Minulla on Telecaster yksikelaisilla mikeillä ja Mooer Cruncher-säröpedaali. Kunnon tiukkaa jynkkyä ei saa millään. Jos särön laittaa täysille, ääni menee muhjuksi. Tuosta pedaalista saa lähinnä sellaista kevyttä rosoa tai sitten fuzzimaista nuppi kaakossa.
Sitten mikeistä. Onko humbuckerin ainut etu yksikelaiseen verrattuna hurinattomuus, vai tuleeko siitä myös tiukempi soundi? Ajattelin, että korjaituisiko särö-ongelmani pelkällä kunnollisen säröpedaalin hommaamisella, vai pitäisikö olla myös humpparikitara. Itse veikkaan että kunnon metallisoundia ei ilman humpparia(kaan) voi saada.
t. Oolofi
Kumpi vaikuttaa enempi säröön, mikit vai säröpedaali?
4
119
Vastaukset
- Anonyymi
Kokonaisuuteen vaikuttaa ihan kaikki (vahvistin, kitara, käytetyt pedaalit, efektit jne.). Toiset vaikuttavat toki vähän enemmän kuin toiset. Jotkut vahvistimet toimivat myös paremmin pedaalien kanssa kuin toiset.
Yksikelaisilla mikeillä on pienempi signaalin ulostulo, joten niiden soundi on vähän "ohkaisempaa". Ei sitä tuhdimmaksi saa oikein helpolla. Humbuckerista vastaavasti lähtee voimakkaampi signaali ja perinteisesti muhkeammat soundit.
Toki pedaali vaikuttaa myös. Mooer Cruncher taitaa olla enemmän rock kuin metal. Alla on esimerkkejä siitä, mitä alkuperäisten pedaalien "klooneja" eri Mooer pedaalit ovat.
https://www.tonestart.com/ultimate-mooer-guitar-pedal-clone-list/
https://guitarpickzone.com/mooer-clone-list-and-pedals-review/
https://www.clonepedalindex.com/mooer-pedals/clone-list/
https://spartanmusic.co.uk/blogs/smblog/15841084-inexpensive-pedal-clones-a-list
Itse tykkään Mooer pedaaleista. Ovat hintalaatu-suhteeltaan hyviä, vaikka mitään pariston käyttömahdollisuutta ei olekaan. Youtubesta löytyy pedaalien esittelyvideoita, joista voi saada käsityksen. Huomioi samalla muu käytössä oleva laitteisto, mikäli se näkyy. - Anonyymi
Les Paul vs Stratocaster
https://youtu.be/FyF0RXpUtQY
Tuosta näkee ja kuulee suht hyvin erot mikkien välillä. - Anonyymi
Pedaali
- Anonyymi
Riippuu täysin pedaalista. Toisissa pedaaleissa on enemmän säröä ja "potkua" kuin toisissa.
Sitten on sellaisia pedaajeja joissa on "kaksi" eri särömäaailmaa samassa. Yksi tällainen on esim. Boss JB-2 Angry Driver. Siinä on BOSS BD-2 Blues Driver ja JHS Angry Charlie pedaalit samoissa kuorissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2764712Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452914Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k362882Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061684Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 611448
- 951302
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2241216