Löytyykö hyviä ohjeita rieskalle ohraryyneistä tai -suurimoista? Kokeilin yhtä peltileipä ohjetta mihin laitoin osan jauhoista tilalle keitettyjä ohrasuurimoita, mutta tuli liian tiivistä. Vaikea arvioida nesteen määrää kun suurimoihin jäi nestettä.
Olisi pitänyt varmaan köyttää myös maitoa tai piimää eikä vettä. Kuivahiivaa laitoin vähän enemmän, mutta kohotin leivonta-astiassa eikä pellillä kuten ohjeessa, varmaan siinäkin tiivistyi kun siirsin pellille.
Lapsena mummon tekemä oli hyvää, mutta siihen tuli sianrasvaa, ei ihan sellaista viitsi kokeilla.
Ohraryynirieska
7
116
Vastaukset
- Anonyymi
Raakoja sisältä vaikka pidin vartin pitempään uunissa kuin ohjeessa, varmaan liian paksu peltileiväksi. Taitaa olla nuo suurimot parhaita lisäkkeenä riisin korvikkeena.
Muistitko turvottaa ryynejä yön yli ennen kuin teit rieskan.- Ei niitä ryynejä keitetä. https://www.k-ruoka.fi/reseptit/ryynirieska-ja-munavoi
- Anonyymi
Kiitti, tuossa onkin sellainen yksinkertainen ohje mitä hain ja hyvännäköistä. Seuraavalla kerralla tuolla ohjeella.
Tuli kiire tehdä niin keitin, eikä ollut piimää ja maitokin vähissä. Rikottuja ovat valmiiksi ja esikypsennettyjä, mutta kauan kestää pehmentyä. Jauhoja ei tarvitsekaan näköjään ollenkaan, se niistä teki liian tiiviitä. Anonyymi kirjoitti:
Kiitti, tuossa onkin sellainen yksinkertainen ohje mitä hain ja hyvännäköistä. Seuraavalla kerralla tuolla ohjeella.
Tuli kiire tehdä niin keitin, eikä ollut piimää ja maitokin vähissä. Rikottuja ovat valmiiksi ja esikypsennettyjä, mutta kauan kestää pehmentyä. Jauhoja ei tarvitsekaan näköjään ollenkaan, se niistä teki liian tiiviitä.1/2 dl vehnäjauhoja.
- Anonyymi
xJx kirjoitti:
1/2 dl vehnäjauhoja.
Joo, hiukan. Peltileivän ohjeessa oli paljon jauhoa ja kaurahiutaleita, minkä tilalla kokeilin ohrasuurimoita. Halkaisin ja paistoin lisää, ei ole herkkua silti.
- Anonyymi
Tuli siitä oikean makuista ja helppo tehdä, mutta se sianrasva antaisi vielä lisämakua. Tuntui vastenmieliseltä lapsena, mutta hyvää se oli, en kyllä muista miten se rasva siihen laitettiin, suliko vaan päälle vai oliko taikinassa. Pekonisiivuja voisi kokeilla päälle tai palasina joukkoon, sopisii varmasti hyvin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuli siitä oikean makuista ja helppo tehdä, mutta se sianrasva antaisi vielä lisämakua. Tuntui vastenmieliseltä lapsena, mutta hyvää se oli, en kyllä muista miten se rasva siihen laitettiin, suliko vaan päälle vai oliko taikinassa. Pekonisiivuja voisi kokeilla päälle tai palasina joukkoon, sopisii varmasti hyvin.
Tai kinkkua ja juustoraastetta pinnalle, tuota pitääkin kehitellä eteenpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai918774Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki484771Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414451Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462666Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001526- 401316
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441266Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641182Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391160Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671110