Liian huono sää, eikä haittaa on hommia. 1 homma hoidettu meni tunti 2 vielä tehtävänä, hylsyjen palautus kauppaan, ehkä patruunojen täyttö, eli siis tyhjät kaljapurkit. Patruunojen täyttö jos ostaa täysiä purkkeja tyhjien tilalle.
Hiusten katkaisu, Professional Hair Cutterilla nopeasti 16mm.
Hiusten katkaisu, Professional Hair Cutterilla nopeasti 16mm.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mä olen koko kesän kotona ja en mene minnekään muualle kuin töihi ja kauppaan. Nii käykö se sulle että hoidat sen laskun tänää niin mä en oikeesti oo menossa minnekään minne et anna mun mennä. Onko se sitte sovittu että autat kun siitähän se on kiinni miksi et voi auttaa kun sä luulet että mä olen menossa jonnekin
Autatko sen laskun kanssa nii ei tarvitse tehdä mitään muuta
Viideltä aamulla pitää herätä kalaan. Kalassa mieli lepää ja huomenna luvattu 18 lämmintäkin.
Kalat menevät kai pohjalle viileämmille vesille helteillä.
Ei tullut täälläkään, vettä satoin kun estun peestä hetki sitten. kaikki ui vedessä. Ei tonne huvita mennä jäätymään ulos.
Kysyy se hermoa tämäkin, kuka jaksaa istua koneella päivän. :)
Mikään ei ole niin tärkeää kuin ulkoilu!
Täällä on hyvä ja reipas ulkoilukeli! Kaikille hymy naamalle ja ulos vaan! Reippaillaan!
Tällainen sää on paras ulkotöille, joissa tulee lämmin ja hikoiluttaa, kuten vaikka pihakannon pienimiseen moottorisahalla,
Myös metsähoitotöihin on tällaiset ilmat sopivia, ei siellä jaksa helteellä mitään huhkia, kun alkaa hengästyttämään ja silmissä sumenee liiasta lämmöstä.
Viime keväänä menin metsäpalstalle ja aukko oli laikutettu, niin olipa kova homma raahata moottorisaha, bensakannu/ölykannu yhdistelmä ja eväspakki lähes puoli kilometriä, aurinko paistoi ja lämpöä oli 20 astetta.
Vähän aikaa sahasin ja totesin, ei perskules tästä mitään tule, kun on aivan liian kuuma ilma täällä huhkia ja hiki jo virtasi.
Metsurin turvahousut ovat kesällä aivan liian kuumat, kun niissä on ne toppaukset ja turvakengätkin painaa.
Sitten vielä epätasainen maasto ja risuhin ja oksiin meinaa kompastua, kun ei meinaa jalka nousta ja pää hiestä märkä.
Sitten vielä piti jaksaa takaisin tallustaa ja meinasi eksyä suunnasta.
Happirikas, lempeä keli! Parhautta! Siivilöityä pikkusadetta.
Reipas metsuri tekee metsätyölt yhdellä jalalla kinkaten koko päivän. Teippaa ilmastointiteipillä toisen jalan taakse koko päivän ajaksi :)
No mä oon kyllä huomannu, että nää kevät ja syksykelit ihan parhaita ulkoiluun ja liikuntaan. Mitä jaksaa tehdä 25 helteessä saati -15 pakkasessa. Sopivan viileessä sadevaatteet toimii paremmin, ei kastu hiestä sisäpuolelta.
Niinpä asialliset hommat hoidetaan ja muuten ollaan ku ellun kanat. Maailma pysyy pystyssä ilman pitämistäkin, eikö tää koronaki oo osoittanut turhuuden markkinoiden tarpeettomuuden.
Vaikka sataa vettä niin ulos pitää mennä. Naiset on kyllä sellaisia sohvaperunoita ettei ne jaksa liikkua ulos ja lähteä pyöräilemään.
Sahasin moottorisahalla vajaa 60cm levystä pihakantoa tänään pienemmäksi, mut ei jaksanut sahata, kuin hetken aikaan, niin tuntu, ettei tästä mitäään tule.
Sellainen tervakselta tuntuva männynkanto ja vielä märkä, että sai sahata tosisaan, että sai siitä paloja irti.
Ei ollut juurikaan lahonnut 6 vuodessa se kanto.