Olen tullut pitkän ajan saatossa tähän tulokseen ja tällainen ongelma hävettää minua. Onko kellään muulla tällaista ongelmaa.. tai jotain siihen viittaavaa? Samanlaiseen ongelmaan en ole törmännyt kenelläkään muulla.
Tiedän, että omat pelkoni pohjautuvat koulukiusaushistoriaan ja traumojen vuoksi olen kaikkien omaa ikäluokkaani hipuavien naisten kanssa varuillani.. en pysty syventämään uusia mahdollisia kaverisuhteita, vaan pakenen ennen kuin ne ehtivät edes kunnolla alkaa. Pelkään manipulointia, alistamista.. selkään puukotusta.. juoruilua.. että minut petetään tavalla tai toisella. Olen nähnyt niin paljon naiseuden myrkyllistä puolta.. että haluaisin tietää mitä se naiseus on positiivisella puolella. Ja nimenomaan, millainen on oikeasti hyvä naispuolinen ystävä?
Miten voisin parantua tästä pelosta ja ongelmasta? Sosiaalisissa tilanteissa usein pyrin vain selviytymään ja olemaan mahdollisimman mukava ja ystävällinen ja sitten katoan kuin pieru saharaan.. koska pelottaa ja ahdistaa. Minulla on niin syvällä se uskomus, että muut naiset eivät kunnioita minua ja haluavat minulle pahaa, haluavat satuttaa.
Onko täälä yhtään hengenheimolaisia? Tai neuvoja miten toimia tämän ongelman kanssa.. haluaisin niin kovasti ystäviä, joiden kanssa tuntisin oloni turvalliseksi ja arvostetuksi.. naisia joiden kanssa oppisin itsekkin mitä olla nainen parhaimmillaan.. ja mitä se positiivinen naiseus on. Tiedän, että naiset voivat olla uskomattoman ihania, uskollisia ja rakastavia ystäviä. Itselläni on vain aika kivulias historia liittyen ylipäätään naiseuteen.
Olen nainen ja pelkään muita naisia
Anonyymi
2
118
Vastaukset
- Anonyymi
mulla sama ja tunnen itseni erilaiseksi kuin muut naiset. On myös sosiaalisten tilanteiden pelkoa ja olen ujo
- Anonyymi
On samoja ongelmia. Minkä ikäinen olet?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1171587
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991448Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy35839Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M27790Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50736Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56698Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?34698Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37690Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42669Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37643