Voiko akustisella kitaralla soittaa rogkennrolia,?
Rogken rolia
9
604
Vastaukset
En ole mikään varsinainen asiantuntija enkä itse osaa soittaa kitaraa, mutta voihan sitä kokeilla. Perinteisesti akustisella kuitenkin soitellaan esim. bluesia, countrya, folkkia, flamencoa (ja muita eri maiden kansanmusiikkia). Kyllähän se rockiksi on luettavissa sekin, kun esim. Zeppelinissä Jimmy Page soitteli välillä akustista kitaraa, vaikka kyseessä ei olisi ollutkaa genreltään rockkappale kuten vaikka "That´s the way", "Bron-Y-Aur stomp" tai "Thank you". Jos rockbändi esittää tuon tyyppistä, niin se on rockia tai ei ainakaan tee bändistä vähemmän rockbändiä. Sama pätee yksittäiseen rockia soittelevaan ja /tai laulavaan sooloartistiin.
- Anonyymi
Akustisella voi soittaa siinä missä sähkikselläkin ihan vaikka humpasta death metaliin. Ei se ole kitarasta kiinni.
- Anonyymi
Juuri näin. Jotku rock/metal bänditkin vetävät joskus akustisia keikkoja.
- Anonyymi
Ei voi aukustisella soittaa muuta kun pluussia
- Anonyymi
Jaa, no kyllä minä onnistun soittamaan akustisella myös hieman rankempaa musaa.
- Anonyymi
Ainahan soittaa voi. Eikös teräskielinen taivu hyvin siihenkin, klassinen nylonkielinen pehmeä-äänisempi, mutta riippuu niin rokista ja biisistä. Vingutus ja tilutus ehkä vähän hankalaa?
- Anonyymi
Elvis oli rokkari ja Elviksen soitin oli akustinen kitara.
- Anonyymi
Riippuu siitä mitä on rogkenroli.
- Anonyymi
Siitä en tiedä, mutta joku kirjoitti että akustisella voi soittaa bluesia, countrya ja muuta sellaista.
Vastasin että itse olen soitellut myös rankempaa jytää. Ei ole kitarasta kiinni mitä soittaa, itse olen soitellut mm. Somerjokea, vanhaa Sepulturaa, Deathia, Kreatoria, Sodomia, Judas Priestiä ym. Tietysti sähkökitaralla etenkin death/thrash/heavy kuulostaa paljon paremmalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15010909
- 525210
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452423- 302113
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131681Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421524Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301221Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317882