Hyvinvointivaltion paradoksi 2000-luvulla

Suomen pohjoismaisen hyvinvointivaltion rakensivat sdp, vasemmisto, työväenliike=ammattiyhdistysliike työllään. Kokoomus, EK ja muut porvariryhmät ajoivat Suomeen yövartijavaltiota, jossa yhteiskunta hoitaa vain turvallisuuden ja hyväosaisten omaisuudensuojan.


Hyvinvointivaltion paradoksi

Vasemmiston, sdp:n ja työväenliikkeen lue = ay-liikkeen rakentaman Suomen Pohjoismaisen hyvinvointivaltion paradoksi on se että se luo hyvinvoinnin lisääntymisen takia kasvavan hyväosaisten kermaperseiden luokan, joka oikeistolaistuu, alkaa äänestää kokkareita ja muita porvaripuolueita sekä haluaa varmistaa etuasemansa ja maksimoida etunsa muiden laskuun porvaripolitiikalla.

Tästä syystä se alkaa veronapista eikä halua maksaa enää kymmenyksiään eli maksukyvyn mukaisia progressiivisia verojaan. Itsekkyys ja narsismi kasvaa ja politiikka oikeistolaistuu, jonka seurauksena on hyvinvointivaltion ja hyvinvointipalveluiden, oikeusvaltion, sopimusyhteiskunnan, demokratian sekä infran alasajo, valtionomaisuuden, luonnonvarojen ja luonnollisten monopolien yhtiöittäminen, yksityistäminen ja myyminen ulkomaisille sijoittajille.

.

Vasemmisto, sdp ja työväenliike loivat Suomen hyvinvointivaltion
http://hirvasnoro.blogspot.com/2008/05/vasemmistoenemmist-1958-ja-tylisten.html
"Suomalaisen yhteiskunnan suunnasta käytiin kiihkeä taistelu 1950-luvulla. Oikeisto lähti vastahyökkäykseen työväenliikkeen sodanjälkeisiä saavutuksia vastaan, mutta koki takaiskun vuoden 1958 vaaleissa.

Eduskunnan ensimmäinen vasemmistoenemmistö tuotti uuden hegemonian, jonka tuloksena syntyi hyvinvointivaltio.

Suomalaisen yhteiskunnan ratkaiseva käänne kohti hyvinvointivaltiota alkoi vuoden 1956 yleislakon jälkeen. Siitä käynnistyi kiihkeä kahden vuoden jakso, jona oikeisto kävi vastahyökkäykseen työväenliikkeen sodanjälkeisiä saavutuksia vastaan.

Kärjistyneen vastakkainasettelun synnyttämä eduskunnan ensimmäinen vasemmistoenemmistö vuonna 1958 taittoi niskat porvarien politiikalta.

Nyt itsestään selviltä tuntuvat uudistukset, kuten työttömyysvakuutus, viisipäiväinen työviikko ja työeläkejärjestelmä pantiin silloin alulle.

Mutta ilman kansalaisten joukkoliikettä se ei olisi onnistunut. Kerta toisensa jälkeen työläiset osoittivat joukkovoimaansa kaupunkien kaduilla ja eduskuntatalon edustalla, ja muuttivat näin historian kulun.

1950-luvun kamppailujen taustana oli työläisten elintason nousu sodan jälkeen. Palkkoja ja ostovoimaa kasvattivat niin lakot kuin hallitusten toimetkin. Velaksi ei silti eletty, päinvastoin. Suomen julkinen talous oli ylijäämäinen koko ajanjakson 1948-1990 ja valtion velka aleni 1950-luvulla.

Päivi Uljaksen keskeinen väite kuuluu, että vuonna 1953 oikeisto käynnisti ryhtiliikkeen tarkoituksenaan muuttaa harjoitettu talouspoliittinen linja. Hänen mukaansa porvarien tavoitteena oli palauttaa sodan jälkeen menettämänsä asemat ja 1930-lukulainen ”yövartijavaltio”, jossa julkisen vallan rooli rajataan mahdollisimman suppeasti järjestyksen turvaamiseen ja omaisuuden suojelemiseen."

Hyvinvointivaltio vai yövartijavaltio? Suomi valitsi SDP:n, vasemmiston ja työväenliikkeen johdolla onneksi hyvinvointivaltion !

Lähde: Päivi Uljas: Kun Suomi punastui – Talonpoikaisesta yhteiskunnasta hyvinvointivaltioksi.

.

SDP jatkaa edelleen hyvinvointivaltion kehittämistä viimeisimpänä toiseen asteen oppivelvollisuus ja sen ilmaiset oppimateriaalit. Väsymätöntä työtä isänmaan ja kansan eteen
36144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Kansallinen omistus on kokpanssille kauhistus ja sosialismia, joka pitää yksityistää keinolla millä hyvänsä. Vertaa vaikka Norjan työväenpuolueen kansallistaman öljytuotannon luomaa 1 100 miljardin dollarin maailman suurinta kansallista "sosialismi"rahastoa, joka olisi Suomessa täysin mahdoton ajatus. Suomihan on onnistuneesti porvaripolitiikalla purkanut sosialismia luovuttaen mm. lannoitefosfaattivarannot, kultavarannot jne. kansallisaarteensa sekä kantasähköverkon Caruna ja antenniverkon Digita ym. luonnolliset monopolit ulkomaisten yksityisten sijoitusyhtiöiden haltuun. Yksityistäminen tai kuolema !

Äänestä
  • Tuo on kyllä totta.

    Äänestä

  • Kyllähän tästä maailman parhaasta hyvinvointivaltiosta eniten taloudellisesti hyötyneiden pitää oma kunniavelkansa maksukyvyn mukaiset verot maksaa. Ei olla itsekkäitä kunniattomia paskiaisia, eihän?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllähän tästä maailman parhaasta hyvinvointivaltiosta eniten taloudellisesti hyötyneiden pitää oma kunniavelkansa maksukyvyn mukaiset verot maksaa. Ei olla itsekkäitä kunniattomia paskiaisia, eihän?

    Kaikki hyöty itse jo impattu, mutta mitään ei viitsittäisi muille ja tuleville sukupolville tästä kunniavelasta antaa takaisin. Perin itsekeskeisen ja luonnevikaisen narsistista 👎

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllähän tästä maailman parhaasta hyvinvointivaltiosta eniten taloudellisesti hyötyneiden pitää oma kunniavelkansa maksukyvyn mukaiset verot maksaa. Ei olla itsekkäitä kunniattomia paskiaisia, eihän?

    Yksi kaikkien ja kaikki yhden puolesta, sosiaalidemokratia.

    Äänestä

Köyhät työläiset voivat nyt lyöttäytyä yhteen ja vallata käyttöönsä tyhjät tehtaat ja teollisuushallit. Heillä on mahdollisuus näyttää, kuinka vasemmisto-demarit pyörittävät tuottavaa teollisuutta.
Lopeta ruikutus, näytä taitosi, työläinen!

Äänestä
  • Viimenen sammuttaa valot... eiku ei tarvikaan ne sammuu ihan itsestään.

    Äänestä

  • Työläinen olet sinäkin jos sen vaan tajuaisit ja olisit realisti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Työläinen olet sinäkin jos sen vaan tajuaisit ja olisit realisti.

    Kuinka varakas pitää olla äänestääkseen kokoomusta..

    Mulla omakotitalo maasturi hybridi elän pääomatuloillsni en äänestä kokoomus vasb sdp

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuinka varakas pitää olla äänestääkseen kokoomusta..

    Mulla omakotitalo maasturi hybridi elän pääomatuloillsni en äänestä kokoomus vasb sdp

    Minulla ei ole tuota vähää, mitä sinulla, mutta äänestän kokoomusta.

    Kokoomus tuntuu olevan ainoa puolue, jossa on sen verran järkeviä ihmisiä että pitävät Suomea pystyssä. Vasemmisto vaan jakaa rahaa, verottaa ja ottaa velkaa. Valitettavasti näin, ottaisivat oppia Ruotsin demareita, joille itsenäisyyden perusta on riippumattomuus ja sen he saavat etteivät ylivelkaannu.

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    Minulla ei ole tuota vähää, mitä sinulla, mutta äänestän kokoomusta.

    Kokoomus tuntuu olevan ainoa puolue, jossa on sen verran järkeviä ihmisiä että pitävät Suomea pystyssä. Vasemmisto vaan jakaa rahaa, verottaa ja ottaa velkaa. Valitettavasti näin, ottaisivat oppia Ruotsin demareita, joille itsenäisyyden perusta on riippumattomuus ja sen he saavat etteivät ylivelkaannu.

    oikeasatihan Suomi tuhoutui 1987 kun kokoomus pääsi ensi kerrn hallitukseen, mieti sitä ja puolueesi "saavutusta".

    Äänestä

Se kaikki oli yhtenäiskulttuurin aikaa, jolle voidaan pikku hiljaa sanoa hyvästit lopullisesti - tämä kansakunta hajoaa vasemmalle, oikealle ja lukuisiin rinnakkaisyhteiskuntiin.

Se oli aikaa ennen EU:ta, monikulttuuria, islamisaatiota tai WOKEa ja intersektionaalista antivalkoista mädätystä.

Se mitä joku Kokoomus tai SDP - tai jopa vasemmisto - olivat joskus ennen, sillä ei ole mitään tekemistä enää sen kanssa mitä ne ovat nykyään.

Äänestä
  • Tämän maan rakentaneen proletariaatin yhtenäisyyttä tällä massamamutuksella ja monikulttuurisuuskehityksellä nimenomaan koitetaan hajottaa. Globaalin eliitin hajoita- ja hallitse "Babel Tower Plan" on juuri EU:n idea "Kalergi-suunnitelma". Kansallinen-, kielellinen-, kulttuurillinen-, rodullinen- ja uskonnollinen hajaannus. Ei turhaan EU:n rakennus ole rakennettu Baabelin tornin mukaan. http://www.joukokoistinen.fi/raamattuluennot/lopunajat-raamatun-ilmoituksessa/71-baabelin-torni

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tämän maan rakentaneen proletariaatin yhtenäisyyttä tällä massamamutuksella ja monikulttuurisuuskehityksellä nimenomaan koitetaan hajottaa. Globaalin eliitin hajoita- ja hallitse "Babel Tower Plan" on juuri EU:n idea "Kalergi-suunnitelma". Kansallinen-, kielellinen-, kulttuurillinen-, rodullinen- ja uskonnollinen hajaannus. Ei turhaan EU:n rakennus ole rakennettu Baabelin tornin mukaan. http://www.joukokoistinen.fi/raamattuluennot/lopunajat-raamatun-ilmoituksessa/71-baabelin-torni

    Linkin kuvassa on kaksi rakennusta. Vasemman puoleinen on Brueghelin maalaus Baabelin tornista, ja oikean puoleinen on Strasbourgissa oleva EU:n parlamenttirakennus. On tunnustettu tosiasia, että parlamenttirakennuksen suunnittelussa on esikuvana ollut tuo Brueghelin Baabelin torni.

    Baabel kuvaa tilannetta, jossa ihmiskunnalla oli yksi kieli, yksi hallitus ja yhteinen päämäärä. Eli jotakin samaa, johon tänä aikana globalisaatiossa pyritään. Baabel oli myös paikka, jossa ihmiskunta uhmakkaasti suunnitteli rakentaa tornin, jonka huippu ulottuisi taivaaseen asti (1. Moos. 11). Tavoitteena oli siis tulla Jumalan veroiseksi. Siksi Jumala sekoitti heidän kielensä ja esti koko yrityksen. Sen jälkeen Baabel (tai Babylon) on läpi Raamatun symbolina kaikelle sille, mikä on turmeltunutta ja Jumalan tahdon vastaista. Babylonin tuomiolle ja tuholle omistetaan jopa kaksi lukua Raamatun viimeisessä kirjassa, Ilmestyskirjassa (luvut 17 ja 18).

    Tätä taustaa vasten en voi kuin ihmetellä, miksi juuri tuo Baabelin torni on pitänyt ottaa esikuvaksi EU:n parlamenttirakennukseen! Jopa tuo Raamatussa olevan esikuvan keskenjäänyt toteutus tulee selvästi esille Strasbourgin rakennuksessa. Eikö mitään muuta parempaa arkkitehtuurista mallia muka ollut? En voi välttyä ajatukselta ja kysymykseltä: mikä ihmeen voima ja henki tuon kaiken takana on?!

    Se jolla ymmärrystä on..

    Äänestä

Valmistahan ei ole tullut.

Äänestä

Juurikin tämä. Omassa isässäni sen näin kun kommunismin peloissaan aina kokoomusta vuodesta toiseen äänesti. Ihmettelee kun toimeentulo aina vain heikkenee.

Äänestä

voi voi. hyvinvointivaltio on rakennettu suomen ulkomaankaupalla eikä millään politiikalla. tekstin perusteella olet keskimääräistä oppineempi hallintoalamainen mutta itse ydin- asia on jäänyt oppimatta. voi- voi.

Äänestä

Pohjoismainen hyvinvointivaltiohan on lähinnä kristillistä ihannetta, siksi se on antikristillisten voimien hyökkäyksen kohteena koko ajan.

Äänestä
  • Kapitaali-imperiumi on väärää mammonan epäjumalaa palvovan lahkon peto ja baabelin portto, joka perustuu eriarvoistamiseen, ihmisriistoon ja orjuuttamiseen. Antikristillistä puuhaa, josta on lähimmäisen rakkaiden sanoma kaukana. Tee parannus !

    Äänestä

erityisesti maassamme vasemmisto oli pitkissä lakoissa bolsevikkien
neuvojen mukaan tuhoten monta elinkeino alaa ja estäen ulkolaisen
pääoman tulon työllistämään
Ruotsissa ei tuollaista hulluutta ollut joten maa tellistui ja palkat nousivat

joten suomalaiset pääsivät 500 000 hengen voimalla sinne töihin, mikä
olisi ollut töölläkin mahdollista bolsevikkiemm äänestämättä jättämällä

Äänestä
  • Työläinen halusi vain tekemänsä ahkeran työn tuottamasta lisäarvosta eli "työnsä hedelmistä" oman osansa, selkänahastaan loisivan vaatiessa yhä suuremman osan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Työläinen halusi vain tekemänsä ahkeran työn tuottamasta lisäarvosta eli "työnsä hedelmistä" oman osansa, selkänahastaan loisivan vaatiessa yhä suuremman osan.

    Ja silti, tyhmä työläinen äänestää puolueita, jotka muistavat työläistä silloin kun rahaa tarvitaan lisää.
    Tyhmä prole myös kannattaa monikulttuurisuutta, joka syö prolen nettopalkkaa, mutta se on kivaa sanovat puolueet joita prole uskollisesti äänestää.
    Tyhmä kuli kannattaa myös työperäistä maahanmuuttoa, muutenhan tuo yksinkertainen kuli olisi rasisti, ainakin äänestämänsä puolueen mukaan.
    Tulevaisuudessa tyhmä kulakki tulee elämään köyhyysrajalla, oli työssä tai ei, koska tyhmää kulakkia ei palkata hyviin virkoihin edes äänestämäänsä puolueeseen.
    Suomi on täynnä hyödyllisiä idiootteja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja silti, tyhmä työläinen äänestää puolueita, jotka muistavat työläistä silloin kun rahaa tarvitaan lisää.
    Tyhmä prole myös kannattaa monikulttuurisuutta, joka syö prolen nettopalkkaa, mutta se on kivaa sanovat puolueet joita prole uskollisesti äänestää.
    Tyhmä kuli kannattaa myös työperäistä maahanmuuttoa, muutenhan tuo yksinkertainen kuli olisi rasisti, ainakin äänestämänsä puolueen mukaan.
    Tulevaisuudessa tyhmä kulakki tulee elämään köyhyysrajalla, oli työssä tai ei, koska tyhmää kulakkia ei palkata hyviin virkoihin edes äänestämäänsä puolueeseen.
    Suomi on täynnä hyödyllisiä idiootteja.

    Jos katsoo Anna Kontulan kolmansien maiden halpatyövoiman saatavuusharkinnan poistoa ajaneen lakialoitteen allekirjoittajia niin tuttujen asiaa ajaneiden puolueiden kaikkien tai lähes kaikkien kansanedustajien nimet listassa.
    Ainoastaan perussuomalaosten, sdp:n ja vasemmistoliiton osalta nimilista lyhyt

    Aloitteessa ehdotetaan ulkomaalaislakia muutettavaksi siten, että EU- ja ETA-alueen ulkopuolelta tuleviin, Suomessa työlupaa hakeviin sovellettavasta, ns. työvoiman saatavuusharkinnasta luovuttaisiin

    https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/Lakialoite/Sivut/LA_41 2017.aspx

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos katsoo Anna Kontulan kolmansien maiden halpatyövoiman saatavuusharkinnan poistoa ajaneen lakialoitteen allekirjoittajia niin tuttujen asiaa ajaneiden puolueiden kaikkien tai lähes kaikkien kansanedustajien nimet listassa.
    Ainoastaan perussuomalaosten, sdp:n ja vasemmistoliiton osalta nimilista lyhyt

    Aloitteessa ehdotetaan ulkomaalaislakia muutettavaksi siten, että EU- ja ETA-alueen ulkopuolelta tuleviin, Suomessa työlupaa hakeviin sovellettavasta, ns. työvoiman saatavuusharkinnasta luovuttaisiin

    https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/Lakialoite/Sivut/LA_41 2017.aspx

    Jumantsuka KAIKKI kokoomuksen, kepun, rkp:n ja vihreiden edustajat 👎

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos katsoo Anna Kontulan kolmansien maiden halpatyövoiman saatavuusharkinnan poistoa ajaneen lakialoitteen allekirjoittajia niin tuttujen asiaa ajaneiden puolueiden kaikkien tai lähes kaikkien kansanedustajien nimet listassa.
    Ainoastaan perussuomalaosten, sdp:n ja vasemmistoliiton osalta nimilista lyhyt

    Aloitteessa ehdotetaan ulkomaalaislakia muutettavaksi siten, että EU- ja ETA-alueen ulkopuolelta tuleviin, Suomessa työlupaa hakeviin sovellettavasta, ns. työvoiman saatavuusharkinnasta luovuttaisiin

    https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/Lakialoite/Sivut/LA_41 2017.aspx

    Työperäisen maahanmuuton halajaminen ei siis millään tavalla liity pääosin vihervasemmistoon sen enempää kuin porvarismiin. Itse asiassa vihreät ja porvaripuolueista kokoomus ovat Suomen pahimmat työperäisen ja pakolaisbisnesmaahanmuuton halaajat, vaikka todellakin Suomen yli 600 000 työnhakijan lisäksi yli 500 000 000 EU/ETA työmarkkina-alueen kaikki työnhakijat ovat käytettävissä, mm. Baltian ja muun Itä-Euroopan halpatyöläiset. Mutta sekään työvoima ei ole kaverikapitalistille enää tarpeeksi halpaa tai riistettävissä työehdoissa ja palkkauksessa

    YLE: 2,90 euroa tunnilta on ulkomailta tulleille työntekijöille arkipäivää – alipalkkauksen kriminalisointi voisi auttaa, mutta vielä se ei ole toteutunut
    https://yle.fi/uutiset/3-11119995
    "Nyt Marinin hallitusohjelmassa luvataan selvittää uusia keinoja alipalkkaukseen puuttumiseksi."

    Alipalkkaus pitäisi hetimiten kriminalisoida ja sanktioida, sekä ay-liikkeelle antaa ryhmäkanneoikeus asiassa.
    Tämä vähentäisi hinkua tuottaa Suomeen ihmisriistoon perustuvaa kolmansien maiden halpatyövoimaa, joka parantaisi myös suomalaisten työnhakijoiden asemaa sekä estäisi palkkojen halpuuttamista.

    Kummasti porvaripuolueet ja jopa perussuomalaiset ovat jarrutelleet tätä tolkun ja oikeusvaltion toimea.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jumantsuka KAIKKI kokoomuksen, kepun, rkp:n ja vihreiden edustajat 👎

    Ei yllättänyt.

    Äänestä

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16247954/perintorikkaat-eivat-osaa-lisaantya-eivatka-opi-lukemaan-ilman-tukea

https://keskustelu.suomi24.fi/t/10528765/suomen-de-fakto-yksipuoluejarjestelma

Suomi on EU:n korruptoitunein valtio, jossa välinpitämättömimmät ja ahneimmat päättäjät.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/15814032/koyhyyteen-pakotettujen-kerattava-joukkokanne-eduskunnan-korruptiota-vastaan

Tulevissa eduskuntavaaleissa, on historian alhaisin äänestysprosentti tulossa, kun hallitus / eduskunta pettivät puoli miljoonaa sairaus-kansaneläkeläistä, heitteille jättämällä, äärimmäiseen köyhyyteen ilman aitoa oikeusturvaa.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16657944/kansanedustajat-eivat-edusta-enaa-demokratiaa--sananvapauksien-estaminen-on-iso-rikos-#comment-105133340

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16666010/koronan-riskiryhmat-800ekk-orjuuselakkeilla-ilman-aitoa-oikeusturvaa-suomessa

Äänestä

Demarit lanseerasi 9e/päivä-orjajärjestelmän.

Äänestä
  • PersKeKo-porvarit lanseerasivat aktiivimallin, jossa ahkeruudestakin sakotetaan.

    Äänestä

Niin on.

Äänestä

Ullatus!

Äänestä

SDP kehittää kannattajilleen mukavuusvointivaltiota, jonka kustantavat tulevat sukupolvet. Maksajat opettelevat nyt konttaamaan ja puhumaan. Myöhemmin he opettelevat maksamaan demarien väärillä vitosilla tekemien mukavuusostoksien laskuja.

Äänestä

AY-liike on puolustanut työväestön etuja Kokoomuksen riistoa vastaan ja juuri AY-liikkeen ansiosta moni työläinen on voinut kerryttää palkastaan säästöjä. Nuo vähän vaurastuneet työläiset ovat huomanneet, että sijottamalla säästönsä ihmisoikeusia polkevien kolmansien maiden rahastoihin, muiden riistoon, saa huimia tuottoja verovapaasti, koska Kokoomus on veronkierron järjestänyt. Paradoksi on, että kun AY-liike on suojellut noita ihmisiä Kokoomuksen riistolta, haluaa tuo porukka siirtyä riistäjien leiriin verovapaiden pääomatuloen vuoksi ja puukottaa AY-liikettä selkään äänestämällä Kokoomusta, jonka yksi päätaivoite on AY-liikkeen hävittäminen ja pääomatulojen ikuinen verovapaus, sekä pienituloisten ansioverotuksen kiristäminen. Kokoomuat äänestävä duunari on kuin omia vanhempiaan puukottava lapsi.

Äänestä

Kokoomus tavoittelee Suomen sodanjälkeisen historian oikeistolaisinta hallitusta ”talousoikeistolaista hallitusta”
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009459456.html
"Sdp:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman on tyrmistynyt kokoomuksen ryhmäpuheenjohtaja Kai Mykkäsen lausunnoista Ilta-Sanomien Haapala-tv:ssä. Lindtmanin mukaan Mykkäsen esiintyminen ei jättänyt mitään arvailujen varaan.

– Kokoomus kertoo avoimesti tavoittelevansa uudenlaista ”talousoikeistolaista hallitusta” yhdessä perussuomalaisten kanssa. Rakenteilla on Suomen sodanjälkeisen historian oikeistolaisin hallitus, jos vain vaalitulos sen mahdollistaa, Lindtman sanoo tiedotteessa.

– Leikkausvimma on niin kova, että ryhmäpuheenjohtaja Mykkänen ei edes vaaleja malttaisi käydä. Viikkoa ennen ennakkoäänestystä suomalaisille kerrotaan, keiden kaikkien pitää ”nöyrtyä” kokoomuksen tahtoon miljardileikkausten ja talousoikeistohallituksen aikaansaamiseksi.

Lindtmanin mukaan vaaliasetelma on nyt niin kirkas kuin se voi olla. Hän näkee ainoan vaihtoehdon kokoomuksen ja perussuomalaisten liitolle olevan, että Sdp nousee vaalien ykköseksi.

Lindtman näkee kokoomuksen tavoitteisiin kuuluvan miljardien leikkaukset terveys- ja vanhuspalveluiden rahoituksesta ja pienituloisiin kohdistetut sosiaaliturvaleikkaukset yhdistettynä suurituloisia hyödyttäviin veronalennuksiin.

– Talousoikeistohallituksen maksumiehiksi joutuvat pienituloiset, sairaat ja palkansaajat heikkenevien palvelujen ja kutistuvan sosiaaliturvan muodossa. Ja kuten valtionvarainministeriön julkaisema menokartoitus osoittaa, tulilinjalla on myös eläkkeet, mikäli indeksit aiotaan laittaa miljardileikkuriin, Lindtman sanoo."

Jopa Sipilän, Orpon ja Soinin PersKeKo-porvarihallitus jää toiseksi kokoomuksen suunnitelmien edessä.

Pieni- ja keskituloiset kyykkyyn. Leikkauslista on 1,5 kertainen verrattuna Sipilän KiKy porvrihallituksen listaan.

Ja Sipilän hallituksesta on paha pistää pahemmaksi. Rikkain 10 % vaurastui, loput 90% köyhtyi (Tilastokeskus).

Taantumukselliset oikeistovoimat yrittävät taas revanssia hyvinvointivaltiodemokraatteja vastaan.

Äänestä

Nyt on pataporvarin kokoomustan oikeiston hyökkäys hyvinvointivaltiota kohtaan käynnissä jopa Sipilän kautta voimakkaammin.

Äänestä
  • Totta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Suomen pohjoismaisen hyvinvointivaltion rakensivat sdp, vasemmisto, työväenliike=ammattiyhdistysliike työllään. Kokoomus, EK ja muut porvariryhmät ajoivat Suomeen yövartijavaltiota, jossa yhteiskunta hoitaa vain turvallisuuden ja hyväosaisten omaisuudensuojan.


Hyvinvointivaltion paradoksi

Vasemmiston, sdp:n ja työväenliikkeen lue = ay-liikkeen rakentaman Suomen Pohjoismaisen hyvinvointivaltion paradoksi on se että se luo hyvinvoinnin lisääntymisen takia kasvavan hyväosaisten kermaperseiden luokan, joka oikeistolaistuu, alkaa äänestää kokkareita ja muita porvaripuolueita sekä haluaa varmistaa etuasemansa ja maksimoida etunsa muiden laskuun porvaripolitiikalla.

Tästä syystä se alkaa veronapista eikä halua maksaa enää kymmenyksiään eli maksukyvyn mukaisia progressiivisia verojaan. Itsekkyys ja narsismi kasvaa ja politiikka oikeistolaistuu, jonka seurauksena on hyvinvointivaltion ja hyvinvointipalveluiden, oikeusvaltion, sopimusyhteiskunnan, demokratian sekä infran alasajo, valtionomaisuuden, luonnonvarojen ja luonnollisten monopolien yhtiöittäminen, yksityistäminen ja myyminen ulkomaisille sijoittajille.

.

Vasemmisto, sdp ja työväenliike loivat Suomen hyvinvointivaltion
http://hirvasnoro.blogspot.com/2008/05/vasemmistoenemmist-1958-ja-tylisten.html
"Suomalaisen yhteiskunnan suunnasta käytiin kiihkeä taistelu 1950-luvulla. Oikeisto lähti vastahyökkäykseen työväenliikkeen sodanjälkeisiä saavutuksia vastaan, mutta koki takaiskun vuoden 1958 vaaleissa.

Eduskunnan ensimmäinen vasemmistoenemmistö tuotti uuden hegemonian, jonka tuloksena syntyi hyvinvointivaltio.

Suomalaisen yhteiskunnan ratkaiseva käänne kohti hyvinvointivaltiota alkoi vuoden 1956 yleislakon jälkeen. Siitä käynnistyi kiihkeä kahden vuoden jakso, jona oikeisto kävi vastahyökkäykseen työväenliikkeen sodanjälkeisiä saavutuksia vastaan.

Kärjistyneen vastakkainasettelun synnyttämä eduskunnan ensimmäinen vasemmistoenemmistö vuonna 1958 taittoi niskat porvarien politiikalta.

Nyt itsestään selviltä tuntuvat uudistukset, kuten työttömyysvakuutus, viisipäiväinen työviikko ja työeläkejärjestelmä pantiin silloin alulle.

Mutta ilman kansalaisten joukkoliikettä se ei olisi onnistunut. Kerta toisensa jälkeen työläiset osoittivat joukkovoimaansa kaupunkien kaduilla ja eduskuntatalon edustalla, ja muuttivat näin historian kulun.

1950-luvun kamppailujen taustana oli työläisten elintason nousu sodan jälkeen. Palkkoja ja ostovoimaa kasvattivat niin lakot kuin hallitusten toimetkin. Velaksi ei silti eletty, päinvastoin. Suomen julkinen talous oli ylijäämäinen koko ajanjakson 1948-1990 ja valtion velka aleni 1950-luvulla.

Päivi Uljaksen keskeinen väite kuuluu, että vuonna 1953 oikeisto käynnisti ryhtiliikkeen tarkoituksenaan muuttaa harjoitettu talouspoliittinen linja. Hänen mukaansa porvarien tavoitteena oli palauttaa sodan jälkeen menettämänsä asemat ja 1930-lukulainen ”yövartijavaltio”, jossa julkisen vallan rooli rajataan mahdollisimman suppeasti järjestyksen turvaamiseen ja omaisuuden suojelemiseen."

Hyvinvointivaltio vai yövartijavaltio? Suomi valitsi SDP:n, vasemmiston ja työväenliikkeen johdolla onneksi hyvinvointivaltion !

Lähde: Päivi Uljas: Kun Suomi punastui – Talonpoikaisesta yhteiskunnasta hyvinvointivaltioksi.

.

SDP jatkaa edelleen hyvinvointivaltion kehittämistä viimeisimpänä toiseen asteen oppivelvollisuus ja sen ilmaiset oppimateriaalit. Väsymätöntä työtä isänmaan ja kansan eteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu