tuli vaan mieleen...

Miksi elektroni ei säteile pois energiaansa kiertäessään atomiydintä?
3599
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Juuri tuon selvittäminen oli Nils Bohrin
kuningasajatus. Elektronilla on tiettyjä
ratoja, joilla se ei säteile.
Rataa vaihtaessa se joko imee tai lähettää
energiakvantin.

Äänestä
  • Aivan näin!! Mekaanisen fysiikan mukaan energia olisi pitänyt loppua ja lopulta elektronin olisi pitänyt tippua ytimeen.

    Nostan hattua ketjun aloittajalle, jos olet maallikko olet tajunnut enemmän kuin Sir Rutherford!

    Äänestä

Kvanttimekaanisessa atomimallissa elektroni ei kierrä ydintä, joten se ei säteile.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


miihkali kirjoitti:

Miksi elektroni ei säteile pois energiaansa kiertäessään atomiydintä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu