https://yle.fi/uutiset/3-12015752 - Hienoa sähellystä taas.
"Mutta Georgian uusi laki sisältää monia kummallisia piirteitä, kuten määräyksen kieltää veden jakaminen äänestysjonossa seisoville. Jos joku muu kuin virallinen äänestysvirkailija jakaa vettä suoraan jonottaville, siitä voi seurata vuosi vankeutta tai 1000 dollarin sakot."
"Esimerkiksi liberaalissa Vermontissa vankilassa oleva vanki voi äänestää, Mississipissä entinen vanki ei välttämättä saa koskaan äänioikeuttaan takaisin."
Luulin että olin jo saavuttanut rajan jossa ihmiskunnan kehitysmahdollisuuksiin ei voisi suhtautua yhtään inhorealistisemmin...
Usko ihmiskuntaan tippui taas pykälän
5
2637
Vastaukset
- Anonyymi
Voi kun on taas hyväuskoinen angsti päällänsä miksi äänestysjonossa on muka jaettu vettä? Siellä on huijattu äänestystuloksissa.
- Anonyymi
Miksi ei olisi jaettu vettä, jos on kuuma ja jonot pitkiä. Miten jonossa voi huijata äänestystuloksissa?
Tuon tarkoituksena on vähentää äänestysaktiivisuutta köyhimmillä alueilla, joissa asuu demokraatteja äänestäviä ihmisiä. Ensin vähennetään äänestyspaikat minimiin, jotta saadaan varmasti pitkiä jonoja muodostumaan. Kun vielä kielletään veden tarjoaminen jonottajille, saadaan taas muutama pois äänestämästä.
Trumppilaista kieroilua demokraattikannattajien äänestysinnon vähentämiseksi.
- Anonyymi
Varhaisista kädellisistä kehittynyt ihminen ei ole täydellinen eläin, se pitää tunnustaa.
Seuraan mielenkiinnolla öyhöttävien valtiomiesten ja valtaapitävien edesottamuksia.
Aivotoiminnan evoluutio on lyhyt ja keskeneräinen mutta niillä korteilla pelataan jotka on käteen saatu. Georgian lakiin vaikuttaa ilmeisesti vaikuttamispykälä: jos äänestyspäivän on kuuma ja jonot pitkiä, niin tottakai sekä demokraatit että republikaanit yrittävät viime minuutin vaikuttamista jakelemalla kansalle vesipulloja, joissa ao. puolueen mainostekstit yms.
Vähän tuntuu siltä, että ko. pykälän tuloon ovat vaikuttaneet edelliset kokemukset vaalipaikan vesikaaoksesta. ; )- Anonyymi
Vermont muistuttaa monessa suhteessa Pohjoismaita, siis ihan järkevää touhua. Myös melko järkevää on myös Washingtonissa (State), jossa asuin pitemmän aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi305053Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2644920Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä534423Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos672405Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461838Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu241781Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont181759Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi771704Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva141482- 1061450