Eri maissa kuten Suomessa ja USA:ssa on eri ravitsemussuositukset eri vitamiineille ja mineraaleille.
Esim. Suomessa suositellaan:
10 mcg D-vitamiinia, USA:ssa 15.
Sinkkiä suositellaan 9, USA:ssa 11.
Folaattia suositellaan 300, USA:ssa 400
C-vitamiinia suositellaan 75, USA:ssa 90
B3 suositellaan 19, USA:ssa 16
B2 suositellaan 1.7, USA:ssa 1.3
Kumpi ravitsemussuositus on parempi, Suomen vai USA:n? Luulisi että USA rikkaampana ja suurempana maana on tehnyt enemmän tutkimusta, joten luulisi että heidän suositukset olisi parempia.
Vai perustuuko suositukset myös genetiikkaan, vai mistä johtuu että ne on erilaiset eri maissa?
Miksi eri ravitsemussuositukset eri maissa?
5
110
Vastaukset
- Anonyymi
Ainakin Suomen D-vitamiinin 10 mikrogrammaa on vanhaa 'tietoa' eli liian vähän.
- Anonyymi
Otin nuo tiedot suoraan ruokaviraston 2014 vuoden ravitsemussuosituksista:
https://www.ruokavirasto.fi/globalassets/teemat/terveytta-edistava-ruokavalio/kuluttaja-ja-ammattilaismateriaali/julkaisut/ravitsemussuositukset_2014_fi_web_versio_5.pdf
Uudempaa versiota ei tietääkseni ole olemassa.
- Anonyymi
Tuo kertoo siitä, että ravintosuositukset eivät ole eksaktia matematiikkaa. Ne eivät sitä ole jo siitäkään syystä, että järkikin sanoo, että 192cm lihaksikas mies ja 161cm siro nainen eivät tarvitse samaa määrää mitään ravinteita ihan proteiinista ja kaloreista alkaen. Sitten on elämäntavat. Esimerkiksi ulkona auringonvalossa vietetty aika vaikuttaa D-vitamiinin tarpeeseen.
Monipuolisesti syövä ei juuri lisäravinteita tarvitse. Poikkeuksena on, että talvella Suomessa kannattaa ottaa lisä-d-vitamiiniä, koska elämme niin pimeässä. Ottaako sitä 10 vai 15 mg suosituksen mukaan on toisarvoista eikä noilla saantimäärillä ole välttämättä merkittävää tilastollista eroa, joka ylittäisi yksilokohtaiset erot vitamiinin imeytymisessä ja terpeessa.
Syökää monipuolisesti. Jos esimerkiksi C-vitamiiniä ei saa tarpeeksi normaalista ravinnosta, niin kannattaa muuttaa ravintotottumuksiaan eikä ostaa C-vitamiinipurkkia ja laskea milligrammoja. - Anonyymi
Olisko kyseessä tuo paskiainen nimeltä EU? Kaikkihan tietää, että ulkolaiset pakastemarjat esim. Puolalaiset, tulee kuumentaa ennen käyttöä, mutta kotimaisia ei tarvitse, no tämä sama sääntö on myös Puolassa eli esim. Suomalaiset pakastemarjat tulee kuumentaa, mutta Puolalaisia ei. Hassua eikö? Hyvä EU.
- Anonyymi
Ameriikassa enempi on aina parempi. Jos syö monipuolisesti niin saa kaiken tarvitsemansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.683208Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91851- 1111740
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241259- 1291048
- 99992
- 60944
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67926Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6875- 84869