https://yle.fi/uutiset/3-12015752 - Hienoa sähellystä taas.
"Mutta Georgian uusi laki sisältää monia kummallisia piirteitä, kuten määräyksen kieltää veden jakaminen äänestysjonossa seisoville. Jos joku muu kuin virallinen äänestysvirkailija jakaa vettä suoraan jonottaville, siitä voi seurata vuosi vankeutta tai 1000 dollarin sakot."
"Esimerkiksi liberaalissa Vermontissa vankilassa oleva vanki voi äänestää, Mississipissä entinen vanki ei välttämättä saa koskaan äänioikeuttaan takaisin."
Luulin että olin jo saavuttanut rajan jossa ihmiskunnan kehitysmahdollisuuksiin ei voisi suhtautua yhtään inhorealistisemmin...
Usko ihmiskuntaan tippui taas pykälän
5
2463
Vastaukset
- Anonyymi
Voi kun on taas hyväuskoinen angsti päällänsä miksi äänestysjonossa on muka jaettu vettä? Siellä on huijattu äänestystuloksissa.
- Anonyymi
Miksi ei olisi jaettu vettä, jos on kuuma ja jonot pitkiä. Miten jonossa voi huijata äänestystuloksissa?
Tuon tarkoituksena on vähentää äänestysaktiivisuutta köyhimmillä alueilla, joissa asuu demokraatteja äänestäviä ihmisiä. Ensin vähennetään äänestyspaikat minimiin, jotta saadaan varmasti pitkiä jonoja muodostumaan. Kun vielä kielletään veden tarjoaminen jonottajille, saadaan taas muutama pois äänestämästä.
Trumppilaista kieroilua demokraattikannattajien äänestysinnon vähentämiseksi.
- Anonyymi
Varhaisista kädellisistä kehittynyt ihminen ei ole täydellinen eläin, se pitää tunnustaa.
Seuraan mielenkiinnolla öyhöttävien valtiomiesten ja valtaapitävien edesottamuksia.
Aivotoiminnan evoluutio on lyhyt ja keskeneräinen mutta niillä korteilla pelataan jotka on käteen saatu. Georgian lakiin vaikuttaa ilmeisesti vaikuttamispykälä: jos äänestyspäivän on kuuma ja jonot pitkiä, niin tottakai sekä demokraatit että republikaanit yrittävät viime minuutin vaikuttamista jakelemalla kansalle vesipulloja, joissa ao. puolueen mainostekstit yms.
Vähän tuntuu siltä, että ko. pykälän tuloon ovat vaikuttaneet edelliset kokemukset vaalipaikan vesikaaoksesta. ; )- Anonyymi
Vermont muistuttaa monessa suhteessa Pohjoismaita, siis ihan järkevää touhua. Myös melko järkevää on myös Washingtonissa (State), jossa asuin pitemmän aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713338
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541879Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471819Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591714- 771594
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3411540Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811389The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201278- 1581152
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251135