Kemin vuokra asunnot

Anonyymi

Miten määritellä oikea hinta suhteessa huoneistojen kulutukseen, joidenka jälkeen uudelleen remontointiin jotta huoneisto olisi vielä joskun myyntikelpoinen?
Esitin joku päivä sitten oman hinta ehdotuksen kahteen kohteeseen, joko välitystoimisto ei edes kysynnyt huoneiston omistajalta (koska välityspalkkio oletettavasti olisi pienentynyt) ja/tai huoneiston omistaja ei hyväksynyt?
Se on hyvä muistaa kun moni on elänyt pidempään. Välitystoimistot ja pankit on ennenki luoneet osaltaan odotusarvoja. Jossain kohtaa pysähtyy kysyntä, vähiten siitä kärsii pankit ja vältystoimistot, eniten asunnon omistaja.
Käyttäjän määrän vaikutus huoneiston kulumiseen (tavanomainen kulutus joka ei kuulu vakuutuskorvauksiin) on 1 ihmisellä vähäinen vaikka joskus kävisi vieraita kylässä (suhteellinen todennäköisyys vieraiden määrä yhden (1) asukkaan luona).
Sitten kun sillä 500-700euron asunnonomistajan toivomalla hinnalla teoriassa asuisiki vaikkapa
3-5opiskelijaa. 3-5opiskelijan kulutus tarkoittaa yhtämonen asukkaan kaveripiirin liikuskelua huoneistossa heidän vanhemmat ja siskot, veljet, mahdollisesti heidän puolisot, heidän lapset? Joten huoneiston pintojen rasitus voi olla jo suuri? Tuollaisen kulutuksen jälkeen huoneiston arvo voi romahtaa, pintojen korjaus maksaa amattilaisilla enemmän kuin huoneiston vuokra tulot.
Siis olisiko ollut parempi yksi asukas alemmalla hinnalla, vai useita asukkaita isommassa huoneistossasi?
Ennen kuin huoneistossa tapahtuva kulutusarvio uudelleen remontoinnin jälkeen, olisi huoneiston vuokra hinta oltava isomman asukasluvun jälkeen vuokran hinta oltava kuukaudessa noin 1400-1700euroa kuukaudessa. Tuolloin kulujen ja verojen jälkeen jäisi rahaa tavanomaisen kulutuksen korjaamiseen.
Toki, jos omistamasi huoneistosi jo haisee homeelle, taloyhtiössäsi ollut vesivahinko (jonka vauriot peitelty maalikerroksella) tai muuta vauriota niin silloin tietenki on hienoa löytää asukkaita vaikka teoriassa kymmeniä?
Vanha kikka, jos jonkun asunto haisee homerlle, voit peitellä sitä laittamalla itseesi paljon hajusteita, leipomalla pullia jotka tulevat juuri uunista kun on asunnon näyttö, pitää ikkunoita runsaasti auki, luututa lattiat "kukkaistuoksuilla". Keksitkö muuta?

Niidenki tyhjillään olevien (nykyisten tai entisten kemiläisten omistamat) laittaa vuokralle kaikkea huoneistoja, omakotitaloja, rivitaloja, auto-talleja näkyvästi internetissä näkyville mitä omistavat Meri-Lapin alueella (Simo-Kemi-Keminmaa-Tornio-Ylitornio). Jos ei halua käyttää välitystoimistoja niin harkitse hinnoitellla ainaki välityspalkkiohinnan verran halvemmalla, jo siksikin ettei kaikki nykyisenkään kysynnän aikana onnistu vuokraamaan mitään?

Ystävällisin terveisin

0

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Martinan uusi poikakaveri

        Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
        Kotimaiset julkkisjuorut
        205
        3101
      2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

        Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
        Maailman menoa
        239
        1590
      3. Laita mulle viesti!!

        Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
        Ikävä
        92
        1442
      4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

        Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
        Ikävä
        89
        1349
      5. Vanhemmalle naiselle

        alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
        Ikävä
        46
        1304
      6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

        No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
        Maailman menoa
        152
        1219
      7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

        Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
        Ikävä
        12
        1168
      8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

        "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
        Maailman menoa
        123
        999
      9. Miehelle...

        Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
        Ikävä
        89
        912
      10. Tuntuu liian hankalalta

        Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
        Ikävä
        44
        793
      Aihe