Sitten vokaaleilla kokeilla.

      Tivari
      Tuvuru
      Jos v olisi u niin tur = tuuri, vuoro, vaihtokauppa, Turkki, turkikset.

      Helsinki = hlsnk
      Hälsning eli tervehdys

      Kitara = ktr
      Kotira, kotiro eli kotiherra, kotikruunu

      Sielu = sl
      Silver, silmä, slag eli isku, sulka, slow eli hidas
      Jne.

    • Anonyymi

      Mitenkäs sen työpaikan kanssa. Onko tullut hankittua?

    • Anonyymi

      Meillä on jo yksi keinokieli, suomenruotsi. Sitä ei puhuta kuin Suomessa. Muut ruotsia puhuvat (esim. ruotsalaiset) eivät ymmärrä sitä.
      Tuolla keinokielellä on erittäin vahva asema. Se saa SUomen kääntämään joka ikisen lomakkeensa sille kielelle.
      Eikö kannattaisi lähteä ajamaan asiaa, että siitä tulisi maailmanlaajuinen keinokieli?

    • Anonyymi

      Astro sanasta saattaa olla muodostettu myös sana star.

      eli jos ajatellaan viisikirjaimisia sanoja ja merkitään kirjaimet luvuilla 12345,
      niin tällä metodilla uusi sana muodostetaan seuraavasti : 2314-

      Siten :
      KUUSI = UUKS
      PÄIVÄ = ÄIPV
      MAALI = AAML
      JÄNIS = ÄNJI
      SAARI = AASR
      12345 = 2314

      Ei välttämättä tule kovin hyviä sanoja aina , mutta ehkä joskus osuu onnen kantamoinen varsinkin vieraita kielten sanojen kirjainten järjestystä muuttamalla.

      Tavukeinokielessähän viisikirjaimisia sanoja muutetaan kaavalla 12345 = 54231

      KUUSI = ISUUK
      PÄIVÄ = ÄVÄIP
      MAALI = ILAAM
      JÄNIS = SIÄNJ
      SAARI = IRAAS
      12345 = 54231

      Tavukeinokieli näyttäisi olevan paljon parempi metodi sillä uusista sanoista tulee sujuvampia ja helpommin opittavia.


      Ketjua voi edelleen jatkaa kun käsittelee saadun sanan aina yhä uudestaan samalla metodilla esim.

      KUUSI = ISUUK = KUSUI = IUUSK = KSUUI = IUSUK = KUUSI

      tai

      Kuusi = uuks = ukus = kuus

      Jne.

      Metodeja voi kehitellä ehkä enemmänkin, mutta nämä kaksi riittävät jo johonkin.

    • Anonyymi

      Fuck off sederatrian bullchox!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      143
      6549
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      18
      3552
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      302
      3168
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      69
      2802
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      5
      2262
    6. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1797
    7. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      38
      1659
    8. 13
      1606
    9. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1574
    10. Kokoomuksen ja perussuomalaisten kannattaisi yhdistyä

      Näin saataisiin yksi yli 30 prosentin puolue, jolla olisi riittävästi voimaa jatkaa tarpeellisten rakennemuutosten läpi
      Maailman menoa
      8
      1356
    Aihe