Keskon harrastaa alkoholimainontaa K Ruoka sovelluksella alaikäiselle

Anonyymi

Ilta-Sanomissa uutinen kuinka Keskon K Ruoka sovellus ei huomioi sovellukselle annettua käyttäjän ikää. Täten alaikäinen saa alkoholituotteiden mainoksia ko sovelluksen kautta. Sanoisin että kaksinaismoralismia harrastaa Kesko. 15v ei voi ostaa alkoholitonta olutta mutta kännyynsä saa keskon alkoholillisten oluiden mainokset.

2

119

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      11-vuotias poikani luki kerran k-kaupan mainoksen joka tuli postissa. Nyt hän on alkoholisti ja heroiinin käyttäjä

      • Anonyymi

        Mun 14. tytär näki kans keväällä K- kaupassa tarjouskeppanaa lavakaupalla, vaati että ostan sille koko lavan ja nyt se on lipittänyt koulun loppumisen jälkeen sitä kavereitten kanssa meidän autotallissa, mitä nyt välillä tupakalle tulleet pihakeinuun, kun sille piti sitäkin ostaa kartsa kaupalla kun se näki kaupantätin sitä myyneen jollekin asiakkaalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      38
      2241
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      57
      730
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      41
      711
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      73
      545
    5. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      512
    6. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      510
    7. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      500
    8. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      497
    9. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      16
      494
    10. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      487
    Aihe