Helle saapuu tuivertavan tuulen kanssa

Anonyymi

Se on aina näin. Jos mittari harvoin nousee yli 20 lämpöasteeseen. Tuuli yltyy kovaksi. Se riepottaa raivoisasti päivänvarjoja. Puut taipuu kaarelle. Ärsyttävä puuskainen tuuli tempoo hatut päästä ja tuivertaa tukat silmille. Kertakäyttöastiat pyörii ja lentelee terassipöydiltä. En muista vuosiin olleen enää yhtäkään tyyntä, aurinkoista, lämmintä päivää.

10

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nuo kaikki ovat äärimmäisyysilmiöitä, jotka todistavat ihmisen aiheuttaman ilmastonlämpenemisen.

    • Anonyymi

      Vahvasti samaa mieltä. Tästä olisi televisiossakin meteorologejen
      hiukan aihetta kertoa ja tiedottaa. Turhaan pelätään seisovia helteisiä säitä, "käristyskupoleita"Jos aurinko porottaa. Tuulenmyräkkä pitää huolen siitä, ettei kenenkään tarvitse hikoilla. Eikä tämä tuuli ole edes mitenkään lämmintä tuulta. Kun viilenee, tulee sateet, niin johan tyyntyy tuulikin.

    • Anonyymi

      Täällä Etelä-Suomessa oli tänään hellettä mutta ei kovaa tuulta. Väitteesi osoittautui epätodeksi.

      • Anonyymi

        https://www.ilmatieteenlaitos.fi/helletilastot

        "Toukokuun puolivälin tietämillä hellettä mitataan jossain päin maata noin joka kolmas tai joka neljäs vuosi."

        Viimeksi toukokuussa hellettä 11.5. tai sitä ennen yhteensä 23 kertaa sitten vuoden 1961


    • Anonyymi

      Näihin erikoisiin säihin on nyt tottuminen meillä ja ympäri mualiman. Toukokuussa oli loputonta talvea ja kohta sen jälkeen täysi kesä helteineen! Kevät jäi taas kerran tyngäksi. On siinä muuttolinnuilla ja muilla elikoillakin ihmettelemistä ja sopeutumista uusiin tilanteisiin. Pallo lämpenee vuosi vuodelta. Mielenkiintoisemmaksi vaan käy.

      • Keväät ovat nyt 2000-luvulla ja varsinkin 2010-2020-luvuilla jääneet aika lyhyiksi ja pois on jäänyt se jakso, jolloin vesi tippuu räystäistä ja jääpuikoista, lumi pikkuhiljaa sulaa ja purot lorisee ojissa ja tien varsilla ja metsissä.


    • Kun helle on jatkunut useita päiviä, joskus jopa muutaman viikon, niin usein sitten alkaa tuuulla ja pilvisyys lisääntyy ja tulee sadetta ja välillä jopa ukkosta.

    • Anonyymi

      Tänään 22.6.2021 juhannuksen lähestyessä alkoi lämpötilat kohota hellelukemiin. Pohjoisinta Lappia lukuun ottamatta lämpömittarit näytti reilusti yli 20 astetta. Mutta auringon porottaessa, tuuli yltyi tosi puuskaiseksi. Joten helle ei tuntunut lainkaan tukalalta. Tuuli ei tunnu tyyntyvän yhtään edes nyt illallakaan. Näitä navakkatuulisia hellepäiviä on lupailtu juhannukseen asti. Kuinkahan paljon nämä helletuulenpuuskat ehtii kiskoa puita juurineen ja lennättää irtotavaraa ulkona. Tyyntä odotellen.

    • Anonyymi

      Korjaus 18.6.2021

    • Anonyymi

      Ilmaston muutos on kyllä karmea asia kaikkineen. Ei löydy asiasta mitään hyvää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      40
      5218
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      73
      3122
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      16
      2978
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2871
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      36
      1686
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1596
    7. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      88
      1594
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      422
      1298
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1140
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      228
      1130
    Aihe