sellainen mieshän yrittää kasata pussihukan dna:n jotta kyseinen otus saataisiin taas maan päälle. onko joku ajan tasalla niin että voisi kertoa miten projekti edistyy? ja muutenkin, uskotteko että hän onnistuu tai että se on ylipäätään mahdollista? ja asiasta johtui mieleeni mammuttien palauttaminen siperiaan (luonnonpuistoon). kovastihan etsitään jäätynyttä mammuttia josta saataisiin ehjää dna:ta jotta mammutitkin palaisivat ihmisten iloksi (juuri siksi, rikkaiden huviksi. ei minulla erityisesti mitään sitä vastaankaan ole, kunhan pysyy eettisenä eläimiä kohtaan). mielipiteitä?
pussihukan ylösnousemus
7
918
Vastaukset
- tarkoitit
http://www.turunsanomat.fi/verkkolehti/?ts=1,4:7:0:0,4:7:1:1:2005-02-16,4:284050,1:0:0:0:0:
- tipi
Uskon kyllä että sukupuuttoon kuollut eläin voidaan jonain päivänä kloonata,mutta kloonauksella ei voida lajia palauttaa maan päälle tai pelastaa sukupuutolta. Tai ainakin yksilöitä pitäisi kloonata melkoinen määrä ja kloonattavan DNA:n pitäisi olla peräisin useista eri yksilöistä. Muuten geneettinen muuntelu palautetun lajin sisällä olisi niin pientä, että laji häviäisi uudestaan sukusiitostaakkansa alla.
Tuollaisessa mammuttipuistossa mammutin kuoltua vanhuuttaan se pitäisi taas kloonata uudestaan, sillä tervettä lisääntyvää populaatiota ei saada aikaan yhden yksilön DNA:lla. Tai tietystihän siellä voisi pitää ihmisten ilona keskenään lisääntyviä klooneja ja ehkä iloa irtoaisi vielä lisää kun sen seuraukset alkaisivat tulla ilmi... - jeoeoeorero
Pussihukasta en menisi takuuseen, sen herättäminen on kaukaa haettua ainakin vielä.
Mutta mammutin ei ole erityisen, katsoin dokkarin jossa tutkijat herättivät 30 000 vuotta vanhoja pohjois-amerikkalaisen puhvelin soluja eloon.
Mammutin jäännöksiä löytyy varmaan samasta paikasta, ja jos ne saadaan herätettyä, kloonaus ei enää ole erityisen kaukana todellisuudesta.
Tarvitaan vain hyvin paljon mammuttia vastaava laji keinoemoksi, tälläinen laji olisi esim. afrikan elefantti.- Jussi
Taitaa mammutin köönaus olla utopiaa ja pussihukka enemmän todellisuutta ( sen nahkoja on museioissa, Pussihukan tuoreimpien jääneiden ikä on alle 200v kun taas mammutin jätteillä on ikää yli 10000v.
Molemmat ehkä kloonataan joskus, mutta ei meidän elinikänämme.
Olishan se houkuttelevaa ajaetlla vanhojen puiden kestävän samaaan aikaan kun ne katsostaan syysmyrskyn raivoamista. Kloonaustekniikan kehitys on hidasta, ainakin näiden kauan sitttten eläneiden otusten osalta. Ja tuoreidenkin uutistn mukaan uusilla kloonaus tekniikoilla saadaan aiakaan vain rappeutuneita sukusoluja ja että kloonammalla tuotetut pieneliötkin elävät tavallista lyhyemmän aikaa.
Ei kannata uskoa kaikkia dokuja. - pöhpöh
Jussi kirjoitti:
Taitaa mammutin köönaus olla utopiaa ja pussihukka enemmän todellisuutta ( sen nahkoja on museioissa, Pussihukan tuoreimpien jääneiden ikä on alle 200v kun taas mammutin jätteillä on ikää yli 10000v.
Molemmat ehkä kloonataan joskus, mutta ei meidän elinikänämme.
Olishan se houkuttelevaa ajaetlla vanhojen puiden kestävän samaaan aikaan kun ne katsostaan syysmyrskyn raivoamista. Kloonaustekniikan kehitys on hidasta, ainakin näiden kauan sitttten eläneiden otusten osalta. Ja tuoreidenkin uutistn mukaan uusilla kloonaus tekniikoilla saadaan aiakaan vain rappeutuneita sukusoluja ja että kloonammalla tuotetut pieneliötkin elävät tavallista lyhyemmän aikaa.
Ei kannata uskoa kaikkia dokuja.Se ei kyllä ollut mikään nelosen 4D-dokumentti.
BBC:n tuottama dokumentti, jossa todellakin 30 00 vuotta sitten kuolleen eläimen soluja saatiin eloon.
Huomion arvoista on että pussihukan jäänteet on säilötty joko alkoholiin, taikka ovat olleet homehtumassa museoiden kellareissa.
Taas nämä jäänteet olivat viettäneet aikaa ikiroudassa.
Kyllä BBC:n dokkarit ovat yleensä todella laadukasta kamaa, paljon parempaa, ja vähemmän mässäilevämpää kuin discovery channelin, taikka spekulaation hakuiset 'olen tisseillä varustettu poika'-dokumentit joista ei olisi ainesta seiskan sivuille.
Australiassa tuota pussihukka juttua. En tiedä miten homma etenee.
Olisi kiva kuulla jos joku seuraa sitä.- ëüöï
kyllä joku sukupuuttoon kuollut eläin tod.näk. joskus kloonataan, se on vain ajan kysymys. Se voi olla mammutti, koska sen geenikartasta ollaan jo nyt hyvin perillä tai joku hiljattain sukupuuttoon kuollut, kuten pussihukka on (viimeinen yksilö kuoli vuonna 1936).
Ja mitä tulee tohon eettisyyteen, niin eihän tuo kovin eettiseltä hommalta kuulosta palautella kloonaamisen avulla kadonneita lajeja. Mutta ennemmin tai myöhemmin jollakin yksityisellä taholla on resurssit toteuttaa kloonaus ja silloin etiikalla pyyhitään sanonko mitä. Ja jos lait sun muut on esteenä, ne etsii maan, jonka laki ei estä tuota touhua jne. Ihmisen uteliaisuus on sitä luokkaa, ettei tuota kokeilua jätetä tekemättä, jos se vaan joskus on mahdollista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413908Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3553038Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131957Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101675Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41119- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23821- 70798
- 44784