"Anal"...?

Anonyymi

Miten kääntyisi englannin sana anal, siis se joka kuvaa persoonallisuudenpiirteitä eikä rektumia.

2

327

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ylisäntillinen, turhantarkka, pedantti, jotain tuollaista. Ja eiköhän se sieltä Freudin anaali-kehitysvaiheesta juuri tule tuo sana.

    • Freudilaisen psykologian termiä vastaava englanninnos anal retentive ei enää ole tiedemiesten suosiossa, vaan kyseisen oireiden monien erilaisten vivahde-erojen vuoksi on annettu suomessa yleisnimi vaativa persoonallisuus. Olen nähnyt kirjoissa käytettävän termiä anaalinen, mutta taitaa aika harva ymmärtää, mitä sillä tarkkaan ottaen tarkoitetaan.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Vaativa_persoonallisuus

      Kyseessä on siis laaja spektri erilaisia käyttäytymismalleja, joiden johdosta ihminen saattaa saada maineen pedanttina nipottajana. ; )

      No, leikki sikseen, pahimmillaan tuollainen käytöshäiriö tuhoaa uhrin niin sosiaaliset suhteet kuin työurankin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3422
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3242
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      3048
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      50
      2663
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1983
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1870
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1545
    9. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1421
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1350
    Aihe