Kaasupullon hankinta

Kotikokki

Nyt on kaasugrilli hankittuna ja seuraavaksi on tietysti kaasupullon osto edessä.

Millaisia kokemuksia, suosituksia antaisitte kaasupullon hankintaan ?

Minkä kokoinen pullo kannattaa ostaa ja kauanko riittää ?

Komposiitti vai teräspullo ?

Hintoja n. suurin piirtein ?

6

7513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nasu

      Kuorihan maksaa kaikista eniten,muistaakseni n.80-90€ jos ei enemmänkin.11kg pullo.Ja täyttö on meillä päin n.26€.Komposiittipullo maksaa enemmän kun normaalipullo.Etuna tietysti on komposiitissa että näkee paljonko on kaasua jäljellä.

    • Jukkis

      Pullojen hinnat vaihtelee aikas paljon, 11kg teräspullo maksanee 50-90€ kuten edellinen kirjoittaja jo ohjeisti. Komposiittipullo on muutaman kympin kalliimpi ja jostain syystä myös täyttö maksaa 5-10€ enemmän. 11kg:n teräspullon täyttö/vaihto maksaa ~20-30€.
      Jos pulloa ei ole tarkoitus kuljetella paikasta toiseen, vaan se makaa siinä grillin vieressä ei koposiittipulloon kannata sijoittaa.
      Teräspullon kylkeen on prässätty pullon paino tyhjänä, joten jäljellä olevan nestekaasun määrä on helppo punnita kun nappaa pullon syliin ja hyppää vaakaan.
      Näin nyrkkisääntönä voi sanoa että "tavallinen" kaasugrilli polttaa hana täysillä 300g kaasua tunnissa per polttimo. Eli kaksipolttimollisella perusgrillillä voit lämmittää pihapiiriä noin 20 tuntia hanat kaakossa. Varsinaisella grillausteholla, eli lähempänä minimikulutusta, aika helpostikkin tuplaantuu. Tarkemmat kulutustiedot lukee yleensä grillin kyljessä tai ohjemanuskassa.

    • kesämies

      Näyttäis Rautiassa olevan alle 90,- pulloineen 10 kg komposiitti...

    • teräspullo

      Itselläni on 11kg:n pullo sekä 5kg:n pullo. Jos isosta pullosta loppuu kaasu kesken grillauksen niin ei tarvitse lähteä kesken ruoanlaiton hakemaan lisää kaasua ja jos olen vielä itse kaasuissa, niin autolla ajaminen on riskipeliä.

    • Palmu

      Nestekaasu on erinomainen energianlähde.

      Kokemukseni on kesämökkikäytöstä noin 10 v. ajalta... ja kokemus lisääntyy. Kaasulla toimii mm. jääkaappi, huoneen lämmitin, liesikeitin, toinen grilli, nuotiogrillin lisäksi.
      Mielestäni;
      Kaasupulloksi kannattaa valita, 11 kg teräspullo. Sen vaihtokelpoisuus on hyvä.
      Kun hankit useamman pullon kannattaa valita samanlaisella venttiilillä varustettu pullo.
      Venttiili päällä tai sivulla.

      Komposiittipullo on hyvä keksintö.
      Korkea hankintahinta ja vaihtokelpoisuus ovat todellisia heikkouksia.
      Teräspullojen vaihtopisteitä, mm. huoltoasemat, on pilvin pimein. Komposiitti tekee tuloaan.
      Itse tulen toimeen 2x11 kg:lla kesäaikana noin kolmen viikon ajan ilman pihtailuja. Sisältäen kahden huoneen esilämmitykset, jääkaapin käytön, lieden ruoanlaittoineen ja grillaukset.

      (kaasuvalot ovat hakusessa)

      -palmu-

      ps.
      Myös kaasun käytössä on oltava selvillä vallitsevasta lainsäädännöstä.
      Nestekaasulaitteen käyttäjällä on paljon suurempi vastuu kuin kotitaloudessa hellan käyttäjällä.
      Vastuukysymys tulee viimeistään esiin onnettomuustapauksissa, vakuutusyhtiön kanssa.
      Nestekaasun käytöstä ja siihen liittyvästä lainsäädöksistä on oppaita hyvin saatavilla.

    • on...

      ...hyvä jos grillaat aika vähän ja tarviit liikuteltavuutta;esim retkelle,kalaan tms.on kätevä ottaa mukaan ja keittopoltin päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      130
      2245
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      26
      1958
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1489
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      12
      1337
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1231
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      93
      1048
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      967
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      88
      913
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      17
      800
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      115
      752
    Aihe