Miksi dieetit aloitetaan aina "huomenna"?

Anonyymi

Ihan sama mistä dieetistä tai paastosta tai muusta täällä on puhe, niin dieetti on tarkoitus aloittaa joko huomenna tai maanantaina. Maanantai on hyvä päivä siksi kun edessä on vielä "yksi" viikonloppu kun saa mässätä ja maanantai siintää kaukaisuudessa vielä.

Sitten aiotaan raportoida dieetin sujumisesta tänne. Mutta raportoiminen jää pariin kertaan kuinka hienosti sujuu ja 3 kg (nestettä) on jo tippunut. Sitten loppuukin raportointi siihen. Näitä aloituksia on vaikka kuinka täällä.

Kun ruokavalioon tulee liika rajuja muutoksia niin sitä ei oikein vaan jaksa vetää kuin sen muutaman päivän. Hyvähän se on kun huomaa tehdä jotain tilanteelle mutta pienemmät liikkeet ja uhoamisen sijasta pieniin tekoihin keskittymällä ja pitempään muutokseen sitoutumalla tulisi parempi tulos.

1

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuosta asiasta luki eräässä aikaa ja ajoittamista käsittelevässä kirjassa. Tietyt päivät ja päivämäärät ovat ihmisille mystisiä, ja mm. elämäntapamuutoksia tehdään eniten silloin. Uusivuosi. Kuukauden ja viikon ensimmäiset päivät. Merkkipäivän lähestyminen. Ja niin pois päin. Eli ihminen vain toimii niin. On tavoitteissaan heikko ja sortuu entiseen helppoon.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      262
      9879
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      187
      5612
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      162
      5210
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      74
      4865
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2429
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2269
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      333
      1963
    8. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1655
    9. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1597
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1153
    Aihe