Vuokramökkiin ollaan menossa ensi lauantaista seuraavaan. Siellä lienee tällä hetkellä jotkut asukkaat, ja haluttaisiin desinfioida se heti mentyä.
Raidilla saa ainakin hyönteiset hengiltä. Vaikuttaakohan se millään tavalla viruksiin? Purkin mukaan tehoaineena on fenotriini ja pralletriini.
Tappaako Raid koronaviruksen?
9
181
Vastaukset
- Anonyymi
Siivous ja pintojen desinfiointi mieluummin. Ei mitään myrkkyjä ja ylimääräisiä kaasuja ilmaan suihkepulloista tarpeettomasti.
- Anonyymi
Siivousaineita löytyy kaupoista matkan varrelta.
- Anonyymi
Ehdottomasti.
Ikkunat, tuuletusluukut ja ovenpirlet pitää tilkitä tarkkaan. Sitten huoneisto täytetään piripintaan raidilla ihan katonrajaa myöten. Mahdolliset kuplivat ilmavuodot voi käydä selvittämässä tavanomaisissa sukellusvarusteissa. Räpylöitä tuskin tarvitsee ellei huonekorkeus ylitä 2,5 m. Pienet vuodot eivät haittaa jos raidia syötetään jatkuvasti lisää. - Anonyymi
Riittää että usein kosketellut pinnat kuten ovien ja kaappien kahvat desinfioi. Neoamisept toimii siinä käytössä vallan hyvin.
Aloitus lienee trolli.- Anonyymi
Tärkeintä on se, että desinfioinnin tekee nimenomaan raidilla nestemäisessä tilassa.
- Anonyymi
Raidin tehoava aine vaikuttaa hyönteisten hermosolujen toimintaan eli on hyönteisille hermomyrkky. Kun virus ei ole hyönteinen eikä sillä ole yhtään solua eikä siten hermosolujakaan niin raidista trollaaminen on aika tolloa toimintaa jopa sinulta.
Mukahauskat trollit tiedepalstoilla ovat rasittavia ja täyttävät keskusteluita sonnalla.- Anonyymi
Loislääke Ivermektiini tappaa hyönteisiä. Rokotevastaiset ovat hankkineet sitä hevosresepteillä ja syöneet hevosannoksin, koska teorian mukaan vain siten sillä voisi olla jotain vaikutusta viruksiinkin. He ovat tosin joutuneet sairaalahoitoon tästä loislääkkeen syömisestä.
- Anonyymi
Me on käytetty vuokrahuoneistoissa ja hotellihuoneissa Thermacelliä. Ei ole kumpikaan ainakaan vielä sairastuttu koronaan.
- Anonyymi
Suusuihkeeksi siis Raid ja/tai Thermacell.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.778001Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m896053Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,835531Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675446Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134710Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1212452Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51329Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71324Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa431154Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko521143