Olen nainen ja pelkään muita naisia

Anonyymi

Olen tullut pitkän ajan saatossa tähän tulokseen ja tällainen ongelma hävettää minua. Onko kellään muulla tällaista ongelmaa.. tai jotain siihen viittaavaa? Samanlaiseen ongelmaan en ole törmännyt kenelläkään muulla.
Tiedän, että omat pelkoni pohjautuvat koulukiusaushistoriaan ja traumojen vuoksi olen kaikkien omaa ikäluokkaani hipuavien naisten kanssa varuillani.. en pysty syventämään uusia mahdollisia kaverisuhteita, vaan pakenen ennen kuin ne ehtivät edes kunnolla alkaa. Pelkään manipulointia, alistamista.. selkään puukotusta.. juoruilua.. että minut petetään tavalla tai toisella. Olen nähnyt niin paljon naiseuden myrkyllistä puolta.. että haluaisin tietää mitä se naiseus on positiivisella puolella. Ja nimenomaan, millainen on oikeasti hyvä naispuolinen ystävä?
Miten voisin parantua tästä pelosta ja ongelmasta? Sosiaalisissa tilanteissa usein pyrin vain selviytymään ja olemaan mahdollisimman mukava ja ystävällinen ja sitten katoan kuin pieru saharaan.. koska pelottaa ja ahdistaa. Minulla on niin syvällä se uskomus, että muut naiset eivät kunnioita minua ja haluavat minulle pahaa, haluavat satuttaa.
Onko täälä yhtään hengenheimolaisia? Tai neuvoja miten toimia tämän ongelman kanssa.. haluaisin niin kovasti ystäviä, joiden kanssa tuntisin oloni turvalliseksi ja arvostetuksi.. naisia joiden kanssa oppisin itsekkin mitä olla nainen parhaimmillaan.. ja mitä se positiivinen naiseus on. Tiedän, että naiset voivat olla uskomattoman ihania, uskollisia ja rakastavia ystäviä. Itselläni on vain aika kivulias historia liittyen ylipäätään naiseuteen.

2

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mulla sama ja tunnen itseni erilaiseksi kuin muut naiset. On myös sosiaalisten tilanteiden pelkoa ja olen ujo

    • Anonyymi

      On samoja ongelmia. Minkä ikäinen olet?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      137
      14368
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      31
      5970
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      155
      5551
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      309
      4389
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      40
      4151
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3692
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      15
      3634
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      25
      3578
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      63
      2665
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      95
      1472
    Aihe