Kun on öljylämmitys, pannuhuonetta ei saanut käyttää varastona. Maalammön kanssa ei ole samaa rajoitusta?
Pannuhuoneessa on 2000 litran öljysäiliö. Jos vaihtaisin maalämpöön, menisivätkö laitteet pienempään tilaan?
Maalämpöjärjeslmä pannuhuoneessa. Saako pannuhuonetta käyttää varastona?
7
600
Vastaukset 7
- Anonyymi
MLP ei estä varastointia. MLP on suurinpiirtein jääkaappipakastimen kokoinen.
- Anonyymi
Kyllä, mutta sitten pitää poistaa se öljysäiliökin.
- Anonyymi
Miksei se tyhjä öljysäiliö siellä saa olla ?
- Anonyymi
Voisko olla taustalla ajatus siitä, että sitten siinä VOISI olla öljyä sisällä kun se siellä kuitenkin on? Ehkä sille pitää tehdä ensin joku virallinen käytöstäpoisto, mitä ikinä se olisikaan. Hiekalla täyttö tai jotain muuta tilanteeseen älytöntä. Helpompi heivata se pois sieltä.
En tiedä, tää oli vaan arvelu. - Anonyymi
Parin kuution sisätilalle joku voi keksiä parempaakin käyttöä kuin tyhjän öljysäiliön säilytys.
Öljysäiliön käytöstä poistopuhdistus ja pesu, teemme siten, että säiliö kelpaa kierrätykseen. metalli, muovi,- tai lujitemuovisäiliö. ELY-Keskus pyytää todistusta. siksi ihmettelen, että paikkakuntakohtaisesti säiliön pesu on hyväksytty, ilman Tukesin myöntämää lupaa. Paikalliset ns. asentajat vie öljyt ja paskat, joista ei mitään todistusta
- Anonyymi
Käyttöön ties kenelle se tyhjennysfirmojen poistama öljykin menee. Sakka ja öljyinen vesiliete pohjalta ongelmajätteisiin.
Näin minä ainakin tein. Ihan itse. Maanalaisen säiliön kuurasin tärpätillä ja sen jälkeen pesu mäntynestesaippualla. Tämä siksi kun säiliö pannuhuoneen lattian alla. Ei haise polttoöljy.
Ilmoitin kuntaan kuka teki ja mitä. Kiiteltiin asianmukaisuudesta.
Aloittajan irtosäiliön voi tietty roudata ulos niin saa varastotilaa kaikenlaisille tavaroille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 113759
- 39685
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.19680Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s32629Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38557Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?63526- 34525
Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?50519- 70504
- 63491