Ostatte limua??
Erityisesti te vanhemmat jotka opetatte lapsia juomaan vain limuja. Vaikka tarjolla ois hyvää kaurajuomaa ja ok mehua.
miksi aina
3
206
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi aina vanhemmat yrittää kontrolloida lapsien syömistä ja juomista, jos lapsi haluaa limua, karkkia, pullaa, liharuokaa, gluteenia, laktoosia ym ym sen on saatava sitä vaikkapa maistaa, valitkoon sitten aikuisena jos haluaa olla ruokarajoitteinen.
- Anonyymi
Eipä olis tullut mieleenkään opettaa juomaan pelkästään limua. Arkisin opetin juomaan maitoa ruuan kanssa ja pyhäpäivinä eli joulu ym, jos aikuisilla muuta kuin vettä lasissa sai lapsikin limua tai mitä nyt sitten halusikaan juoda mehua tms vastaavaa. Ravintolassa syömässä ei juotu maitoa vaan limua tms mehua. Pitäähän lapsellakin olla juhlapäivä, jos käydään ulkona syömässä. En edes yrittänyt maitoa pyytää vaan lapsi itse valitsi mitä haluaa juoda.
- Anonyymi
Miksi limun pitäisi olla epäterveellistä? Olen juonut limua koko ikäni. Tai ainakin jostain 10-11-vuotiaasta asti päivittäin. Täysi-ikäiseksi tullessani tosin limu korvaantui enimmäkseen keskioluella, nyt keski-iän ylittäneenä A-oluella. Kaikki hampaat on tallella, eikä yhtään reikää. Syöpää ei ole tullut ja yleiskuntokin mitä mainioin. Kyllä limujen terveyshaitat ovat suuresti liioiteltuja. Geenit ja ruokavalio sekä elintavat yleensäkin vaikuttavat varmasti paljon enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie953443Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta33337Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää502353Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten762301Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut862266Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1392088Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt301847HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364101844Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1161772Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin401605