Suomen kielen panna ja historia?

Anonyymi

Suomi on heimokieli ja kuten usea heimokieli on joutunut vallanpitäjien vaientamaksi. Onko joukossa historijoitsijoita, mitä tapahtui Ruotsin 800 v. ja Venäjän 100v. vallan aikana?

Aihe ei ole kunnallispoliittinen, vouhkaaminen muualle.

/ Keski-ikäinen nainen

4

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Syy on yksinkertainen, Suomen kieli oli Ruotsin ja myöhemmin Venäjän valtiossa vähemmistökieli.

    • Anonyymi

      Venäjän vallan aikanahan tapahtui kansallinen herääminen ja ruotsinkielisen sivistyneistön keskuudessa syntyi oikein innostus Suomen oman kielen nostamiseksi hallinnon ruosinkielen rinnalle ja ohikin.
      Jos olet sattunut kuulemaan Elias Lönnrothista niin siltä tuli apuja asiassa.
      Ja Venäjä auttoi Suomea vapautumaan pitkän Ruotsin sorron aiheuttamasta alemmuudentunteesta suhtautumalla suopeasti suomenkielen edistämiseen.
      Onkohan historioitsijoilla jotain uutta esittää aloittajalle, asia on kyllä aika puhki selvitetty jo kirjoitettuihin lähteisiin joista voisi kyllä hakea tietoa.

      • Anonyymi

        Venäjä on vähmmistökielien hautausmaa.

        Samoin oli käydä autonomisessa Suomessakin. Kannataa lukea Suomen sortokauden historiaa jonka lopputulemana venjän miehitysarmeja riisuttiin aseista ja Suomi julistautui itsenäiseksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Venäjä on vähmmistökielien hautausmaa.

        Samoin oli käydä autonomisessa Suomessakin. Kannataa lukea Suomen sortokauden historiaa jonka lopputulemana venjän miehitysarmeja riisuttiin aseista ja Suomi julistautui itsenäiseksi.

        Sortokausi on aikalailla omaan napaan keskittyvä ja tarkoitushakuinen nimitys niille toimille joita Venäjän hallinto kohdisti Suomeen.
        Kyse oli siis ison valtakunnan hallinnon yhtenäistämisestä koskemaan Suomea samalla tavalla kuin vaikkapa kapinoivaa Krimiä. Pelko valtakunnan hajoamisesta oli Pietarissa suuri. Mitään tarvetta kiristää otetta Suomessa ei kuitenkaan olisi ollut vaikka kansallistunne täälläkin oli heräämässä. Kiihkomielisyys molemmin puolin johti tilanteen kärjistymisiin ja terrorismiin.
        Jättiläisvaltakunnan romahduksessa Suomella sen osana oli suunnattoman hyvä onni selvitä itenäiseksi valtioksi vaikkakin sisällissodan kautta.
        Tämän päivän poliitikot eivät ymmärrä sadan vuoden takaista saavutusta ja sen arvoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      83
      998
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      922
    5. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      769
    Aihe