Ravintolahintojen nousun syy asiakkaissa?

Anonyymi

Tiesitkö, että ravintolat määrittävät annoksensa hinnan hävikin perusteella? Puffet-tyyppisissä ravintoloissa on ruoalle laskettu tietty hinta/kg. Jos kuluttaja nyt ottaa enemmän ruokaa kuin syö - ja heittää loput pois, hän itse asiassa nostaa ruoka-annoksen hintaa jatkossa! Pois heitetty ruoka kun pitää myös kustantaa ja katetta ei ravintolalle jää jos ruokaa heitetään pois.
Ruokahävikki näkyy suoraan punnitsemalla ravintolan roskasäkki, jos se sisältää vain esim. kertakäyttölautasia ja mukeja yms. on paino pienempi kuin jos mukana on myös ruokaa. Useinhan ne on vielä eroteltu sekajätteiksi ja ruoan tähteiksi jo valmiiksi.
Näyttää siltä, että yhä useampi heittää osan annoksestaan pois ilmeisesti otettuaan liian paljon - kannattaisikin opetella ottamaan oikea määrä ruokaa ja tarvittaessa santsata!

2

114

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko ollut ravintolassa töisää?

    • Anonyymi

      Hittolainen hyvä kun kerroit, en ole tuota huomannut vaikka olen ollut päällikkönä ravintolassa 35 vuotta, meillä kun kate on laskettu ihan toisella tapaa ja niin varmaan muissakin ravintoloissa, katelaskenta opetetaan katsos ravintolakoulussa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      88
      1988
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1800
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      54
      1439
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      48
      1395
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      146
      1348
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1272
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1224
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1074
    9. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      975
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      962
    Aihe