Leijahiihto on vaarallista!!

SkiiMän

6

9828

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äksy Ämmä

      kuten moni muukin urheilulaji. Itse en harrastaisi sitä ainakaan pienestä maksusta.
      Uutisessahan mainittiin, että mies loukkaantui lievästi. Lääketieteellisesti katsottuna lieväkin vamma voi vaikuttaa saajansa tulevaisuuteen, jos se tulee pahimmalla mahdollisella hetkellä - tai ainakin esim. pilata loman.
      Lievien vammojen riski sisältyy useimpiin urheilulajeihin. Itse pidän uintia likimain vähiten vammauttavana lajina.
      Arvuutus näin wapun kunniaksi: mitähän urheilulajia tämä ämmä harrastaa?

    • Vesku

      Moi!

      Olen Suomen leijalautailun lajijärjestön puheenjohtaja ja huomasin sattumalta tämän keskustelun. Pari kommenttia:

      1. Leijalautailua voi harrastaa monella eri tavalla ja tasolla. Se voi olla extremeurheilua tai sitten leppoisaa ulkoilua.
      2. Leijalautailu on parasta aloittaa kurssilla opettajan johdolla, jolloin ymmärtää miten leija toimii ja oppii turvallisuuteen liittyvät asiat. Suomessa toimii toistakymmentä IKO:n sertifioimaa opettajaa ympäri maata.
      3. Kun leijalautailija alkaa suorittamaan hyppyjä - jotka kuuluvat lajin extreemimpään laitaan - niin siihen liittyy aina riskejä. Tuuli on luonnostaan vaihteleva ja inhimillisiä erehdyksiä saattuu. Jokainen, joka lähtee tälle tielle tiedostaa riskit.
      4. Talvella hyppääminen on kesää riskialttiinpaa, koska lumi/jää on kovaa verrattuna veteen. Vedessä meneen yleensä enintään kylkiluita.
      5. Leijalautailijan tulee aina käyttää kypärää, sekä muita tarpeellisia suojuksia, joilla loukkaatumisriskiä voidaan vähentää.
      6. Leijalautailijalla pitää olla leijassa karkuremmi ja hätälaukaisu.
      7. Leija ei irtoa itsestään kovassakaan vedossa, vaan kuskin pitää tehdä hätälaukaisu, mikäli olet kiinni leijassa trapetsin kautta. Mutta jos et käytä trapetsia, niin sitten voit vain päästää irti puomista.
      8. Kun hyppäät, niin et ehdi edes "kissaa" sanoa, kun olet jo 5-10 metrissä, jos olet sinne mennäksesi. Eli et voi missään tapauksessa olettaa, että voisit laukaista leijan hypyn aikana. Ainoastaan voit keskittyä refleksin omaisesti alastuloon ja toivoa parasta.
      9. Suomessa leijalautailussa ei tapahdu onnettomuuksia edes yhtä paljon kuin lumilautailussa.
      10. Lisätietoja löydät osoitteesta: http://www.purjelautaliitto.net/kite

      Media tuppaa kirjoittaa mitä sattuu aiheesta, josta eivät ymmärrä. Tämä on tietysti inhimillistä.

      Terkuin,

      VESKU

      SPLL Kite-jaos

      • noviisi-liitelijä

        Veskun tekstin lopussa oleva linkki ei johda haluttuun paikkaan - vahinko.


      • noviisi-liitelijä kirjoitti:

        Veskun tekstin lopussa oleva linkki ei johda haluttuun paikkaan - vahinko.

        Hyvä huomio!

        Neljässä on vuodessa on ehtinyt tapahtua kaikenlaista. Kite-jaoksen päivittynyt linkki on:

        http://www.purjelautaliitto.fi/kite

        Terkuin,

        VESKU


    • Leija hemmo

      Varjoliito on vielä vaarallisempaa.
      Siinähän käytetään hyväksi nousevia ilmavirtauksia, jolloin riski joutua vaaratilanteisiin on todellinen.
      Onpa joku joutunut varjoliitimen kanssa ukkospilven vaikutus alueelle ja ukkospilven nousevan ilmavirtauksen sieppaamaksi.
      Jolloin varjoliidin on kohonnut yli 30m/s nopeudelle ylöspäin yli 9 km korkeuteen saakka ja siellä vallitsevat olosuhteet ovat hapenpuute ja alle -50 asteen pakkanen.
      Tuosta nousevasta ilmavirtauksesta ei ole mitään mahdollisuuskia päästä pois, jollei sitten katkaise varjoliitimen ohjaus naruja.
      Eikös varjoliidintä käyttävällä pitäisi olla laskuvarjo tällaisia tilanteita varten, jos uhkana on joutuminen voimakkaaseen ylös päin suuntautuvaan ilmavirtaukseen ja ajautuminen hyvin korkealle yli 5 km korkeuteen ?
      Silloin voisi katkaista nämä liitimen ohjaus narut ja vapautua liitimestä.
      Luulisi niissä olevan jonkinlainen turvallisuus juttu.
      Kyllä kai siinä alkaa hermostuttamaan, jos korkeus aina vain kasvaa, eikä pääse enää alaspäin.

      • PP3/mova

        Jopa oli paljon asiavirheitä ja silkkaa hölynpölyä. Kannattaako todella kommentoida MUTUlla mitään asiaa josta et ilmiselvästi tiedä yhtään mitään?

        ...ohjausnarut katkaisemalla... Voi hyvää päivää!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      476
      8496
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5820
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      255
      4762
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4625
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      69
      4127
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3930
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      171
      3749
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1698
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      96
      1231
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      859
    Aihe