On totta että ihmiset syntyvät erilaisina, toiset ovat jo syntyessään älykkäitä kun taas toiset eivät. Mutta älykkyys on kuitenkin jokaisen ihmisen saavutettavissa.
Älykkyys on hahmottamista. Ainoa keino kehittää omaa älykkyyttään on omien ajatuksien pohdiskelu. Jotkut sanovat että älykkyys ei tule kirjoja lukemalla, mutta minä väitän muuta... Jos luet älykkään ihmisen teoksia, ja pohdit hänen ajatuksiaan, se voi olla melkoinen tehoste omalle älykkyydelle.
Mutta pohdiskelu ei vaadi älykkäiden ihmisten ajatuksia, vaan sinä voit pohtia mitä tahansa. Se vain vaatii sitä että vietät aikaa ajatuksiesi kanssa.
Mitä pienempi ÄO sinulla on, sitä nopeammin ÄO:si kasvaa... Mutta kun ÄO:si kasvaa niin se myös hidastuu mitä korkeampi se on. Muutos ei kuitenkaan tapahdu yhden yön aikana, vaan se vie kuukausia ja jopa vuosia.
Älykkyys on laiskan ihmisen harrastus, jos et löydä itsellesi aikaa pohdiskella asioita päivisin, niin tee se ennen nukkumaan menoa... Nukahda pohdiskeluun.
Mitä pulmikkaampia ajatuksia sinulla on, sitä parempaa treeniä se on.
Onko älykkyys synnynnäistä?
Anonyymi
1
113
Vastaukset
- Anonyymi
Geenit todennäköisesti asettavat rajat. Ihminen voi vaikuttaa siihen, miten lähelle ylärajaa yltää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2712300En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831011Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n55979- 108970
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi81921- 44861
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa21838Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67736- 33687
Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä299684