Tein huomiossa virheen joka oli asiakkaan "vika" mutta en huomannut vaikka olisi pitänyt ja se on minun vika yritys hävisi/ jäi saamatta 100e. Joudunkohan itse korvaamaan tuon yritykselle vaikka vahinko olikin?
Tein töissä virheen jonka takia yritys hävisi 100e
Anonyymi
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuskin joudut, mutta asiasta kannattaa jutella esimiehensi kanssa. Samaa mokaa et nyt varmaan tulevaisuudessa tee, kun osaat jo varoa sitä.
Korvausvelvollisuus tarkoittaisi, että teko olisi tuottamuksellinen. Eli suomeksi vahinko ei olisi vahinko vaan tarkoituksella tehty.
Näitä pikku mokia nyt sattuu kaikille, jotka yleensä tekevät jotakin töissä, joten en olisi sen takia huolissani. Toki siitä voi pomolle sanoa, se vain osoittaa etä moka on havaittu ja siitä voi ottaa opikseen. Jos tuollaiset pikku kämmit/mokat ei ole jokapäiväisiä niin nistä ei kannata olla huolissaan, on tulevaisuudessa vain huolellisempi pikku yksityiskohdissa.
Jonkinlaista mittasuhdetta asian vakavuuteen voi ottaa omalta alalta, jossa pikku moka tarkoittaa jotakin muutaman satasen euron vahingoista aina sinne parin sadantuhannen vahinkoihin. Eikä noistakaan joudu tilille, koska niitä sattuu jossakin vaiheessa jokaiselle, vaikka olisi kuinka huolellinen. Noita vain sattuu joskus, vaikka olisi kuinka huolellinen. Noista on vain yritettävä ottaa opikseen, ettei niitä mokia satu liian usein.