Onko huorissa käyminen pettämistä?

Sain selville, että mieheni käy huorissa. Kun vaadin häneltä selitystä tähän, hän sanoi ettei se ole pettämistä eikä hän halua erota minusta. Mitä mieltä olette? Minusta ei ole eroa sillä maksaako seksistä vai ei, se on aina pettämistä jos seksikumppani on joku muu kuin oma puoliso!
Luotto on nyt mennyt enkä tiedä miten tästä voisi jatkaa.
7474
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sairasta ajattelua mieheltäsi, todellakin on pettämistä ellei siitä ole yhdessä erikseen sovittu ja molemmille ok.

Äänestä

Vastasit itse jo tekstissäsi kysymykseesi.

Äänestä

Haluaisin tietää tähän miesten mielipiteitä, mitä he noin yleisesti ovat asiasta mieltä. Olen lukenut toisesta keskustelusta yhden miehen näkemyksen ja siinä verrattiin seksin ostamista samanlaisena palveluna kuin esim. hieronta?! Ei kuulemma ole pettämistä kun siinä ei ole tunteet mukana, vaan pelkästään tarpeen tyydyttäminen.

Äänestä

Tässä omalta kohdaltani taustaa; toivottavasti tilanteestani on edes vähän apua .
Miehenä olen kokenut sanatonta torjuntaa, en koskaan suoraa kieltäytymistä. Koin, aikoinaan, että en ole haluttu, joten siirryin nukkumaan toiseen huoneeseen, tilanne ei korjaantunut. Kävin joskus maksullisilla , mutta en halunnut asua läheisyyden puutteessa ja seksittömässä suhteessa, joten muutin omaan asuntoon. Tapaamme edelleen, mutta tilanne on kestänyt vuosia, tukea olen antanut, tilanne, eli hyväksymien tunne ei ole kuitenkaan korjaantunut ja tilanne on edelleen hankala.

Äänestä

Ei tuossa minusta ole eroa maksaako siitä seksistä vai ei. Maksullisesta seurasta on lähinnä se hyöty ettei kukaan kysele perään ja tietty että voi puuhastella ihan mitä tahansa. Jokin syy on miehesi ajanut tähän toimintaan. Hänellä voi olla haluja joita ei kehtaa edes ääneen lausua tai hän ei halua tulla sinun torjumaksi näiden ajatustensa kanssa. Eikä nämä välttämättä ole mitään kovin ihmeellisiä asioita. ​Itselle kävi selväksi siinä vaiheessa kun nainen ei halunnut pitää edes valoja koskaan päällä että taitaa olla ihan kaikki liian hc. Niinpä sitä täytyi vaimentaa ääniä ja haluja, aika mälsää. En tosin käynyt kenenkään luona, ihan vaan ihan näivetyin. Yritä varovaisesti selvittää Miksi se mies kävi missä kävi. Voi olla mahdollista kanavoida tämä miehen energia kokonaan takaisin sinulle tai sitten ei.......

Äänestä

Hyiii jättäisin!!

Äänestä

Ei ole olemassa mitään yleisesti hyväksyttyä määritelmää pettämiselle. Jokaisella on ihan omat tunteensa siitä asiasta. Sinä tuossa jo ilmaisitkin miltä sinusta tuntuu. Miehestäsi on paha sanoa. Osa miehistä ilmeisesti ihan aidosti ajattelee kuvaamallasi tavalla. Tosin epäilen, että sama ajattelutapa monenkaan mielestä olisi sovellettavissa myös vaimoon. Toinen vaihtoehto on voimakas kieltämisreaktio, kun tietää tehneensä väärin. Monet ihmiset reagoivat niin.

Kannattaa nyt ehkä kuitenki yrittää ensiksi keskustella ja toimia vasta sitten. Miehellä saattaa olla vaikkapa jotain sellasia seksuaalisia tarpeita, joita hän ei kehtaa kotona ilmaista. Toisen selän takana toimiminen on tietenkin aina väärin, mutta lieventäviäkin asianhaaroja voi olla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Sain selville, että mieheni käy huorissa. Kun vaadin häneltä selitystä tähän, hän sanoi ettei se ole pettämistä eikä hän halua erota minusta. Mitä mieltä olette? Minusta ei ole eroa sillä maksaako seksistä vai ei, se on aina pettämistä jos seksikumppani on joku muu kuin oma puoliso!
Luotto on nyt mennyt enkä tiedä miten tästä voisi jatkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu