Brasiliassa ja eteläamerikassa satanut laajasti lunta ja ollut poikkeuksellisen kylmä talvi.
https://g1.globo.com/sc/santa-catarina/noticia/2021/07/01/fotos-mostram-neve-em-sc-por-3-dias-seguidos-pela-1a-vez-em-20-anos.ghtml?fbclid=IwAR3ptwEcqFYioiew7Usv0tAqrbtaNF9qG9PWU6-zFo0TzQ0ZFExBFCbFZHs
Uusi jääkausi tulossa?
16
86
Vastaukset
- Anonyymi
20-kaupungissa brasiliassa herättiin aamulla pakkaseen ja lumi oli maassa.
https://g1.globo.com/sc/santa-catarina/noticia/2021/07/01/cidades-de-sc-amanhecem-com-temperaturas-negativas.ghtml - Anonyymi
Onko yläilmakehän virtaukset sekaisin vai mistä on kyse? Lapissa ja Kanadassa samaan aikaan tulipalohelteet, päiväntasaajallakin on nyt viileämpää kuin kanadassa.
Santa Catarinassa Brasiliassa nyt 19 ℃.
Tänne ei taida tulla nyt ihan niin viileää, kun hellepäivän jälkeen iskivät pilvet lämmittämään yöilmaa. ; )
Mutta silti: mitä sääuutiset tekevät ilmastonmuutospalstalla?- Anonyymi
Jopas jotakin. Hiilidioksidi muodostaa pilviä Maan ilmakehässä. Ei tuommoista tapahtunut ennen ihmisen aiheuttamaa ilmastonmuutosta.
Anonyymi kirjoitti:
Jopas jotakin. Hiilidioksidi muodostaa pilviä Maan ilmakehässä. Ei tuommoista tapahtunut ennen ihmisen aiheuttamaa ilmastonmuutosta.
Tuo oli parempi: ilmastodenialistit kuuluvat ilmastopalstalle, vaikka tämä nimellisesti onkin nimenomaan tiedepalsta.
- Anonyymi
Uudessa-Seelannissa on tänä vuonna ollut mittaushistorian lämpimin kesäkuu. Mittaushistoria ulottuu 112 vuoden taakse:
"UUDESSA-SEELANNISSA on ollut tänä vuonna mittaushistorian kuumin kesäkuu, kertovat muun muassa brittimedia The Guardian ja uutistoimisto AP.
Kesäkuun keskimääräinen lämpötila oli 10,6 astetta. Se on kaksi astetta lämpimämpi kuin kesäkuun keskiarvo 30 vuoden ajalta.
24 mittauspaikassa mitattiin myös ennätyslämpötilat.
Uuden-Seelannin ilmatieteenlaitos on tilastoinut lämpötiloja vuodesta 1909 lähtien. Kyseessä on siis ennätyskuuma kesäkuu ainakin 112 vuoteen.
Aiempi ennätys on ollut 1,64 astetta keskiarvoa lämpimämpi vuodelta 2014.
Lämpimintä oli Motuekassa, jossa keskiarvolämpötila oli 10,8 astetta. Se on 3,2 astetta korkeampi kuin vuosien 1981–2010 keskiarvo.
Kovimmat lämpötilat yksittäisinä päivinä mitattiin Hastingsissa ja Leigh’ssä, 22 astetta kesäkuun eri päivinä."
Lähde: https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008103811.html- Anonyymi
Miten ilmastonmuutosdenialistihihhulit selittävät Uuden-Seelannin kesäkuun ennätyslämmön?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten ilmastonmuutosdenialistihihhulit selittävät Uuden-Seelannin kesäkuun ennätyslämmön?
Paikallista säätä, ei mitään muuta. Lämpötilat vaihtelevat ja toisinaan tulee vaihtelusta johtuen ennätyksiä. Tuo ennätys ei todista mitään ilmastonmuutoksen olemassa olosta.
- Anonyymi
Älä valehtele. Olen seurannut nimenomaan uudenseelannin ja australian tilannetta, pari päivää sitten vilkaisin uuden seelannin säätietoja niin koko maa oli pakkasella ja kireimmillään lukemat oli -7´c.
Etelä Australiaa markkinoidaankin turisteille talven ihmemaana paikallisen talven aikana kesäkuusta elokuuhun.
https://www.hunterandbligh.com.au/travel/where-to-find-snow-in-australia/ - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä valehtele. Olen seurannut nimenomaan uudenseelannin ja australian tilannetta, pari päivää sitten vilkaisin uuden seelannin säätietoja niin koko maa oli pakkasella ja kireimmillään lukemat oli -7´c.
Etelä Australiaa markkinoidaankin turisteille talven ihmemaana paikallisen talven aikana kesäkuusta elokuuhun.
https://www.hunterandbligh.com.au/travel/where-to-find-snow-in-australia/Valehtelet pakkasesta. Linkissä on Uuden-Seelannin pääkaupungin Wellingtonin säähavaintoaseman lämpötilat viimeisen 50 päivän aikana. Tänä aikana pakkasta ei ole mitattu yhtään kertaa. Alimmillaan lämpötila on ollut heinäkuun aikana 4.0°C. Kesäkuun alin lämpötila on ollut 4.7°C. Kesäkuun korkein lämpötila on taas ollut 17.6°C. Olet siis valehtelija, kun väität, että Uudessa Seelannissa on ollut koko maa pakkasella:
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=93439&decoded=yes&ndays=50&ano=2021&mes=07&day=7&hora=09 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä valehtele. Olen seurannut nimenomaan uudenseelannin ja australian tilannetta, pari päivää sitten vilkaisin uuden seelannin säätietoja niin koko maa oli pakkasella ja kireimmillään lukemat oli -7´c.
Etelä Australiaa markkinoidaankin turisteille talven ihmemaana paikallisen talven aikana kesäkuusta elokuuhun.
https://www.hunterandbligh.com.au/travel/where-to-find-snow-in-australia/Älä valehtele sillä minä olen seurannut täällä Helsingissä koko tähän astisen elämäni ajan säänmuutosta eikä säänmuutos ole muuttunut ilmastonmuutoksen mukaisesti niin ei sitten siellä Uudessa-Seelannissakaan tai Brasiliassa ole ilmastonmuutos vaikuttanut säänmuutokseen.
Että näillä sitten mennään kun persujen kanssa ihmetellään tieteellisiä tosiasioita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valehtelet pakkasesta. Linkissä on Uuden-Seelannin pääkaupungin Wellingtonin säähavaintoaseman lämpötilat viimeisen 50 päivän aikana. Tänä aikana pakkasta ei ole mitattu yhtään kertaa. Alimmillaan lämpötila on ollut heinäkuun aikana 4.0°C. Kesäkuun alin lämpötila on ollut 4.7°C. Kesäkuun korkein lämpötila on taas ollut 17.6°C. Olet siis valehtelija, kun väität, että Uudessa Seelannissa on ollut koko maa pakkasella:
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=93439&decoded=yes&ndays=50&ano=2021&mes=07&day=7&hora=09Onneksi nämä palstan ilmastonmuutosdenialistit ovat niin vähä-älyistä porukkaa, että jäävät heti kiinni keksimistään valheista.
- Anonyymi
Vääjäämättähän se tulee. Edellisestä on 50 000 vuotta
- Anonyymi
Edellinen loppui Suomen osalta vasta 11 500 vuotta sitten. 50 000 vuoden päästä saattaisi tulla seuraava, jos ei ihmisen aiheuttama ilmastonmuutos estä sitä.
- Anonyymi
Ei seuraavaa jääkautta tule.
Ilmakehän kasvihuonekaasut ovat estäneet seuraavan jääkauden tulon. Ainakin ennustettavissa olevan. Olkoot Aurinkokunnan planeettajärjestelmät vaikka minkälaisessa asennossa niin ei väliä. Net ovat nämä kasvihuonekaasu peijjoonit sen verran lämmittäneet ilmakehää ettei ole aikaisemmin tällaista tapahtunut.
- Anonyymi
Virossa on saavutettu Kundan asemalla uusi mittaushistorian lämpöennätys. Että sellainen jääkausi Virossakin alkamassa!
"Today´s (10.07) highest temperatures in Estonia. Wopping 33,9C in Kunda (new all-time July record for that station, previous record 33,4 - measured 08/07/2006"
Lähde:
https://twitter.com/kairokiitsak/status/1413883278424166406
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2702145Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys161530Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2111306Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851145- 711046
Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60943TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p18914- 51856
Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva126840Mä tuun aina rakastamaan sua J
Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai61823