Onko tämä totta mitä kirjoitetaan:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/13987122/kodin-ja-koulun-yhteistyo#comment-108542328
https://keskustelu.suomi24.fi/t/13987122/kodin-ja-koulun-yhteistyo#comment-108542328
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Tuolla tosiaan joku kirjoittaa näin
Lainaus alkaa nyt
Mutta kiitän vielä taivaaseen asti eilisestä kirpputorista. Sain 50 eurolla tavaraa 500 euron arvosta. Saksalainen digitaulullinen huippuimuri maksoi 5 e. Toimii kuin junan vessa. Meidän kakkosasuntoon katselin jo uutta, muuta pulma ratkesi.
Lisäksi upouusia kankaita, lankoja, ompelutarvikketa maksoi 1 euron. Tavaraa sai mättää muovipussi turvolleen.
Keittiötarvikekaappini täydentyi mukavasti. Ihkuja koulutauluja sai hullunhalvalla. Takapihalle sain ihastuttavia koivutuoleja.
Ym. tarpeellista sälää tuli auto täyteen. Ihastuttava iso rönsylilja läksi mukaan niin ikään.
Kyllä, olen iki-ihastunut saaliiseeni, mutta eikö hinnoittelua olisi voinut pitää korkeammalla tasolla. Kyse on yhteisen omaisuuden kenkkäämisestä.
Lainaus loppui tuohon
Kyllä pitäisi tarkastuslautakunnan puuttua asiaan!
Tämä varmaan kuuluu seuraavan kanssa samaan sarjaan,
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16776964/sivistysjohtaja-narkilahti-oli-tehda-emamunauksen!
Valitettavasti taisit saada kotiisi homeongelman noiden tavaroiden mukana.
Onko vastuullista toimintaa? Uudelle puolelle ei kuulemma saa viedä mitään ylimääräistä tarviketta esimerkiksi kaappeja ja sen kaltaisia tavaroita homepelon vuoksi (todellista?). Nyt näitä samoja tavaroita myydään kaupunkilaisille!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16730294/kemijarvella-taas-epapatevyys-koulualalla-esilla#comment-108653738
Kateellisten panettelua koko homehomma tässä yhteydessä. Tai muuten vain haluttiin päästä asiadta helpolla eroon. Meille kelpasi.
Ensi syksynä on sitten kansalaisopiston toimintaa siellä, kun kukaan ei ehtinyt ajatella, että kesän jälkeen tulee syksy.
Kallista lystiä se ylläpito on, mutta tilat voivat toimia väistötiloina, jos Hillatiellä tulee pulmia, kuten tilan ahtautta tai muuta viirusta.
Olet tainnut käydä unissas koulun kirpparilla. Ei moisia vehkeitä näkynyt siellä. Pääasia että tarvikkeet saadaan hyötykäyttöön eikä kaatikselle. Ei kannatte kadehtia mitä siellä on ollut myynnissä. Melkeen voi arvata kuka täällä kirjoittelee kateuksissaan.
Kertoo itsessään paljon!
Ostin hyväkuntoisen barbarellan. Tuoksuukin aidolle vehkeelle.
Kemijärvi on välillä rikas, välillä köyhä. Heiluva kuin mikäkin!
miksei noista halvista kirpputoreista kunnolla ilmoitettu? ei riitä pelkät facebookit!
Kirppariväestä päättelin, etteivät kaikki kyläläiset tienneet yhtmitään koko halpamyynnistä.
Paikallislehdissä on ollut, ehkä kaupungin digitauluilla, facessa ja puskaradiossa tieto on levinnyt, mutta ei sitten kuitenkaan tavoittanut kohderyhmiä riittävästi.
Tavaraa on vielä jäljellä. Yleinen huutokauppa, hauska ohjelmanumero voisi olla kesän ohjelmassa 150- vuotismerkeissä.
kyllä meillä on kaupunki
tuhlataan, annetaan tavaraa suorastaan ilmaiseksi
toisaalta sanotaan ihmisiä irti, palkataan epäpäteviä ja niin edelleen
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16730294/kemijarvella-taas-epapatevyys-koulualalla-esilla
Yhä parani, kun kauppaopistolla oli perjantaina Särkelän koulun tavaroiden loppuunmyynti.
Mitä vikaa on teräsrunkoisissa tanakoissa naulakoissa, joita osteltiin kirpputorille, sille toiselle. Miten niin eivät kelpaa Hillatielle?
Kaikkea muutakin tarpeellista laatutavaraa myytiin hullunhalvalla. Osa on viety jo ennen kirpparia - mihin?
Vain veronmaksajien kustannuksella voidaan toimia näin leväperäisesti.
Tavaroiden alasajo alkoi tästä
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16776964/sivistysjohtaja-narkilahti-oli-tehda-emamunauksen
Halvalla menee,
halvalla
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17007871/kemijarven-kaupungilla-halpa-kirpputori
Turhaa kadehtimista peräkärryllisen tavaraa ostin aivan sopuhinnalla. Tavaroiden hinnoittelu on nimellistä pääasia että paikat tyhjenee.
Onko pääasia päästä halvalla hyvästä tavarasta eroon?
Olisiko järkevää organisoida juttu niin, että tavarat menisivät tarpeeseen? Köyhät meillä on aina keskuudessamme. Joku mummeli voisi ilahtua kauniista ehjistä kahvikupeista, aterimista, kukista ja verhoista.
Maahanmuuttajia varten voisi niin ikään varautua, ettei tarttisi kerjuulle ryhtyä oitis uudessa tilanteessa.
Menikö käytänne hyvin omasta mielestänne?
Aivan omituista kaupungin tavaroiden käsittelyä. Ei alkuunkaan mennyt niin kuin olisi pitänyt. Jää kaivertamaan pitkäksi aikaa!
Hyvinvointilautakunnalle...
Miksi tämä työsuhde alkaa 1.7.2021?
http://paatokset.kemijarvi.fi/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=20212269-6
Tähänkin asti ohjaajilla ei ole ollut kunnollista työtä, värkätään vain osa, kuka enemmän kuka vähemmän, työajasta! Nyt joku pitää ottaa kuukautta aiemmin työhön! Aivan turhasta taas palkka maksetaan!
http://paatokset.kemijarvi.fi/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=20212269-6
Miksei tehtävän kuvausta pantu näkyviin? Kuuluuko ohjaajille samat tauot kuin opettajille? Joillakin näyttää näin olevan.
Ja kun ei ole työtä tarjolla, niin opettajan hommiin vain!
Tähän tapaan
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15567388/avustajat-jatkuvasti-opettajina-kemijarvella
Esityksessä olisi pitänyt olla mitä ohjaaja tekee kun oppilaita ei ole koulussa!
Huudetaan että me ohjaajat ollaan oppilaita varten ei muuta, niin työsuhde alkaa ilman että oppilaita on koulussa.
Jos hyvinvointilautakunta hyväksyy esityksen, NIIN KAUPUNGINHALLITUKSEN PITÄÄ SE TORPATA!
Nyt meillä isokylällä yhteistyö kodin ja koulun välillä toimi,
saatiin halvalla, ihan hullun halvalla tavaraa, ihan pilkkahintaan,
tällävarmaan hyvitettiin se yhteistyön puute joka on vaivaanut alusta asti
https://keskustelu.suomi24.fi/t/13987122/kodin-ja-koulun-yhteistyo#comment-108685558
yhteistyötä tätä ennen taisi olla vain korona päättäjäisissä,
ei muissa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/13987122/kodin-ja-koulun-yhteistyo#comment-103055968
Täällä kirpputorihuuma on kuumimmillaan, lehdet eivät asiasta tiedä mitään.ei ole Kemijärviä mainittu. Salla se taas siinäkin komeilee listoilla.
https://www.is.fi/asuminen/art-2000008044822.html
Tavaraa jäi vielä sen verran, että mainita pitäisi. Ynnä muut kirpparit. Kenkäkulmaan avataan kierrätyskeskus, jolla on raivaushommaakin tarjolla. Se ehti olla viikon Risteyksessä, mutta asukkaita häiritsi asiakkaiden eksistenssi.
Tein Risteyksessä hyviä ostoja hullunhalvalla. Odotan uutta avausta. Lahjoittaa saa joutavat tavarat sinne. Kiertoon vain, hyvä niin.
Kyllä Kemijärvi olisi pitänyt mainita kirppukartassa, tällaisia kirpputoreja kuin Kemijärvellä on harvassa, vaikka joillakin oli etuosto oikeus.
Sellaistakin puhutaan, että henkilöstö on saanut viedä roipetta kuten koivuhyllyköitä, kaappeja kotiinsa.
Ymmärrän, että näinä ankeina aikoina on haluttu antaa krediittiä raskaista työtehtävistä vastapainoksi. Jäihän niittä kaappeja ja kaluja paikoilleenkin.
Lisää kirppuun kamaa. Tiedotusesta pitää tehdä hauska ja tykövetoinen. Kannamma pois kuleksimasta loput artekit ihan fiilispohjalta ja ennen kaikkea sopuhintaan.
Vaan ilimanhan tässä sai itte kukin. Mitä sanovat ompeluintoiset, kun eurolla sai mättää ison muovipussillisen tarvikkeita ja ihan ehtaa tavaraa?
Joku oli ostanut uudehkon imurin vitosella ja sitä rataa.
Lisään selvyyden vuoksi, ettei tästä tartte tehä numeroo. Eipä se kuntakaan kovin isoja numeroita tuntenu hinnoittelussa.
Kuka tavaroita mättäsi myyntipöydälle, niin varmaan parhaimmat sai!
Tämä kommenttina tähän lainaukseen:
"Sellaistakin puhutaan, että henkilöstö on saanut viedä roipetta kuten koivuhyllyköitä, kaappeja kotiinsa."
Ei kyllä ole oikein jos jollakin on ollut etuosto-oikeus!!!!!!!!!!!!!
Tekevät ne muutkin työtä muualla, eikä ole etuoikeutta!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reilua olisi ollut että jokainen olisi saanut nähdä mitä on ostettavissa ja jokainen olisi saanut tehdä oman tarjouksensa!
Kuulin, että Kuumaniemen ex-kouluun on koottu huutokauppakamaa ja manualisti pengottavaa.
En ole vielä kkirppuähkyssä ja siksi odotan kunnalta uusia avauksia.
Mitä muuten tehhään lopuille kamoille, jotka eivät menneet eri syistä kaupaksi? Kovasti jäi kamaa myymättä. Kukkia olivat siivoojat kantaneet roskiinkin, mikä ei ole kierrätyshengen mukaista.
Löytyisikö kyltymättömälle muijalle isoa dildoa?
Kävisikö perunamuusisurvin?
Liian kesy. Teräsmieskin murenee hänen käsittelyssään.
Kateus vie kalatkin kattilasta. Niin on tosiaan käynytkin kun katselee Kemijärven tilannetta. Viisas on se joka tämän on aikoinaan oivaltanut.