Usko ihmiskuntaan tippui taas pykälän

Anonyymi

https://yle.fi/uutiset/3-12015752 - Hienoa sähellystä taas.

"Mutta Georgian uusi laki sisältää monia kummallisia piirteitä, kuten määräyksen kieltää veden jakaminen äänestysjonossa seisoville. Jos joku muu kuin virallinen äänestysvirkailija jakaa vettä suoraan jonottaville, siitä voi seurata vuosi vankeutta tai 1000 dollarin sakot."

"Esimerkiksi liberaalissa Vermontissa vankilassa oleva vanki voi äänestää, Mississipissä entinen vanki ei välttämättä saa koskaan äänioikeuttaan takaisin."

Luulin että olin jo saavuttanut rajan jossa ihmiskunnan kehitysmahdollisuuksiin ei voisi suhtautua yhtään inhorealistisemmin...

5

2637

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi kun on taas hyväuskoinen angsti päällänsä miksi äänestysjonossa on muka jaettu vettä? Siellä on huijattu äänestystuloksissa.

      • Anonyymi

        Miksi ei olisi jaettu vettä, jos on kuuma ja jonot pitkiä. Miten jonossa voi huijata äänestystuloksissa?
        Tuon tarkoituksena on vähentää äänestysaktiivisuutta köyhimmillä alueilla, joissa asuu demokraatteja äänestäviä ihmisiä. Ensin vähennetään äänestyspaikat minimiin, jotta saadaan varmasti pitkiä jonoja muodostumaan. Kun vielä kielletään veden tarjoaminen jonottajille, saadaan taas muutama pois äänestämästä.

        Trumppilaista kieroilua demokraattikannattajien äänestysinnon vähentämiseksi.


    • Anonyymi

      Varhaisista kädellisistä kehittynyt ihminen ei ole täydellinen eläin, se pitää tunnustaa.

      Seuraan mielenkiinnolla öyhöttävien valtiomiesten ja valtaapitävien edesottamuksia.
      Aivotoiminnan evoluutio on lyhyt ja keskeneräinen mutta niillä korteilla pelataan jotka on käteen saatu.

    • Georgian lakiin vaikuttaa ilmeisesti vaikuttamispykälä: jos äänestyspäivän on kuuma ja jonot pitkiä, niin tottakai sekä demokraatit että republikaanit yrittävät viime minuutin vaikuttamista jakelemalla kansalle vesipulloja, joissa ao. puolueen mainostekstit yms.

      Vähän tuntuu siltä, että ko. pykälän tuloon ovat vaikuttaneet edelliset kokemukset vaalipaikan vesikaaoksesta. ; )

    • Anonyymi

      Vermont muistuttaa monessa suhteessa Pohjoismaita, siis ihan järkevää touhua. Myös melko järkevää on myös Washingtonissa (State), jossa asuin pitemmän aikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      30
      5053
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      264
      4920
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      53
      4423
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      67
      2405
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1838
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      24
      1781
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      18
      1759
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      77
      1704
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      14
      1482
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      106
      1450
    Aihe