Löytyykö hyviä ohjeita rieskalle ohraryyneistä tai -suurimoista? Kokeilin yhtä peltileipä ohjetta mihin laitoin osan jauhoista tilalle keitettyjä ohrasuurimoita, mutta tuli liian tiivistä. Vaikea arvioida nesteen määrää kun suurimoihin jäi nestettä.
Olisi pitänyt varmaan köyttää myös maitoa tai piimää eikä vettä. Kuivahiivaa laitoin vähän enemmän, mutta kohotin leivonta-astiassa eikä pellillä kuten ohjeessa, varmaan siinäkin tiivistyi kun siirsin pellille.
Lapsena mummon tekemä oli hyvää, mutta siihen tuli sianrasvaa, ei ihan sellaista viitsi kokeilla.
Ohraryynirieska
7
99
Vastaukset
- Anonyymi
Raakoja sisältä vaikka pidin vartin pitempään uunissa kuin ohjeessa, varmaan liian paksu peltileiväksi. Taitaa olla nuo suurimot parhaita lisäkkeenä riisin korvikkeena.
Muistitko turvottaa ryynejä yön yli ennen kuin teit rieskan.- Ei niitä ryynejä keitetä. https://www.k-ruoka.fi/reseptit/ryynirieska-ja-munavoi
- Anonyymi
Kiitti, tuossa onkin sellainen yksinkertainen ohje mitä hain ja hyvännäköistä. Seuraavalla kerralla tuolla ohjeella.
Tuli kiire tehdä niin keitin, eikä ollut piimää ja maitokin vähissä. Rikottuja ovat valmiiksi ja esikypsennettyjä, mutta kauan kestää pehmentyä. Jauhoja ei tarvitsekaan näköjään ollenkaan, se niistä teki liian tiiviitä. Anonyymi kirjoitti:
Kiitti, tuossa onkin sellainen yksinkertainen ohje mitä hain ja hyvännäköistä. Seuraavalla kerralla tuolla ohjeella.
Tuli kiire tehdä niin keitin, eikä ollut piimää ja maitokin vähissä. Rikottuja ovat valmiiksi ja esikypsennettyjä, mutta kauan kestää pehmentyä. Jauhoja ei tarvitsekaan näköjään ollenkaan, se niistä teki liian tiiviitä.1/2 dl vehnäjauhoja.
- Anonyymi
xJx kirjoitti:
1/2 dl vehnäjauhoja.
Joo, hiukan. Peltileivän ohjeessa oli paljon jauhoa ja kaurahiutaleita, minkä tilalla kokeilin ohrasuurimoita. Halkaisin ja paistoin lisää, ei ole herkkua silti.
- Anonyymi
Tuli siitä oikean makuista ja helppo tehdä, mutta se sianrasva antaisi vielä lisämakua. Tuntui vastenmieliseltä lapsena, mutta hyvää se oli, en kyllä muista miten se rasva siihen laitettiin, suliko vaan päälle vai oliko taikinassa. Pekonisiivuja voisi kokeilla päälle tai palasina joukkoon, sopisii varmasti hyvin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuli siitä oikean makuista ja helppo tehdä, mutta se sianrasva antaisi vielä lisämakua. Tuntui vastenmieliseltä lapsena, mutta hyvää se oli, en kyllä muista miten se rasva siihen laitettiin, suliko vaan päälle vai oliko taikinassa. Pekonisiivuja voisi kokeilla päälle tai palasina joukkoon, sopisii varmasti hyvin.
Tai kinkkua ja juustoraastetta pinnalle, tuota pitääkin kehitellä eteenpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1437815Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1007300Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317192Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t216748Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736361Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv236024Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1125742Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht25706Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?475478Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa835368