Suomalaisia ja jokunen ulkomaalainen ja harvinaisen paljon. Luulisi matkailijoista elävien yrittäjien pärjäävän hyvin. Onko koskaan ollut kesäturisia näin paljon? Majoitupaikat täynnä, kaupat kuhisee turisteja. Koronasta tietoakaan paitsi kauppa maski.
Jopas on matkailijoita liikkeellä
13
1063
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt näkee, että ei tarvita miljoonainvestointeja, iglukyliä ja saunamailmoja, pelkkä puhdas luonto riittää. Telttaparkkeja enemmän.
- Anonyymi
Tilanne ei pysy kauan tällaisena.
Suomalaiset matkustavat nyt kotimaassa kun on tiukkaa päästa lomailemaan rajojen toisella puolen.
Kyllä korona kohinan loputtua tilanne palautuu ennalleen, suomalaiset lentää etelään ja ulkomaalaiset valloittaa taas Suomen Lapin. - Anonyymi
No suuri osa niistä on juuri saunamaailmaa katsomassa, jos ei ole mitään miksi tulla, niin ei kukaan tulisi. Katso vaikka Kemijärveä, siellä ei juuri ole mitään, ei edes turisteja.
Kyllä Suomessa puhdasta ilmaa on melkein joka puolella, ei vain Lapissa.
Täällä ihmiset unohtavat helposti, että eteläinen Suomi on paljon muutakin kuin vain se pääkaupunki. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No suuri osa niistä on juuri saunamaailmaa katsomassa, jos ei ole mitään miksi tulla, niin ei kukaan tulisi. Katso vaikka Kemijärveä, siellä ei juuri ole mitään, ei edes turisteja.
Kyllä Suomessa puhdasta ilmaa on melkein joka puolella, ei vain Lapissa.
Täällä ihmiset unohtavat helposti, että eteläinen Suomi on paljon muutakin kuin vain se pääkaupunki.Höpö höpö, suomalaiset ovat nähneet saunoja ikiajat. Muuramessa lienee kymmeniä saunoja katsottavana. Kyllä se on lapin tunturi jotka vetää. Liikkukaa ja käykää katsomassa missä ne ihmiset ovat. Jerisjäri itsessään on hieno paikka, mutta pommitettu mökkiä täyteen. Pelkästään Pallasjärvellä käy enempi väkeä kuin jossain luksussaunassa,pelkkä kaunis maisema tulistelupaikkoikkoineen vetää satoja päivässä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpö höpö, suomalaiset ovat nähneet saunoja ikiajat. Muuramessa lienee kymmeniä saunoja katsottavana. Kyllä se on lapin tunturi jotka vetää. Liikkukaa ja käykää katsomassa missä ne ihmiset ovat. Jerisjäri itsessään on hieno paikka, mutta pommitettu mökkiä täyteen. Pelkästään Pallasjärvellä käy enempi väkeä kuin jossain luksussaunassa,pelkkä kaunis maisema tulistelupaikkoikkoineen vetää satoja päivässä.
Minä ainakin tulin juuri saunamaailman takia, Muuramessa ei saa saunoa, ei se katsominen mihinkään riitä. Teidän tunturit ei minua kiinnosta.
Köyhät ne maisemia katsoo, mutta tällaiset paremmat turistit tarvitsee kunnon hotellit ja palvelut. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä ainakin tulin juuri saunamaailman takia, Muuramessa ei saa saunoa, ei se katsominen mihinkään riitä. Teidän tunturit ei minua kiinnosta.
Köyhät ne maisemia katsoo, mutta tällaiset paremmat turistit tarvitsee kunnon hotellit ja palvelut."köyhät ne maisemia kattoo", hohhoi oikea matkailumainos. Ja missä näitä kasvaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"köyhät ne maisemia kattoo", hohhoi oikea matkailumainos. Ja missä näitä kasvaa?
Ai missä kasvaa, minä ainakin olen Espoossa syntynyt ja ikäni siellä asunut. Joka vuosi tullaan Lappiin kalaan ja joskus tutustutaan paikkoihin, kuten saunamaailmaan, tai vastaaviin. Aika heikosti siellä Lapissa kyllä mitään on. Muoniossa on Harriniva ja Saunamaailma, muuten siellä ei ole mitään näkemisen tai tutustumisen arvoista, kalastuksen lisäksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai missä kasvaa, minä ainakin olen Espoossa syntynyt ja ikäni siellä asunut. Joka vuosi tullaan Lappiin kalaan ja joskus tutustutaan paikkoihin, kuten saunamaailmaan, tai vastaaviin. Aika heikosti siellä Lapissa kyllä mitään on. Muoniossa on Harriniva ja Saunamaailma, muuten siellä ei ole mitään näkemisen tai tutustumisen arvoista, kalastuksen lisäksi.
Joopa joo vai espoolainen:)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joopa joo vai espoolainen:)
Aivan niin, eikä se sinun epäilyistä mihinkään muutu, passissa lukee, syntymäpaikka: Espoo
Sinulle voi olla vaikea käsittää, että Muonion palstalle voi kirjoitella vaikka Ameriikasta, jos niin haluaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan niin, eikä se sinun epäilyistä mihinkään muutu, passissa lukee, syntymäpaikka: Espoo
Sinulle voi olla vaikea käsittää, että Muonion palstalle voi kirjoitella vaikka Ameriikasta, jos niin haluaa.Sinulla on vain yksi mielipide. Älä yleistä että lapissa käy pelkästään teitä rikkaita. Minulla on miljonääriähyväpäiväntuttuina ja he sanovat lapin luonto joka vetää ei joku hotellihuone. Eikä siin saunassa mitään vikaa ole, hyvä lisä matkailulle. Suurin osa on vielä hyvällä mielin luonnossa ja tulevat uudelleenkin. Harva kuvaa hotelleja ja saunomista, mutta maisemakuvat on suosittuja. Kireitä siimoja tuittupää:)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinulla on vain yksi mielipide. Älä yleistä että lapissa käy pelkästään teitä rikkaita. Minulla on miljonääriähyväpäiväntuttuina ja he sanovat lapin luonto joka vetää ei joku hotellihuone. Eikä siin saunassa mitään vikaa ole, hyvä lisä matkailulle. Suurin osa on vielä hyvällä mielin luonnossa ja tulevat uudelleenkin. Harva kuvaa hotelleja ja saunomista, mutta maisemakuvat on suosittuja. Kireitä siimoja tuittupää:)
Minä kyllä sanoinkin, että köyhät ne maisemia katselee, me parempi osaiset tarvitsemme muutakin. Köyhät ei juuri sinne tulouta paljoakaan teidän elannon eteen, toisin kuin ne turistit jotka käyttävät palveluita.
Me kalamatkaajat olemme ehkä ensimmäinen suurempi ryhmä Lapin kävijöitä. Minä kävin Lapissa kalassa isän kanssa jo 60-luvun puolivälistä asti. Olin silloin noin kymmen vuotias.
Silloin oli Lapin tiet pääosin hiekka- ja sorateitä, eikä palveluja juuri ollut. Teltassa asuttiin ja perhokalastuskin oli siellä Tenoa lukuun ottamatta melko tuntematonta. Siihen aikaan maisemat olivat minusta eksoottiset ja tekivät vaikutuksen. Muistan kuinka Norjan puolen töppyrät tuntuivat isoilta ja Vetikon kylän kohdilta kiipesinkin isoimman huipulle, kun isä ja Lukkarin Jouni veivät minut veneellä yli, jotta pääsin sinne kiipeämään. Hienoja muistoja nuo nuoruuden kalaretket Lapissa.
Tänä päivänä siellä on palvelut aika hyvässä kuosissa ja ne on nykyisin välttämättömyys, jos siellä turismia sinne halutaan. Ne ei tunturit kauaa ketään kiinnosta, ei sillä turisteja sinne saada. Minä olen ikäni siellä käynyt ja se johtuu minun perhokalastus harrastuksesta, ei maisemien katselusta, niihin turtuu hyvin nopeasti.
- Anonyymi
Hyvähän se on, että on turisteja ja tuovat valuuttaa kuntaan ja yrittäjille toimeentuloa, eikä kuulu valituksia, että menee huonosti, että konkka on ainoa vaihtoehto, vai onko kunnassa yhtään yritystä joutunut konkkaan ja edes uhan alla
- Anonyymi
Sanovat, että joskus 70-luvulla ollut näin vilkas liikenne. Kymmenen auton letkoja ja aika harva ulkomaalainen, suomalaiset ovat löytäneet uuden matkailukohteen. Jotain hyvää näillekin palstoille että ei kaikki ole kenkkuilua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4533876Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501266
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047