2v tulee täyteen pientä kamado grilliä ja vain pelkkää plussaa on kamadon kokemukset. Marketeista pikku n4,5kg hiiliä olen käyttänyt joita kuluu uskomattoman vähän. Vaikka talous on riittävä niin silti laittelen luukut kiinni kun grillaus on ohi pikapuoliin. Näin palo tapahtuma pysähtyy nopeaa ja muutaman uuden hiilipalasen lisäyksellä grillaus tapahtuma on katkeamaton. Muutaman grillaus tapahtuman jälkeen poltan luukut auki ja kaikki palaa jolloin puhdistan samalla kaukki. Sekin tapahtuma on nyt harventunut sillä eipä ole mitään puhdistettavaa kun tuhkan saa pois ala luukusta näppärästi. Kerta kaikkiaan upea grilli. Lämmön saa todellakin säädeltyä tarkkaan ja eilen viimeksi jätettyäni ne kaksi säätö luukkua samaan asentoon jossa makkarat tulee hyvin niin grillausta olisi voinut jatkaa koskematta 4tuntia! N140-150c oli lämpö ja välillä piti napauttaa mittari ja luukkua raottaa että muuttuuko se arvo mutta samaan lukemaan se nousi luukun sulkemisen jälkeen.
Grillihän on pieni ja perhe pizzaa sillä ei tehdä mutta pikku perheen grillaukset sillä hoitaa enemmän kuin paremmin. Harmittaa että vuosi kymmeniä on tullut tuherrettua kaasu grillien parissa.
Mutta onko jotain pientä grilli hiiltä ehdottaa? Nyt ravintola laadun isot hiilet pitää hajottaa joka ei nyt mahdoton ole mutta tuohon kamadoon voi kyllä ostaa joitain erikois hiiliäkin sillä menekki on niin pientä.
Loistava helposti siirrettävä grilli pienelle porukalle ja hinnat on alle 200€
13 kamadoon hilet?
Anonyymi
2
1377
Vastaukset
- Anonyymi
Vaihtelin joku viikko sitten autoon laturin hiilet. Ne oli aika pienet.
Pieniä grillihiiliä on melkein kaikki halppikset. Laatuhiilillä on yleensä kokoa ja hintaakin vastaavasti enemmän. - Anonyymi
Otsikon 13 tarkoittaa ilmeisesti tuumakokoa 13". Jos hiilien määrä ja koko on ongelma niin ostaa Pirkka- tai Rainbow -hiiliä. Ne on riittävän pientä ja heikkolaatuista silppua, että pitäisi mahtua pieneenkin kamadoon ja kun palaa niin nopeasti, niin ehtii säkki ehkä kesässä mennä eikä jää talveksi kastumaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1564362Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville714089Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.123264Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1292888- 1832587
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa391727Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka581494- 671485
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1141183IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih181165