Fiskars kattila läikät

Onko muilla kokemuksia FIskarsin kattiloista (tämä on pienempi kasari) koska siinä on ihme läikkiä jotka eivät mene pois, ei puhdistamallakaan.
Fiskarsin mukaan kuitenkin turvallinen käyttää koska ruostumatonta terästä. Mutta ihme läikkiä! Ne eivät mene pois pesemällä ei edes sitruunalla tai karhunkielellä.
Muuttuu harmaasta tumman harmaiksi aina veden keittämisen jälkeen.
Onko muissa kattiloissa sama ihme näytelmä?

4

661

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huomasin ettei edes kiehu, vesi ei saa kiehumaan Fiskarsin kattilassa olleenkaan, kokeilin toisella vanhalla kattilalla ja että alkaa kiehumaan kunnolla - mikä oikein vika tässä on Fiskars? Ja kattilassa erittäin rumat tummat läikät jotka ei mene pois - erittäin pettynyt tuotteeseen Fiskars pieni kasari kattila (Citymarket).

    • Anonyymi

      Onneksi minulla ei ole Fiskars kattiloita. Pari Jamie Oliver kattilaa ja muutma muun merkkinen onneksi.

    • Anonyymi

      Pari keinoa, joita voit kokeilla eli keitä jotain hapokasta kattilassa kuten tomaattikastike pastalle ja laita kattila pesukoneeseen ruoan valmistuksen jälkeen - yleensä kirkastaa teräksen pinnan.

      Toinen konsti on keittää kidesoodaliuosta kattilassa puolen tunnin ajan, harjata ja huuhdella hyvin Yleensä voimakasemäksinen liuos irrottaa pinttymät hyvin teräksiseltä pinnalta.

      Vanhan ajan konsti emali/teräs-astioden pinttymiin oli keittää pyykinpesujauhetta liotettuna tunnin ajan, harjata ja huuhtoa hyvin. Yleensä pinttymät ja värjäymät lähtivät.

    • Fiskarsin mukaan se johtuu kalkkipitoisesta vedestä eikä lähde millään pois.
      Ei kuitenkaan vaikuta mitenkään eikä ole vaarallista.
      Kummaa vaan kun ällöttäviä läikkiä aina jäljellä vaikka kuinka puhdistaisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      73
      8702
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      136
      4797
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      112
      3896
    4. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      79
      3472
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      74
      3026
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      151
      2760
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      24
      2491
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      39
      2177
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      56
      2008
    10. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      1993
    Aihe