hankkia? Vai kaasugrilli? Eroja ja suosituksia kiitos..
Sähkögrilli?
11
19135
Vastaukset
- Hansu
Tee itsellesi palvelus, jos suinkin voit ja osta kaasugrilli! Ostettiin olosuhteiden pakosta muutama vuosi sitten sähkögrilli, kun se oli ainoa, jota parvekkeellamme sai käyttää. Nyt kun olaan muutettu omakotitaloon, niin ollaan menossa ostamaan kaasugrilliä. Kyllähän sillä sähköisellä ihan iloisesti makkaraa grillaa, mutta pihvejä yms. varten lämpö ei nouse riittäväksi eikä tasaiseksi... Tietysti onhan niissä sähköisissäkin eroja, mutta kyllä kallistun ehdottomasti kaasun kannalle:)
- RUUKKU
ja vot tulee ihme sapuskat....
- Grilli
Ei tosiaan kannata. Ei se mikään grilli olekkaan. Kaasulla grilli pitää toimia.
- kaasugrillin omistaja
Juu, taitaa olla monet sähkögrillit ihan täysiä leluja, jotka ei edes kuumene tarpeeksi eikä puhettakaan että niissä voisi mitään kunnon pihvejä paistella. Kaasugrilli ehdottomasti!
- talebani
itsellä sähkögrilli merkiltään EL Gennel.Ja tosi kaukana lelusta.
- Sähkögrillin omistaja
kokemuksen tuomalla varmuudella, vain mutulla?
- kysymykseen
Sähkögrillin omistaja kirjoitti:
kokemuksen tuomalla varmuudella, vain mutulla?
Itsellä ei ole koskaan ollut sähkögrilliä, mutta se kokemus mitä olen sähkögrillin omaavilta tutuiltani kuullut, niin jokainen näistä on ollut vaihtamassa hetken päästä sähkögrillinsä johonkin muuhun. Ehkä niitäkin on "nykypäivänä" laadukkaampia ja parempia merkkejä, mutta monelta olen kuullut sen, että ei kuumene sillä tavalla mitä grillin olettaa kuumenevan.
- Himogrillaaja
Meillä (luhtitalossa) sähkögrilli on ainoa grillimalli, jota saa parvekkeella/terassilla käyttää. Kokemusta on kertynyt v. 1997, eikä moitittavaa ole. Hyvin onnistuu niin makkaran, kasvisten, kalan kuin pihvienkin grillaus, ja paras puoli asiassa on grillin helppo siivous - ritilät ja altaat vain tiskikoneeseen, vastuksille riittää pelkkä pyyhkäisy ja tarvittaessa kuumennus (moska palaa pois). Ei ole halpismalli, mutta ei myöskään kallein.
Mikäli asuisin omakotitalossa, rakentaisin kunnon grillikatoksen/nuotiopaikan pihalleni. - asukas
Jos asut omakotitalossa niin tee ihmeessä vaikka tiilestä grilli jossa voit rauhassa tehdä kunnon hiilloksen. Tietysti kiireiselle ihmiselle kaasu grilli mutta omasta mielestäni siinä ei ole sitä "oikeaa" grillaamisen tunnelmaa. Itse asun tällä hetkellä kerrostalossa joten parvekkeella ei voi muuta käyttää kuin sähkögrilliä. Sitä ostaessa tuli sellainen moka että tehoa ei ollut riittävästi (1500 w). Kyllähän siinä makkarat paistuu mutta todellakin paksumpien pihvien tai kanan grillaaminen on vaivalloista ja hyvin hidasta. Jos sähkögrilliin päädyt niin katso ainakin että tehoa löytyy riittävästi, vähintään 2000 w.
- Anonyymi
Vanhan kaasugrillin voi helposti muuntaa sähkögrilliksi.
Ei tartte tussata kaasun kanssa.
Suosittelen. - Anonyymi
Ollaan hankkimassa … saa kätevästi työnnettyä autotalliin käytön jälkeen kun siinä on alla pyörät …
Weber Pulse 2000 Sähkögrilli Vaunulla jossa tehoa on 2200 wattia.
Weber PULSE 2000 on paljon enemmän kuin tavallinen sähkögrilli. Erikseen kontrolloitavien vyöhykkeiden ja vallankumouksellisen suorituskyvyn ansiosta grillauksessa yhdistyvät kaupunkimaisen elämän mukavuus ja pihakeittiön maukkaus. Grillaaminen on nyt juuri niin yksinkertaista kuin sen pitääkin. Vaunullinen malli takaa hyvän työskentelykorkeuden, säilytystilaa tarvikkeille ja lisää työskentelytilaa.
PULSE 2000 sähkögrilliin on integroitu iGrill-toiminto, jonka avulla voit valvoa ruoan ja grillin lämpötilaa turvallisesti älylaitteellasi Bluetooth®-yhteyden välityksellä jopa puutarhan toiselta laidalta tai vaikkapa keittiöstä käsin, samalla kun itse seurustelet vieraidesi kanssa.
PULSE 2000 sähkögrillissä on LED-näyttö, joka toimii digitaalisena lämpömittarina. Tämän avulla grillin lämpötila voidaan lukea hyvin tarkasti.
PULSE 2000 sähkögrilli on helppo puhdistaa, sillä rasva, lihanesteet ja ruoantähteet kerääntyvät grillin pohjalla olevaan tiputusastiaan. Grilliritilän peruspuhdistukseen riittää vain kuuma grilli, laadukas grilliharja ja 10-15 sekunnin harjaus. Kun haluat puhdistaa grillin perusteellisesti, käytä Weberin grillinpuhdistusaineita, jotka helpottavat puhdistusta ja viimeistelevät lopputuloksen. Grilli pysyy parhaiten siistinä siitepölystä ja muusta pintaliasta, kun käytät Weberin mallikohtaista suojapeitettä.
Grilliritilä on pitkäikäistä posliiniemaloitua valurautaa. Sitä ei tarvitse öljytä eikä rasvata, eli se tarjoaa huoltovapauden ohessa valurautaritilän grillausominaisuudet
Ulkomitat (LxSxK): 112 x 76 x 146 cm
Grillausalue: 49 x 39 cm
Grilliritilä posliiniemaloitua valurautaa
Sähkövastus, teho 2200 W
Portaattomasti säädettävä lämpötila
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1373526Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville553081Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122554Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1142116- 1711756
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa301338- 541162
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16953Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois110923Polvinen hylkäsi Persut
Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.158913