Mitenkä tuollaisen sitten keittäisi 5 minuutin munaksi saamatta salmonellaa? Pitäisikö ensin keittää niin pitkään, että kakka irtoaa munasta ja vaihtaa sen jälkeen puhdas keitinvesi? Kypsyykö muna taukoajalla, kun odotetaan veden uudelleen kiehumista? Sehän jää kuumaksi ensimmäisen keiton jäljiltä.
Kakkanen muna
18
280
Vastaukset
- Anonyymi
Peset kananmunan ensin kylmällä vedellä puhtaaksi, jos siinä mielestäsi on likaa ja keität normaalisti kiehuvassa vedessä. Ei ainakaan minun käyttämissäni kaupoissa myydä likaisia munia.
- Anonyymi
On niissä joskus jotain pientä, höyhenkin tai untuva. Jos rikkoo kuoret niin pitäisi kuivatakin ettei tipu vettä ruokaan, eihän ne mahdolliset bakteerit kylmällä vedellä kuole, mutta varmaankin jos kuumentaa ruuan.
- Anonyymi
Kakkanen muna oli S-kaupan kotimainen vapaa muna.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On niissä joskus jotain pientä, höyhenkin tai untuva. Jos rikkoo kuoret niin pitäisi kuivatakin ettei tipu vettä ruokaan, eihän ne mahdolliset bakteerit kylmällä vedellä kuole, mutta varmaankin jos kuumentaa ruuan.
Salmonella-Ella kuolee 74- asteessa kymmenessä minuutissa eli 5 minsan muna ilman esipesua ei taida onnistua.
Salmonellaa on noin pari sataa eri plaatua - osa munan pinnalla ja osa pääsee jopa munan sisälle. Suomi toisin muu Eurooppa testaa kaikki salmonellan variantit eikä vain niitä yleisimpiä ja näin Suomi on salmonella-vapain maa maailmassa. Suomessa on keskimäärin 1% siipikarjatuotannosta salmonella-saastunutta, joten munan käsin pesu puhtaaksi ja keittäminen löysäksi riittää pitämään pöpöt poissa.
Euroopassa tilanne on toisin, mutta eivät hekään ole kuolleet ripuliin kuten hyvin on nähty tiramisujensa kanssa.
- Anonyymi
Alan miehet on kertoneet, että viikon paasto ja vielä suolihuuhtelu ennen h-hetkeä auttaa kakkamunaongelmaan...
- Anonyymi
Kannattaa paistaa kunnolla molemmin puolin pannus. Paskaset kuoret jää sit roskiin. Pannu viel paljo kuumempi kuin vesi.
- Anonyymi
75astetta tappaa salmonellan.
- Anonyymi
Kädet pitää sitten laitaa aika kuumeean veteen kun käsitellyt munia ettei salmonella leviä, käsistä, ruuanlaittovälineistä ja alustoistahan se leviää muihinkin ruokiin.
- Anonyymi
Onnistuisikohan tiskikoneessa pesu? Siinähän ne kypsyisivätkin samalla, kun ajaa jonkun 70-asteisen kattilaohjelman.
- Anonyymi
Ja pesuaineet tekee syväpuhdasta, lähteeköhän väri keltuaisesta. Jos kyttää etikkaa pesuaineena niin saa etikkamunat kätevästi.
- Anonyymi
Yhden munan voinee keittää kahvinkeittimelläkin. Likainen muna suppiloon, vesisäiliö täyteen ja virrat päälle. Kuuma vesi irroittanee liat kuoresta. Lopuksi suppilon ja kannun huuhtelu.
- Anonyymi
Vedenkeitin parempi jos ei kattilaa ole. Kahvinkeittimessäkin kannuun, jos on lämpölevy niin kypsyy varmasti.
- Anonyymi
Etikalla nuo ennen puhdistettiin ....... hih
- Anonyymi
Kiinassa keittävät poikalasten aamuvirtsassa.
- Anonyymi
On kyllä ongelma,vaikuttaa vähän uusavuttomuudelta.
- Anonyymi
Herätessäni Peccan vierestä huomasin saman ongelman itselläni.
- Anonyymi
Kannattaisi ainakin pestä ennen kuin laittaa johonkin muuhun reikään tai taudit leviää.
- Anonyymi
Voi jeesus prkl jos ei yhtä munaa osaa keittää, kun siinä on vähän kanan paskaa.. Suosittelen jättämään munien syönnin kokonaan pois ruokavaliosta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2001546
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58961Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85902
- 53826
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t264738Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10730Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338681Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58674Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74666