Haluaisin liittää sähkökitaran PC:hen ja siihen softan, jolla voisi kokeilla erilaisia vahvistimia jne. Ihan vaan kotona omaksi iloksi treenausta varten.
Mielellään helppo ratkaisu ja myös edullinen.
Ilmeisesti joku audio interface kortti- usb väylään tarvitaan?
Verkkokaupassa on Behringer U-Phoria UM2 n. 35€. Riittääkö tuo ja mikä (ilmainen) softa toisimisi heittämällä tuon kanssa vai saako Behringeltä jotain mukana?
Sähkökitara PC:n ja helppo vahvistinsofta
8
804
Vastaukset
- Anonyymi
Jotkut softat tomivat itsenäisesti sellaisenaan (standalone) tai toimivat Plugin tyyppisesti jokun DAW softan sisällä (DAW = digital audio workstation). Toiset toimivat pelkästään plugin tyyppisesti, eli isäntänä toimiva DAW softa tarvitaan niiden kanssa aina.
https://rockguitaruniverse.com/best-free-standalone-vst-guitar-amp-simulators/
https://thehomerecordings.com/best-free-standalone-guitar-amp-simulator-vst-plugins/
https://www.musicianonamission.com/guitar-amp-simulators-vs-real/
Focusrite Scarlett Solo on laadkuas mutta kalliimpi interface ja sen mukana tulee bundlena joitakin softia. - Anonyymi
Muutamia ilmiaisia löytyy
https://thehomerecordings.com/best-free-vst-plugins-in-the-world/#59-best-free-guitar-vst-plugins - Anonyymi
Kiitos, hyviä linkkejä.
- Anonyymi
Sain aikoinaan Guitar Rig 5 Playerin toimimaan Rocksmith pelin mukana tulleen kaapelin ja ASIO4ALL ajurin kanssa.
Guitar Rig 5 Player ja ASIO4ALL ovat ilmaisia ja Rocksmith kaapelin voi kenties ostaa edullisesti erillisenä. Toki "oikea" audio interface on laadukkaampi ratkaisu mutta jos haluaa halvalla testata, niin tuossa voi olla ratkaisu.- Anonyymi
Alesis GuitarLink Plus taitaa olla vastaavan tyyppinen kaapeli. Verkkokauppa.com on ainakin myynyt sitä.
- Anonyymi
Vähän eri asia kuin ajaaja kysyi, mutta ainakin helppo tapa testailla erilaisia efektejä/vahvareita/kaappeja olisi myös hommata joku multiefekti. Alle satasella saa ihan toimivia pelejä esim. Zoom G4 four.
- Anonyymi
Niin ja tuon voi varmaan kytkeä myös tietokoneen audio interfaceen ja sen kautta saada noita monia erillaisia ääniä tietokoneelle saakka, vai miten on?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin ja tuon voi varmaan kytkeä myös tietokoneen audio interfaceen ja sen kautta saada noita monia erillaisia ääniä tietokoneelle saakka, vai miten on?
Pitäisi onnistua.
How to Connect Guitar Pedals to Your Audio Interface
https://tonetopics.com/how-to-connect-guitar-pedals-to-your-audio-interface/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1074589Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1724376Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941720- 4031651
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a311397Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3531100Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann51097- 67979
- 56954
- 92928